Paskelbtas Renginiai

Darbo savaitė Kroatijoje: kultūrų dialogas ir gerosios patirties mainai

Pirmadienis, 09 June 2025 10:23 Parašė 

Gegužės 26-30 dienomis Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalia Plaktonienė kartu su Bibliotekos kultūros projektų vadove Kristina Adukaite ir Vartotojų aptarnavimo skyriaus vyriausiąja bibliotekininke Kristina Diemintaite-Stepšiene lankėsi Kroatijoje, rytinėje Adrijos jūros pakrantėje – Splito mieste. Šis darbo stebėjimo vizitas – dalis Bibliotekos pirmąkart įgyvendinamo tarptautinio projekto, finansuojamo pagal Erasmus+ priemonę.

Gausus fondas

Pagal šį projektą pernai Bibliotekos atstovai lankėsi Slovėnijos bibliotekose. Šiemet pasirinkta susipažinti su Kroatijos Dalmatijos regiono viešosiomis įstaigomis, kuriose teikiamos knygų skolinimo į namus, renginių ir edukacijų organizavimo ir kitos paslaugos.

Pirmąją dieną aplankyta pagrindinė Splito Marko Marulič centrinė biblioteka, pavadinta žymiausio XV–XVI amžiaus kroatų rašytojo, humanizmo kroatų literatūroje pradininko vardu. Šios įstaigos bibliotekininkė Maruška Nardelli pristatė teikiamas paslaugas, fondą, kuriame sukaupta apie 400 tūkst. dokumentų, tarp kurių – knygos, laikraščiai, elektroninės ir garsinės knygos, CD ir DVD. Biblioteka turi apie 6 tūkst. knygų užsienio kalba – anglų, prancūzų, ispanų, italų, vokiečių, rusų, ukrainiečių ir kt.  Skaitytojui leidžiama pasiskolinti penkias knygas trims savaitėms.  

Jaukaus interjero ir didelių erdvių biblioteka lankytojams organizuoja įvairias veiklas: čia vyksta susitikimai su knygų autoriais, literatūriniai vakarai, skaitytojų klubai, meno parodos, edukaciniai užsiėmimai. Daug erdvių pritaikyta jaunimui ir vaikams. 2022 metais ši įstaiga pelnė „Metų bibliotekos“ apdovanojimą.   

Skirtingai nei Lietuvoje, Kroatijos bibliotekose suaugusiems skaitytojams taikomas metinis mokestis – 13 eurų, turintiems lengvatų – 8 eurai. Vėluojantiems grąžinti pasiskolintą leidinį skiriamos baudos (0,75 Eur už dieną). Tačiau tai neatbaido kroatų skaityti bibliotekose – šioje šalyje knygų išleidžiama palyginti nedaug, todėl grožinė literatūra kainuoja brangiai.

Biblioteka aptarnauja įvairaus amžiaus skaitytojus: vyresniems ir turintiems judėjimo negalią, bibliotekininkės leidinius veža elektriniu dviračiu.          

Padaliniai ir bibliobusas   

Marko Marulič centrinė biblioteka turi vienuolika filialų. Miesto centre įsikūrusiame Dalmantinos filiale įrengtos dvi salės, skirtos įvairiems renginiams, mokymams, susitikimams. Kaip pasakojo šio filialo bibliotekininkas Mate Taurič, salės pavadintos žymių krašto žmonių vardais. Ljubo Stipišič Delmata buvo garsus kroatų dainų tekstų autorius, aranžuotojas, kompozitorius ir prodiuseris, Jakša Fjamengo – poetas, vertėjas, teatro kritikas. Lietuvos delegacija susipažino su šių autorių darbais. 

Pasak M. Taurič, renginiai bibliotekose nemokami, jaunimas ypač domisi folklorine muzika, organizuoja įvairius festivalius, dainuoja Dalmatijos regiono tarme. Vienoje iš salių kas savaitę vyksta folklorinio ansamblio repeticijos.      

Projekto dalyvėms buvo suteikta galimybė išvysti ir mobiliąją biblioteką bei susipažinti su joje vykdomomis veiklomis. Kaip pasakojo bibliobuso vairuotoja, bibliotekininkė Lucretia Odrgiu, jau trejus metus knygos vežamos į 25 vietas keturias dienas per savaitę. Jis turi apie 5 tūkst. knygų, kuriomis naudojasi 1200 skaitytojų. Moksleiviai daugiausiai skolinasi knygas pagal privalomosios literatūros sąrašą, suaugusiuosius daugiausiai domina detektyvai, meilės romanai, autobiografijos, religinė, psichologinė tematika. Viename sustojime skaitytojų laukiama nuo pusvalandžio iki pusantros valandos.  

Kita bibliobuso bibliotekininkė, mokytoja Andra Mator Božinovič veda edukacinius užsiėmimus – didesnėms mokinių grupėms edukacijos vyksta mokyklose, mažesnėms – pačioje transporto priemonėje. Bibliotekininkės akcentavo, kad mobilioji biblioteka ypač reikalinga ir laukiama atokesnėse to krašto vietose, kur kultūrinių renginių ir veiklos itin trūksta. Bibliotekininkes vietos gyventojai pasitinka su plačiomis šypsenomis. Ši patirtis apie mobiliąsias bibliotekas mums ypatingai svarbi, nes jau nuo šių metų pabaigos planuojama tokio pobūdžio paslaugas vykdyti ir Jonavos rajone.

Autentiška aplinka      

Vieną dieną projekto dalyvės paskyrė išvykai į Šoltos saloje esantį Marko Marulič centrinės bibliotekos Grohote filialą. Tai autentiška, akmeniniame pastate įsikūrusi įstaiga. XII amžiuje čia buvę brolijos namai, veikusi mokykla, bažnyčia. Bibliotekos nišose eksponuojami archeologiniai radiniai – altoriaus, senųjų antkapių dalys.  

Su šios bibliotekos veiklomis jonavietes supažindino jos atstovė Žeyka Alasbeg. 300 skaitytojų aptarnaujanti įstaiga talpina 16 tūkstančių knygų, bendradarbiauja su Kultūros ir Turizmo centrais, organizuoja renginius lauke esančiame parkelyje, kiekviena vaikams skirta edukacija prasideda knygos supažindinimu ir skaitymu. Bibliotekininkė akcentavo, kad jos krašte vaikai labai skatinami kurti poeziją ir tekstus tarmiškai. Šiame regione būdingos trys tarmės, kurios gana stipriai viena nuo kitos skiriasi.

Ž. Alasbeg teigimu, didžiausias iššūkis – pritraukti žmones į renginius. „Knygas kroatai skaito visus metus, o štai į renginius daugiausiai atvyksta šaltuoju metų laiku“, – akcentavo ji. 

Puiki patirtis

Atvykusios į Splitą, bibliotekininkės turėjo puikią progą susipažinti ir su į UNESCO paveldą įtrauktu senamiesčiu, Adrijos jūros uostu, vietiniu kulinariniu paveldu. Sužavėjo kroatų draugiškumas ir miesto žavesys.

Stažuotės dalyvės džiaugėsi, kad šios viešnagės metu netrūko aktyvios ir naudingos veiklos, pasidalinta gerąja patirtimi, užmegztos naujos pažintys.

„Kroatijos bibliotekos išsiskiria kokybišku ir kvalifikuotu bibliotekininkų darbu, kolegų bendradarbiavimu, kokybiškomis ir inovatyviomis paslaugomis savo auditorijoms. Galiu teigti, kad šios šalies bibliotekų funkcijos ir veiklos artimos Lietuvos viešosioms bibliotekoms. Džiaugiuosi užmegztais ryšiais su Dalmatijos regiono bibliotekininkais ir galimybe pažinti naują šalį, jos kultūrą ir žmones“, – teigia projekto dalyvė D. Plaktonienė.

Pasak K. Adukaitės, dalijimasis patirtimi, profesiniai atradimai turtina ir įkvepia veikti. „Vieni su kitais pasidalijome žiniomis, patirtimi. Smagu, kad Marko Marulič centrinė biblioteka suburia skaitančiųjų klubus. Štai jie turi anglų kalbos grupę, mes Jonavoje – Skaitytojų klubą. Ateityje ketiname bendradarbiauti ir dalintis biblioterapijos metodikomis“, – mintimis dalijasi G. Kanovičiaus viešosios bibliotekos projektų vadovė.

Ši profesinė stažuotė atvėrė galimybę bendradarbiauti, papildė žinių ir patirties bagažą, praplėtė akiratį.    

Vartotojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė Kristina Diemintaitė-Stepšienė