Kontaktiniai akių lęšiai tampa vis populiaresnis akių korekcijos būdas, kadangi patogūs ir suteikia judėjimo laisvę, kuo tikrai nepasižymi akiniai. Tačiau jei tinkamai neprižiūrėsite lęšių, kyla akių infekcijų pavojus, o tai gali sukelti rimtų pasekmių jūsų regėjimui. Taigi, aptarkime kaip sumažinti infekcijų riziką naudojant kontaktinius lęšius.
Priežastys
Kontaktiniai akių lęšiai suteikia aštresnį bei ryškesnį regėjimą, tačiau jų naudojimo taisyklių ir rekomendacijų nesilaikymas gali sukelti tam tikrų problemų. Paprastai neigiama kontaktinių lęšių naudojimo patirtis yra susijusi su neteisingu jų pasirinkimu, higienos taisyklių nesilaikymu, netinkama priežiūra, keitimo grafiko ir dėvėjimo laikotarpio nepaisymu.
Neteisingas pasirinkimas
Šiandien rinkoje yra didžiulis kontaktinių lęšių pasirinkimas, kurie skiriasi kokybe, medžiaga, nešiojimo laiko trukme ir netgi spalva. Platus asortimentas reikalauja specialių žinių ir nuodugnių tyrimų norint pasirinkti tinkamus lęšius. Todėl kontaktinius lęšius galima įsigyti tik apsilankius pas oftalmologą ir pagal receptą. Kai kurie kontaktinius lęšius perka naudodamiesi akinių receptu. Tačiau tai didelė klaida, kadangi kontaktiniai lęšiai dedami tiesiai ant akies, ir norint teisingai parinkti gaminį, reikalingi visai kiti parametrai nei renkantis akinius. Taigi, pasirinkimas turi būti atliktas atsižvelgiant į individualias paciento savybes.
Higienos taisyklių nesilaikymas
Akių ligų prevencija – higienos taisyklių laikymasis. Higienos nesilaikymas dėvint kontaktinius lęšius gali sukelti rimtų akių infekcijų dėl mikroorganizmų patekimo ir kaupimosi ant lęšių paviršiaus. Kai lęšiai akims nėra tinkamai valomi ir dezinfekuojami, įvairūs patogenai gali lengvai patekti į akis ir sukelti infekcijas, pavyzdžiui, keratitą ar konjunktyvitą. O jei neplaunate rankų prieš lęšių įsidėjimą ar išėmimą, lęšius dėvite ilgesnį laiką nei rekomenduojama arba laikote juos netinkamame tirpale - taip pat padidinate infekcijų riziką. Todėl būtina griežtai laikytis higienos taisyklių, kad būtų užtikrinta akių sveikata ir išvengta galimų infekcijų.
Netinkama gaminių priežiūra
Kartu su akių lęšiais reikia įsigyti ir tinkamas priemones, skirtas jiems laikyti ir valyti. Nereikia taupyti kontaktinių lęšių tirpalo ir plauti lęšius vandeniu iš čiaupo, kadangi tai visų pirma nėra saugu, o visų antra, gali pažeisti lęšius. Įsigyjant lęšius specialistas padės išsirinkti tinkamą priežiūros priemonę, nes reikia atsižvelgti į medžiagos sudėtį, polinkį į alergines reakcijas bei individualų akių jautrumą.
Lęšių keitimo grafiko ir dėvėjimo laikotarpio nepaisymas
Dėvėjimo laikotarpis būna nurodytas ant kiekvienos kontaktinių lęšių pakuotės, jie gali būti vienadieniai, skirti dėvėti vieną ar dvi savaites, mėnesį ar tris mėnesius. Kontaktiniai lęšiai akims negali būti dėvimi ilgiau nei nurodo gamintojas, kadangi pasibaigus jų galiojimo terminui jie praranda tam tikras savybes ir gali sukelti įvairių komplikacijų.
Kaip teisingai naudoti akių lęšius, kad išvengti infekcijų?
1. Prieš įsidedant ir išsiimant kontaktinius lęšius būtinai nusiplaukite rankas
Prieš liesdami kontaktinius lęšius, visada kruopščiai nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu bei nusausinkite rankas švariu rankšluosčiu, kuris nepalieka pūkelių, kad ant lęšių nepatektų bakterijos ir nešvarumai.
2. Naudokite švarų lęšių tirpalą
Niekada pakartotinai nenaudokite kontaktinių lęšių tirpalo. Naudojant seną tirpalą, jame ims kauptis bakterijos ir kiti mikroorganizmai, galintys sukelti infekciją.
3. Lęšių valymas
Reguliariai valykite lęšius pagal gamintojo rekomendacijas. Tam naudokite specialius tirpalus, ir jokiu būdu nenaudokite vandens iš čiaupo, kadangi jame gali būti akims kenksmingų mikroorganizmų.
4. Reguliariai keiskite lęšių laikymo dėklą
Lęšių dėklą reikėtų keisti maždaug kartą į mėnesį. Net ir tinkamai jį prižiūrint, su laiku jame susikaupia bakterijos ir kiti mikroorganizmai, kurie gali sukelti akių infekciją bei sudirgimą.
5. Laikykitės lęšių nešiojimo nurodymų
Laikykitės gamintojo rekomendacijų dėl lęšių nešiojimo. Nenešiokite lęšių ilgiau nei rekomenduojama, nes tai gali sudirginti akis ir padidinti infekcijos riziką.
6. Venkite kontakto su vandeniu
Nedėvėkite kontaktinių lęšių maudantis vandens telkiniuose, prausiantis duše ar lankantis saunoje. Vandenyje gali būti mikroorganizmų, kurie gali patekti ant lęšių ir sukelti infekciją.
7. Prieš einant miegoti išsiimkite lęšius
Prieš eidami miegoti visuomet išsiimkite kontaktinius lęšius, nebent naudojate ilgalaikiam nešiojimui skirtus lęšius ir gydytojas leido su jais miegoti.
8. Reguliariai lankykitės pas savo oftalmologą
Reguliarūs apsilankymai pas akių gydytoją gali padėti nustatyti galimas problemas ankstyvoje stadijoje, o taip pat jis pateiks jums rekomendacijas dėl tinkamos lęšių priežiūros.
9. Naudokite drėkinamuosius akių lašus
Sausos akys gali būti jautresnės infekcijoms. Tad jei susiduriate su akių sausumu, naudokite drėkinamuosius lašus. Tačiau tinka tik tokie, kurie patvirtinti naudojimui su kontaktiniais lęšiais.
10. Kosmetiką naudokite atsargiai
Makiažą atlikite tik įsidėję kontaktinius lęšius, o nuvalykite tik juos išsiėmus. Be to, rinkitės makiažo priemones, kurios saugios naudojant kontaktinius lęšius.
Šių paprastų higienos taisyklių laikymasis padės sumažinti infekcijos riziką naudojant kontaktinius lęšius. Atminkite, kad akių sveikata labai priklauso nuo jūsų pačių. Taigi, laikydamiesi šių rekomendacijų, galite išvengti nemalonių pasekmių ir išlaikyti sveiką regėjimą daugelį metų.