Paskelbtas Sveikata

Kaip atskirti ar tai paprastas peršalimas ar gripas?

Antradienis, 24 October 2023 12:00 Parašė 

Atvėsus orams daugelis iš mūsų dažniau šniurkščiojame, čiaudime ir kosime. Tačiau kaip žinoti, ar tai paprastas peršalimas, ar kas nors rimtesnio, pavyzdžiui, gripas? Nors abi ligos yra kvėpavimo takų susirgimai, jas sukelia skirtingi virusai, o jų simptomai ir sunkumas skiriasi. 

Štai kaip jas atskirti.

Kaip užsikrečiama?

Tiek peršalimas, tiek gripas yra užkrečiamos virusinės infekcijos, plintančios daugiausia per kvėpavimo takų lašelius. Kai užsikrėtęs asmuo kosėja, čiaudi ar kalba, jis į orą išskiria lašelius, kuriuos gali įkvėpti šalia esantys žmonės. 

Tiesioginis sąlytis su užkrėstais paviršiais taip pat gali sukelti infekciją, pavyzdžiui, jei paliesite durų rankeną, kurią palietė užsikrėtęs asmuo, ir po to paliesite savo veidą, galite užsikrėsti virusu. Be to, viruso perdavimą gali palengvinti artimas kontaktas su užsikrėtusiais asmenimis, pavyzdžiui, apkabinimas ar rankos paspaudimas. 

Verta paminėti, kad gripas paprastai yra labiau užkrečiamas nei peršalimas ir gali plisti dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, todėl ypač svarbios tokios prevencijos priemonės kaip dažnas rankų plovimas, artimo kontakto su sergančiais asmenimis vengimas ir skiepijimasis nuo gripo.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai

Taigi, kaip suprasti, ar susirgome gripu ar peršalome? Svarbiausia yra atkreipti dėmesį į simptomus, kurie, nors kartais yra panašūs, iš tiesų, gerokai skiriasi. 

Taip pat nepamirškite atsižvelgti į susirgimo pradžią ir trukmę bei simptomų sunkumą. 

Peršalimo simptomai
 • Bėganti ar užgulta nosis
 • Gerklės skausmas
 • Lengvas nuovargis
 • Čiaudulys
 • Kosulys
 • Karščiavimo nebuvimas arba nedidelis karščiavimas
Gripo simptomai
 • Didelis karščiavimas (didesnė nei 38°C)
 • Sunkus nuovargis
 • Kūno skausmai ir šaltkrėtis
 • Sausas kosulys
 • Skaudanti gerklė
 • Galvos skausmas

Peršalimas dažniausiai pasižymi laipsniška pradžia per kelias dienas ir trunka apie 7-10 dienų

Gripas dažniausiai prasideda staigiai, simptomai pasireiškia per kelias valandas, o liga trunka apie 1-2 savaites, tačiau nuovargis gali išlikti ir ilgiau. 

Peršalimo simptomai paprastai būna lengvi ir retai sukelia komplikacijų, o gripo – sunkesni ir galintys sukelti komplikacijas, pavyzdžiui, plaučių uždegimą, ypač padidėjusios rizikos grupėse.

Sveikatos priežiūros specialistų vaidmuo

Jei nesate tikri, ar sergate peršalimu, ar gripu, kreipkitės į gydytoją , kad būtų nustatyta tinkama diagnozė. Gripą galima patvirtinti atlikus tyrimus, o peršalimas paprastai diagnozuojamas pagal simptomus.

Ankstyvas gydymas gali būti labai svarbus, ypač gripo atveju. 

Gydytojas patars, kokių papildomų priemonių imtis ir kas gali paspartinti sveikimo procesą. 

Peršalimui gydyti dažniausiai skiriami simptomus malšinantys be recepto parduodami vaistai, rekomenduojamas poilsis ir nuolatinis skysčių vartojimas 

Gripo gydymui skiriami antivirusiniai vaistai yra veiksmingiausi, kai skiriami per 48 valandas nuo simptomų atsiradimo. Taip pat gali būti išrašyti receptiniai vaistai simptomams malšinti.

Pešalimo ir gripo prevencija

Tiek peršalimas, tiek gripas yra užkrečiami, todėl labai svarbu laikytis tinkamos higienos. Dažnai plaukite rankas, venkite artimo kontakto su sergančiais asmenimis ir dezinfekuokite dažniausiai liečiamus paviršius. 

Skiepai nuo gripo yra vienas veiksmingiausių būdų jo išvengti.

Vitaminų lašelinės, dar vadinamos intraveninė vitaminų terapija yra populiari papildoma priemonė peršalimo ir gripo profilaktikai. Lašelinėmis didelė vitaminų ir mineralų koncentracija tiekiami tiesiai į kraują, todėl yra geriau įsisavinami. Daugiau informacijos rasite paspaudę ant šios nuorodos  https://dropsclinic.lt/vitaminu-laselines-vilniuje/.

Vitaminų lašelinės dažnai turi imunitetą stiprinančių ingredientų, tokių kaip vitaminas C, cinkas ir B grupės vitaminai, galinčių padėti sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti peršalimo ar gripo riziką.

Vitaminų lašelinės gali padėti ir jau sergantiems, kūną praturtinant būtinosiomis maistinėmis medžiagomis ir skysčiais, galinčiais pagreitinti sveikimo procesą. Prieš pasirenkant vitaminų lašelines labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu dėl tinkamos diagnozės ir gydymo plano.

Atpažinti ligą – labai svarbu 

Nors tiek peršalimo ligos, tiek gripas turi tam tikrų panašumų, jų simptomai, sunkumas ir gydymo būdai skiriasi. Gripas paprastai būna sunkesnis ir gali sukelti komplikacijų, todėl labai svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtų tinkamai nustatyta diagnozė ir sudarytas gydymo planas. 

Kita vertus, peršalimas paprastai būna lengvesnis ir praeina savaime pailsėjus ir vartojant nereceptinius vaistus. Žinodami skirtumus galite imtis tinkamų veiksmų, kad pasveiktumėte ir išvengtumėte ligos plitimo kitiems.