Paskelbtas ELTA

Prokuroras Jonavos merui M. Sinkevičiui siūlo skirti 30 tūkst. eurų baudą, 5 metus uždrausti dirbti valstybės tarnyboje. Advokatas prašo išteisinti.

Ketvirtadienis, 02 May 2024 11:08

Valstybinį kaltinimą Jonavos mero Mindaugo Sinkevičiaus byloje palaikantis prokuroras Darius Valkavičius kaltinamajam už galimą piktnaudžiavimą tarybos nario kanceliarinėmis lėšomis siūlo skirti 30 tūkst. eurų baudą, penkeriems metams atimti galimybę dirbti valstybės tarnyboje. Tuo metu kaltinamojo gynėjas Arūnas Petrauskas prašo teismo M. Sinkevičių išteisinti.

Šią bausmę prokuroras ketvirtadienį pasiūlė savo baigiamojoje kalboje Kauno apygardos teismo nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje.

„Siūlau skirti subendrintą bausmę – 30 tūkstančių eurų dydžio baudą. Taip pat siūlau skirti baudžiamojo poveikio priemonę – teisės būti išrinktam ir paskirtam į savivaldybės ar valstybės institucijų renkamas, skiriamas pareigas atėmimą penkerių metų laikotarpiui“, – teisme aiškino D. Valkavičius.

Prokuroras, siūlydamas bausmę M. Sinkevičiui, prašė atsižvelgti į tai, kad savivaldybės tarybos nario veiklai skirtų lėšų piktnaudžiavimu kaltinamas politikas esą veikė tiesiogine tyčia, savanaudiškais tikslais. Pastarąją aplinkybę D. Valkavičius teismo prašė traktuoti kaip sunkinančią aplinkybę. Lengvinančia aplinkybe valstybės kaltintojas įvardijo tai, kad M. Sinkevičiaus anksčiau nėra teistas.

M. Sinkevičius yra kaltinamas piktnaudžiavimu, dokumentų suklastojimu ar disponavimu suklastotų dokumentų, turto pasisavinimu. Prokuroro įsitikinimu, kaltinamojo veiksmai yra teisingai kvalifikuoti.

„Kaltinamojo veiksmai nesuderinami su valstybės tarnyba, (...) jie yra priešingi valstybei tarnybai“, – pažymėjo D. Valkavičius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų ikiteisminio tyrimo metu surinktų duomenų pagrindu M. Sinkevičiui pateikti kaltinimai dėl 2019–2023 m. Jonavos rajono savivaldybės administracijai galimai padarytos 1 tūkst. 487 eurų turtinės žalos.

Kaip teisme anksčiau paskelbė prokuroras D. Valkavičius, siekdamas išvengti asmeninių lėšų panaudojimo, tarybos narys M. Sinkevičius suklastojo 16 vienetų finansinių apskaitų, pateikė jas Jonavos rajono savivaldybės administracijai, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, padarė didelę neturtinę žalą savivaldybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas šia institucija.

Bylos duomenimis, į avanso apskaitas buvo įtrauktas mėnesinis mokestis už „Telia Lietuva“ suteiktas ryšių paslaugas, susijusias su sutuoktinės realiai naudoto abonentinio numerio išlaidas, mėnesinis mokestis už „Telia Play“ internetinės televizijos išlaidas ir mėnesinis mokestis už savo asmeninėms reikmėms įsigytos įrangos – televizoriaus „Samsung“ – išlaidas. Minėti dokumentai buvo pateikti Jonavos rajono administracijai, siekiant pagrįsti avansu gautą išmoką, skirtą išlaidoms, susijusioms su tarybos nario veikla, kurios negalėjo būti atlyginamos.

Prokuroras D. Valkavičius ketvirtadienį savo baigiamojoje kalboje pažymėjo, kad anksčiau M. Sinkevičiaus pateikta versija, jog jis, teikdamas čekius Jonavos rajono administracijai dėl patirtų išlaidų, tiesiog galėjo padaryti klaidų, yra neapgrįsta.

„Dokumentai buvo teikti sistemingai, ilgą laiką, todėl klaidos galimybę reikia atmesti“, – tvirtino prokuroras.

M. Sinkevičiaus advokatas prašo išteisinimo

Kaltinamojo M. Sinkevičiaus advokatas A. Petrauskas savo baigiamojoje kalboje nurodė siekiantis savo ginamojo išteisinimo.

„Prašau teismo kaltinamąjį išteisinti“, – akcentavo advokatas.

Pasak A. Petrausko, M. Sinkevičiaus, teikdamas čekius už patirtas išlaidas, tiesiog galėjo padaryti klaidų.

„Tai nebuvo sąmoningi, tyčiniai veiksmai, siekiant klastoti dokumentus ir pasisavinti savivaldybės tarybos nario išlaidoms skirtas lėšas“, – aiškino jis.

Advokatas teigė esantis įsitikinęs, kad kaltinamajame akte yra spragų. A. Petrauskas nurodė, kad epizode, kuriame kalbama apie tai, kad esą savivaldybė kompensavo išlaidas už ryšio paslaugas, susijusias su M. Sinkevičiaus sutuoktinės realiai naudoto abonentinio numerio išlaidomis, trūksta aiškumo, logiškumo. Politiko gynėjo įsitikinimu, teisėsauga neįrodė, kad konkrečiu tel. numeriu naudojosi būtent Jonavos mero sutuoktinė, kad dėl to patyrė išlaidų.

„Kontaktinio numerio turėjimas išlaidų negeneruoja. Kaltinimu turėjo būti pagrįsta, kad buvo naudojamas telefonas, kad buvo išlaidos, kad jos nebuvo susijusios su M. Sinkevičiaus, kaip savivaldybės tarybos nario, veikla“, – dėstė A. Petrauskas.

Jis teismą ragino atkreipti dėmesį į tai, kad M. Sinkevičius savivaldybei padengė galimą turtinę žalą – pervedė per 4 tūkst. eurų.

„M. Sinkevičiaus veiksmuose nebuvo nei objektyvių veiksmų, kurie galėtų būti traktuoti kaip nusikalstami veiksmai, nei tyčios“, – pabrėžė advokatas.

Suspendavo narystę partijoje, pareigas Savivaldybių asociacijoje

Jonavos meras M. Sinkevičius, pernai kilus įtarimams dėl savivaldybės tarybos nario veiklai skirtų lėšų panaudojimo skaidrumo, paskelbė stabdantis narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje. Lietuvos savivaldybių asociacija yra laikinai sustabdžiusi M. Sinkevičiaus vadovo šioje asociacijoje pareigas.

ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.

Gytis Pankūnas (ELTA)

Atnaujinta Ketvirtadienis, 02 May 2024 11:18