Paskelbtas Aktualijos

Pirštų skausmas ir tirpimas – rimtų ligų simptomai

Penktadienis, 23 September 2016 11:22 Parašė 

Daugėja žmonių, besiskundžiančių pirštų tirpimu, skausmu, kuris pažadina naktį ir sutrikdo kasdienius darbus, tačiau ne kiekvienas iš jų į gydytoją kreipiasi laiku, kol galima išvengti ligos progreso ir rimtų komplikacijų. Dėl kokių simptomų vertėtų sunerimti, kalbame su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro ortopedu-traumatologu Simonu Sereika.

Dėl kokių plaštakos ir riešo ligų dažniausiai kreipiasi pacientai?

– Dėl nervų užspaudimo rankoje – riešo ar alkūnės kanalo sindromo, sausgyslių uždegimo sukeltų ligų, riešo sąnarių ligų, darinių plaštakoje, delno poodžio struktūros pakitimų (Diupitreno liga).

Riešo kanalo sindromas, sausgyslių uždegimo sukeltos ligos dažniausiai diagnozuojamos vyresnėms nei 50 m. moterims. Kita pacientų grupė – jauni asmenys, dirbantys fizinį darbą. Alkūnės kanalo sindromas vargina tiek vyrus, tiek vyresnes nei 30 m. moteris.

Plaštakos ir riešo ligų priežastis – fizinis krūvis, dėl kurio prasideda sausgyslių uždegimas, jos padidėja, pradeda traumuoti aplinkinius audinius, spausti nervus. Įtaką daro įpročiai: dirbant kompiuteriu remtis alkūnėmis į stalą, vairuojant – į automobilio durų kraštą. Svarbūs hormonų pokyčiai organizme – skydliaukės ligos, menopauzė. Dalies ligų priežastys taip ir lieka neaiškios.

Kuo šių ligų simptomai skiriasi?

Sergant riešo kanalo sindromu tirpsta pirštai, iš pradžių dažniausiai naktį, vėliau nuolatos. Būdingas I ir IV piršto aptirpimas, skausmas, sustingimas, negydant ligos, tampa sudėtinga atlikti smulkius judesius, pavyzdžiui, užsisegti sagas.

Alkūnės kanalo sindromas paprastai pasireiškia IV ir V pirštų tirpimu, rečiau naktiniais skausmais. Negydant pradeda nykti plaštakos raumenys, silpnėja jėga.

Dažnai pacientui sunku nurodyti aiškius simptomus, todėl nervų suspaudimo ligos lieka nediagnozuotos. Siekiant laiku suteikti pagalbą, naudinga atlikti elektroneuromiografijos tyrimą, kuriuo diagnozuojamas vieno ar kelių nervų pažeidimas.

Spragsinčio piršto (stenozuojančio tenosinovito) požymiai – delno skausmas pirštų judesių metu, kartais skausmas kyla į dilbį. Ligai progresuojant, pradeda strigti pirštas, dažniausiai I, III ar IV.

Sergant Diupitreno liga, delne po oda atsiranda mazgelis. Iš pradžių jis gali būti skausmingas, jei liga progresuoja, sunku ištiesti pirštus.

Dėl kokių simptomų vertėtų sunerimti?

– Visada reikia kreiptis į gydytoją, jei po truputį ar staiga nutirpsta pirštai. Tai yra nervo spaudimo požymis. Būtina kreiptis į gydytoją, jei atsiranda darinys ir jis pradeda augti.

Kokios pasekmės gresia laiku nesikreipiant pagalbos?

– Jei nesikreipiama dėl nervų spaudimo ligų, pirštai lieka nejautrūs, nyksta plaštakos raumenys, silpnėja jėga, sunku suimti smulkius daiktus. Tuomet ir atlikus operaciją plaštakos funkcija gali neatsistatyti. Jei pirštas stringa ir ligai progresuojant lieka užstrigęs, po operacijos gali likti riboti sąnarių judesiai. Jei progresuoja pirštų pritraukimas, operacinis gydymas gali būti nepakankamai veiksmingas, pirštų judesiai lieka labai riboti, o ir pati operacija yra sudėtingesnė.

Kuo skiriasi plaštakos ir riešo ligų chirurginis ir konservatyvusis gydymas?

– Dažniausiai gydymas prasideda nuo konservatyvių gydymo priemonių – darbo krūvio sumažinimo, vaistų, įtvarų, fizioterapijos priemonių. Uždegiminių ligų gydymui kartais taikomos hormonų injekcijos. Jei šie gydymo metodai nepakankamai veiksmingi, plaštakos chirurgas nusprendžia, ar reikalingas operacinis gydymas. Laiku atliekamos operacijos yra labai efektyvios ir nesudėtingos. Ligai pažengus, chirurginio gydymo rezultatai nėra tokie geri.

Sergant pritrauktų pirštų liga efektyvus tik operacinis gydymas. Visais kitais atvejais, jei nepadeda konservatyvaus gydymo būdai, simptomai išlieka ar progresuoja, chirurginis gydymas yra būtinas.

Kokia minėtų ligų prevencija?

– Rekomenduoju įvertinti savo galimybes ir pagal tai parinkti fizinį krūvį. Svarbu nepervargti, nepersitempti.

Po visų operacijų pacientas išleidžiamas į namus tą pačią ar kitą dieną, o operacijas kompensuoja ligonių kasos, tad pajutus pirmuosius simptomus nedelskite ir užkirskite kelią rimtos ligoms.

Registracija ir informacija tel.: 8 5 233 3000, 8 698 00 000;

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, V. Grybo g. 32A, Vilnius