Paskelbtas Renginiai

Respublikinis liaudiškų šokių festivalis – naujovė rajono kultūroje

Penktadienis, 28 February 2025 13:56 Parašė 
Renginio vedėjai Kristina Adukaitė ir Gediminas Gutauskas, dešinėje – J. Serapinės padėka G. Mykolaitienei. Renginio vedėjai Kristina Adukaitė ir Gediminas Gutauskas, dešinėje – J. Serapinės padėka G. Mykolaitienei.

Pirmą kartą Jonavos kultūros centre (JKC) surengtas respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Mazgytinis“ sulaukė daugiau kaip 200 dalyvių iš vienuolikos Lietuvos vietovių. Šio renginio idėjos autorė ir sumanytoja – choreografė, Jonavos KC liaudiškų šokių grupės „Varūna“ vadovė Gerda Mykolaitienė. Festivalis atvertė naują mūsų rajono kultūrinio gyvenimo puslapį

Pagarba veikusiam kolektyvui

Idėjos autorė G. Mykolaitienė prisipažino, kad, dirbdama Kultūros centre,  pasigedo liaudiško šokio festivalių Jonavoje.

„Nutilus Danguolės Miliauskienės „Mazgytiniui“, įsivyravo tyli pauzė, tarsi liaudiškam šokiui skirtos šventės būtų likusios paraštėje. Tiesiog norėjosi atgaivinti kolektyvų bendrystę, sukviesti šokėjus į vieną būrį ir surengti gražų koncertą. Kadangi kadaise Jonavą garsinęs, daug pasiekęs „Mazgytinis“ buvo mūsų šiandienos liaudiško šokio pradininkas, visada liksiantis mums pavyzdžiu, pamaniau, kad jo pavadinimo išsaugojimas reikštų ir pagarbą, ir padėką, ir būtų priminimas apie veikusį kolektyvą“, – mintimis dalijosi G. Mykolaitienė.

Laikinoji JKC direktorė Jurgita Serapinė prisipažino turinti didelių sentimentų folklorui bei liaudies šokiams. Todėl neabejodama pritarė iškeltai festivalio idėjai. Anot jos, turint gerus ir platesnio kultūrinio gyvenimo siekiančius vadovus Kultūros centre, liaudiškų šokių festivalis taps gražia tradicija.

Skelbdama šventės pradžią, ji pasidžiaugė G. Mykolaitienės pasiūlymu festivalį pavadinti „Mazgytinio“ vardu ir paaiškino tokio sumanymo prasmę.

„Labai apsidžiaugiau, nes 34-erius metus šiame pastate sėkmingai dirbo senjorų šokių kolektyvas „Mazgytinis“, aplankęs aibę šalies festivalių, švenčių, garsinęs Jonavos vardą užsienio valstybėse. „Mazgytinis“, vadovaujamas Danguolės Miliauskienės, buvo pirmasis kolektyvas, kuriam Nacionalinis kultūros centras suteikė pirmą kategoriją. Tai aukščiausias įvertinimas Lietuvoje. Būtent jo šokėjai į mūsų Kultūros centrą atvežė „Aukso paukštės“ nominaciją, patvirtinančią, kad  „Mazgytinis“ pripažintas geriausiu senjorų šokių kolektyvu visoje šalyje. Labai prasminga, kad šio nusipelniusio jonaviečių kolektyvo vardas atgimsta festivalio formatu, – kalbėjo J. Serapinė. – Šokis – nėra tik judesys. Šokis – tai istorijos, mūsų identitetas, tai mūsų bendrystė. Dėkoju visiems, kurie atsiliepė į mūsų kvietimą ir atvyko švęsti šokį mūsų krašte, dėkui jonaviečiams, atėjusiems šokėjų palaikyti aplodismentais.“

Visus šventės dalyvius pasveikino parlamentaras ir susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis bei Jonavos r. savivaldybės Tarybos narė Renata Mikalauskienė.

Pagyrimo vertas sumanymas

Buvusio liaudiškų šokių kolektyvo „Mazgytinis“ vadovė D. Miliauskienė pasidžiaugė tautinio šokio gyvavimu ir peraugimu į festivalį.

„Etapas, kuomet aš atidaviau savo meilę tautiniam šokiui, baigėsi. Dabar esu tik žiūrovė, kuriai įdomu, kas vyksta kultūros centre, kokie ir kada numatyti renginiai. Nuo kultūros atitolti negaliu. Į šį renginį mane pakvietė Gerda Mykolaitienė, surengusi respublikinį šokėjų suėjimą. Šiandien jaučiu didelę šventę. Atėjau pasigrožėti kolektyvais, pasidžiaugti šokėjais, puoselėjančiais mano sielai artimą žanrą. Norėtųsi, kad šio renginio iniciatyvą pasiūliusi ir ją įgyvendinusi Gerda Mykolaitienė drauge su kultūros centro bendruomene ir ateityje puoselėtų liaudiškų šokių festivalius, įveiktų pasitaikančius sunkumus ir savo šventėmis keltų jonaviečių dvasią. Labai smagu ir sveikintina, kad Jonava sumąstė tokią respublikinę šventę. Šaunuoliai!”– džiaugėsi D. Miliauskienė.

Scenoje – šokėjų mozaika

Pirmąjį respublikinį liaudiškų šokių festivalį Jonavos KC scenoje pradėjo Vilniaus miesto savivaldybės Kirtimų kultūros centro tautinių šokių ansamblis „Vilniaus pynimėlis“ (vad. Edgaras Suprūnas), šiemet švenčiantis savo veiklos 20-metį. Per šį laikotarpį vilniečiai koncertavo Italijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Argentinoje, Urugvajuje, Brazilijoje, Sakartvele, Šiaurės Makedonijoje, Azovo salose, Baltarusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, daugelyje kitų užsienio valstybių. Mėgstantis eksperimentuoti kolektyvas jonaviečiams pristatė premjerą „Vilniaus krokoviaką“ ir šokį „Žibintininkai“.

Prienų kultūros ir laisvalaikio centro vyresniųjų liaudiškų šokių kolektyvas „Ringis“, vadovaujamas Raimundo Markūno, šokiais „Kalviai“ ir „Kalvių polka“ kvietė prisiliesti prie kalvystės amatų. Lietuvišką sceninį šokį prieniškiai propaguoja 25-erius metus, nepraleidžia konkursų, festivalių, koncertų svečiose šalyse. „Ringis“ yra laimėjęs visus įmanomus apdovanojimus savo kategorijoje.

Virginijos Čereškienės-Beviršės mokomi „Volungės“ šokėjai iš Kėdainių KC Vilainių skyriaus – aktyvūs respublikinių bei tarptautinių festivalių dalyviai. Vadovaudamiesi šūkiu „Su šypsena ir šokiu per gyvenimą!“, savo koncertines programas kėdainiečiai pristatė Estijoje, Latvijoje, Turkijoje, Kroatijoje, Čekijoje, JAV, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Vokietijoje ir t. t. Šiemet „Volungės“ kolektyvui suteikta pirmoji kategorija.

Ties Lietuvos žemėlapiu neapsistoja Elektrėnų liaudiškų šokių grupė „Vijūnas“ (vad. Angelė Pačėsienė) – šokėjai savo veiklos geografiją plečia koncertuodami ir Europos valstybėse. Jų atlikti šokiai „Dirižablis“ ir „Skaisgijos polka“ atskleidė grupės sugebėjimus įdomiomis sceninėmis kompozicijomis perteikti pasirinktą temą.

Smagios nuotaikos saują pažėrė Ignalinos rajono KC vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Gaja“ (vad. Elena Skripkauskienė). Kolektyvo devizas „Gyvenimas – tai šokis: arba tu jį šokdini, arba jis šokdina tave“. Pasak vadovės, ežerų krašto šokėjų tikslas – puoselėti ir išsaugoti liaudies kultūrą ateinančioms kartoms. Nei amžius, nei jokie iššūkiai nestabdo ignaliniečių skleisti jaunatvišką energiją ir dalytis gyvenimo džiaugsmais. „Gajos“ vardas žinomas tokiose užsienio valstybėse kaip Norvegija, Makedonija, Italija, Čekija, Baltarusija, Lenkija, Latvija, kitose.

„Miestelėnų valsu“ ir „Kalniškių kadriliu“ festivalį papildė Panevėžio KC „Miestelėnų“ kolektyvas, vadovaujamas Justo Nagrockio. Sukdamiesi Jonavos scenoje, panevėžiečiai pateisino savo šūkį: „Linksminkimos, linksminkimos, pakol jauni esma!“. Šis liaudiškų šokių kolektyvas taip pat apkeliavęs nemažai pasaulio šalių ir jose pasidalijęs lietuviška dvasia. O ką jau kalbėti apie dalyvavimą mūsų šalies koncertinėse veiklose, šokių festivaliuose, dainų šventėse ar konkursuose.

Vilniaus mokytojų namų vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Šoktinis“, kuriai vadovauja Alma Lomsargė, susibūrė 2009-aisiais. Ją sudaro ne tik vilniečiai, bet ir į sostinę atvykę dirbti kitų rajonų piliečiai, mylintys šokį. Tai malonus ir šiltas kolektyvas, save vadinantis „šokio šeima“. Žiūrovų simpatijų sulaukė švelnių spalvų drabužiai, santūrios šypsenos, sceninė kultūra, liaudies šokio interpretacijos.

Griausmingais aplodismentais buvo palydėtas Raudondvario KC kolektyvas „Vėjo malūnėlis“ (vad. Jolanta Zizienė), į festivalį atvykęs su devizu „Tegul sukasi!” „Visi esame skirtingi ir unikalūs, bet mus visus jungia vienas tikslas – tai liaudiškas šokis“, – teigė šokėjai. Jų šokiai „Gumbinė“ ir „Onytės polka“ buvo įvertinti susirinkusiųjų ovacijomis.

Maloniomis akimirkomis nudžiugino lygumų krašto šokėjai, dalyvaujantys Radviliškio miesto KC vyresniųjų liaudies šokių kolektyve „Šelmiai“, kuriuos ruošia Aistė Norkutė. Tautinių šokių puoselėtojai nepraleidžia nė vienų dainų švenčių, ne vieną kartą varžėsi respublikiniame konkurse „Pora už poros“ ir du kartus buvo pripažinti pirmos vietos prizininkais. Kolektyvas Lietuvai yra atstovavęs keliolikoje užsienio valstybių.

Šokiais „Kviestinis“ ir „Vakaruškos“ festivalį papildė Garliavos KC (Kauno r.)  „Vijos“ šokėjai, vadovaujami Edgaro Šnipaičio. Garliaviškiai yra aktyvūs įvairių švenčių, festivalių dalyviai ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.

Šventinę programą vainikavo Jonavos KC liaudiškų šokių kolektyvo „Varūna“ (vad. G. Mykolaitienė) finalinis šokis „Apsukinis“. 2009-aisiais „Varūną“ subūrė ir iki 2022 m. jai vadovavo R. Pilypienė. Nuo 2022-ųjų už kolektyvo vairo stojo G. Mykolaitienė, kurios dėka, kaip minėta, Jonavoje surengtas pirmas respublikinis liaudiškų šokių festivalis. Per visą veiklos laikotarpį šokėjai aktyviai dalyvavo tarptautiniuose ir respublikiniuose renginiuose, dainų šventėse, 2023-iaisiais VII tarptautiniame menų festivalyje-konkurse „Art Kolkhi“, vykusiame Sakartvele, Zugdidi mieste, liaudiškų šokių grupė „Varūna“ laimėjo „Grand prix“ nominaciją.

Organizatorių pažadai

Renginiui pasibaigus, JKC direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktorės pareigas J. Serapinė kiekvienam šventėje dalyvavusių kolektyvų vadovui įteikė padėkos raštus ir atminimo suvenyrus.

„Šis liaudiškų šokių festivalis – terpė naujiems ryšiams, pažintims, patirčiai ir nauda miesto bendruomenei. Manau, kad žiūrovai, atėję į šią šventę, laiką praleido tikrai prasmingai, todėl norisi sakyti – iki pasimatymo kitame liaudiškų šokių festivalyje”, – po renginio mintimis pasidalijo J. Serapinė.

Festivalio idėjos sumanytoja G. Mykolaitienė neabejoja, kad ateityje Jonavoje tokia šventė vyks kiekvienais metais. Anot jos, pirmas festivalis praėjo sklandžiai ir paliko gerų emocijų.

„Visi kolektyvai buvo pakiliai nusiteikę, šoko skirtingus šokius, pakako ir smagumo, ir lėtesnių pasirodymų. Tikiuosi, kitais metais susitiksime dar didesniame pulke. Tradicijai pagrindą padėjome, ateityje jį tik stiprinsime“, – sakė idėjos sumanytoja.

Irena BŪTĖNAITĖ