
Jau nebe už kalnų Šv. Kalėdos, Naujieji. Prisiminus tai galvoje užsižiebia raudonos lemputės: dovanos! Kam kokias nupirkti, kiek gali joms išleisti? Ką Kalėdų senelis vaikams, kurių fantazija beribė, atneš? Labiausiai sopa galvą tiems, kurie savo nedidelį atlygį turi paskirstyti pirmiausia vis brangstančiam maistui, mokesčiams, t. t. ir pan.
Artėjančios šventės, matyt, paskatino nenorėjusią skelbti savo pavardės moterį parašyti laišką „Alio Jonavai“: „Sveiki, norėčiau anonimiškai užduoti klausimą. Kodėl nėra uždrausta rinkliava lopšeliuose-darželiuose, mokyklose pedagogų dovanėlėms? Turiu keturis vaikus, kaskart tenka atseikėti apie 100 eurų. Jei neduosi, „super“ mamytės į tave žiūrės kaip į priešą, vaikai bus apkalbėti ir pažeminti, iš jų tyčiosis, kad jie ubagai, nes neturi pinigų dovanoms. Juk yra šeimų, kurios uždirba tik minimalią algą ar viena mama augina vaikus... Gal jau būtų laikas tokias „duokles“ nutraukti ir ugdymo įstaigose išgyvendinti šias rinkliavas?“
Redakcija atsitiktine tvarka pasirinko ugdymo įstaigas, nes laišką parašiusi moteris prisistatė esanti jonavietė, taip pat paprašė Jonavos rajono savivaldybės administracijos švietimo skyriaus komentaro.
Objektyviausia bus pacituoti atsakymus ir iš jų galima daryti išvadas, kad čia „kalčiausi“ iniciatyvūs tėveliai, organizuojantys rinkliavas.
Švietimo skyriaus vedėja Violeta Kolesnikienė: „Atsakymas labai trumpas ir paprastas: bet kokios neteisėtos, papildomos rinkliavos iš tėvų yra uždraustos ir netoleruotinos. Tėvai kiekvieną mėnesį moka mokestį už vaikų maitinimą bei ugdymo sąlygų tenkinimą, nepriklausomai nuo to, kiek dienų vaikas lankė ugdymo įstaigą. Kaip suprantu iš anonimo pateikto klausimo, rinkliavas inicijuoja tėveliai. Tai, mano nuomone, reikia tėvams turėti drąsos ir aiškiai išsakyti savo nuomonę kitiems tėveliams. Jeigu rinkliavas inicijuoja įstaigose dirbantys darbuotojai, norėčiau tai žinoti konkrečiai“.
Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Pakalnutė“ direktorė Simona Černiauskienė: „Mūsų įstaigoje vaikai yra aprūpinami visomis ugdymui ir asmens higienai reikalingomis priemonėmis, todėl rinkliavos tiek šiam tikslui, tiek kitiems tikslams nėra inicijuojamos darželio mokytojų ar administracijos. Artėjant didžiausioms metų šventėms, įstaiga inicijuoja kurti bendrystės ryšį ir organizuoja adventines grupių vakarones. Tėveliai patys sprendžia, kaip minėti kalėdinius grupių renginius darželyje. Įstaigos administracija griežtai pasisako prieš dovanų dovanojimą mokytojams“.
Jelena Galvydytė, Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė: „Tiek darželio direktorius, tiek mokytojai už savo darbą gauna atlyginimą. Pagarbos, dėmesio norisi kiekvienam, bet dovanėlių, čekių ar pinigų dovanojimas mokytojams, mano nuomone, užsilikęs praėjusių laikų įprotis. Yra įmanomi kiti būdai padėkoti: šypsena, padėka, eilėraštis, daina, gražūs žodžiai, skirtas laikas. Jei žiūrėsime iš Korupcijos prevencijos įstatymo pusės, tai bet kokia dovana laikoma papirkinėjimu ir tai baudžiama įstatymu. Įstatymu leidžiamos atsidėkojimo formos – žodžiai ir skintos gėlės. Aš pridurčiau, kad tėvų aktyvus dalyvavimas įstaigos gyvenime, bendradarbiavimas – pati geriausia dovana kiekvienam mokytojui.
Nemanau, kad pedagogai prašo tėvų dovanoti jiems dovanas. Būtų keista. Iniciatyva, matomai, kyla iš tėvelių. Jei labai norisi palikti prisiminimą, paremti darželį, pvz., padovanoti žaislą, knygą grupei ar suolelį, tai tokias dovanas priimame kaip paramą, labdarą, jas registruojame ir apskaitome“.
Irma Karnusevičienė, Jonavos Panerio pradinės mokyklos direktorė: „Dovanėlių pirkimo mokytojams mokyklos administracija neskatina ir nevykdo“.
Jonavos vaikų lopšelio-darželio „Lakštingalėlė“ direktorė Jolanta Bieliauskienė: „Įstaigoje dovanų politika yra nepropaguojama ir draudžiama, apie tai nuolat informuojame tėvelius susirinkimų metu. Visuomet skatiname atsidėkoti mokytojoms šypsena, gražiu žodžiu, mandagiu pasisveikinimu ir atsisveikinimu. Vaikams šventines dovanas rekomenduojame dovanoti namuose, šeimos rate“.
***
Mes, suaugusieji, gyvenimo vėtyti ir mėtyti kaip nors galime atlaikyti patyčias, sarkazmą. Na uždirbame nedaug, drabužiai ne su garsių dizainerių etiketėmis (nebent iš antrų rankų), skaičiuojame kiekvieną eurą, bet kuo dėti vaikai?
Pažįstu Jonavoje ne vieną pasiturinčią šeimą, kuri neafišuoja savo turtų, be proto nelepina vaikų ir jiems primena, kad mokykloje, darželyje – visi lygūs ir negalima šaipytis iš tų, kurie ne su firminiais kedais, apsirengę kukliau. Pagarba tiems tėvams ir nuoširdžiai tikiu, kad jų vaikai užaugs dorais, atjaučiančiais žmonėmis.
Gyvename susipriešinusioje visuomenėje. Politikai pjaunasi dėl valdžios, masės aršiai palaiko vieną ar kitą pusę. Stabtelėkime. Įsiklausykime į save. Tegul nelieka vietos pykčiui, neapykantai, arogancijai. Visi mes žmonės ir visi esame lygūs prieš Amžinybę...
Laura Pukelienė