
Šiais metais Jonavos Senamiesčio gimnazija mini garbingą jubiliejų -prieš 50 metų prasidėjo dabartinės mokyklos istorija. Rugsėjo 15 dieną gimnazijos kieme greta daug dešimtmečių siūbuojančių liepų buvo pasodinta dar viena, skirta šiai datai paminėti. Mokyklos bendruomenę aplankė ir su švente pasveikino Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Pagrindinis jubiliejaus renginys, į kurį kviečiame visus buvusius ir esančius mokytojus, mokinius, miesto gyventojus drauge pasidžiaugti, vyks lapkričio 29 dieną. Šventė prasidės 12 val. Šv. Mišiomis Jonavos bažnyčioje, ją vainikuos 18 val. koncertas Kultūros centro salėje.
Kiekviena tauta, šeima, žmogus su pagarba bando prisiminti, kokia buvo pradžia, padėjusi pagrindą šiuolaikinei duotybei. Nors pasaulis per penkiasdešimt metų daug kartų keistėsi, bet pažvelgęs į paeitį jauti, kad mokykla visada siejasi su vaikyste ir jaunyste, su iššūkiais ir įveiktomis kliūtimis, su gražiausiais mokinių brendimo ir mokytojų gyvenimo metais.
Jonavos Senamiesčio gimnazijos kūrimosi istorija turi du etapus: nuo 1974 metų tai buvo 4-oji vidurinė mokykla, 1998 metais ji tapo Senamiesčio gimnzija. 1974 metų žiemą sausio mėnesį Kauno gatvėje buvo pradėtas lieti mokyklos pamatas. Rajono laikraštyje ,,Jonavos balsas“ pasirodė skelbimas, kviečiantis būsimų mokinių tėvus į susirinkimą. Naujai paskirtas 4-osios vidurinės direktorius Antanas Katinas paprašė pagalbos, kad mokykla greičiau atvertų duris. Džiugi atidarymo šventė įvyko tais pačiais metais: aidint plojimams simbolinis raktas direktoriui įteiktas rugsėjo 15 dieną. Kaip prisimena buvę kolegos, pirmasis mokyklos vadovas A. Katinas buvo išmintingas, demokratiškas, mėgstantis bendrauti pedagogas: direktoriaus kabineto durys tiesiogine ir perkeltine prasme buvo visiems ir visada atviros.
Naujoje mokykloje buvo 33 kabinetai, 33 klasės su 1076 mokiniais –juos mokė 51 mokytojas. Mokyklai vadovavo minėtasis Antanas Katinas, pavaduotojos mokymo auklėjimo reikalams Feliksa Žentelienė ir Valerija Zajančkauskienė, užklasinio darbo organizatorius Vytautas Janušauskas. Čia darbą pradėjo daug ir šiandien žinomų gabių, su pagarba prisimenamų pedagogų: Lietuvos (tuometinės LTSR) nusipelnęs mokytojas Eugenijus Čepulis, Antanas Dekontas, Danutė Gailiuvienė, Gražina Gečienė, Birutė Ilgūnienė, Elvyra Juozaitienė, Marija Kasčiokaitienė, Janina Katinienė, Ana Kuzmina, Gražina Mrazauskienė, Elena Petrauskienė, Nijolė Rozenbergienė, Jonas Rudzevičius, Joana Rugienė, Audronė Skrabulienė, Albina Skirmantienė, Konstantis Skirta, Zofija Tonkūnienė, Irena Venskūnienė ir daugelis kitų.
Jonava septinto dešimtmečio pradžioje vadinta chemikų miestu, reikėjo aukštos kvalifikacijos specialistų chemijos gamyklai „Azotas“ (dab. AB „Achema“), tad nuo pirmų mokyklos įkūrimo metų sustiprintas dėmesys buvo skirtas tiksliesiems mokslams, ypač chemijos mokymui. Turiningai užsisuko visa paletė įvairiausių veiklų: 1975 metais mokyklą aplankė aktorius Vytautas Kybartas, įsikūrė literatų, matematikų, chemikų, gamtos globos, kraštotyros, šokių būreliai, Raudonojo kryžiaus draugijos organizacija. Tais pačiais metais Dainų šventėje dalyvavo net 4 mokinių šokių kolektyvai, vadovaujami Aldonos Naruševičienės ir Albinos Skirmantienės. Respublikiniame skaitovų konkurse 10 kl. mokinė Birutė Valančiūtė pateko į geriausių Lietuvos skaitovų penketą. Svečiuose apsilankė Ukrainos TSRS Ternopolio VIII -osios vidurinės mokyklos atstovai. Greitai prabėgo keleri metai ir 1976 metais mokyklą baigė pirmoji 28-ių vienuoliktokų laida.
Daug nuostabių nutrūktgalviškų vaikystės ir jaunystės metų mena mokyklos sienos. Visų faktų ir nuotykių aprašyti, o kartais ir sužinoti neįmanoma. Įdomu prisiminti, kad renkant vidurinės vardą buvo siūlomi du variantai: galvota apie ,,Vyturio“ ir ,,Senamiesčio“ pavadinimus. Pagarba Jonavos miesto istorijai, įsikūrimas vienoje iš seniausių Kauno gatvių nulėmė šiek tiek romantišką Senamiesčio pavadinimą. 1995 metais Jonavoje atsirado Senamiesčio vidurinė mokykla.
Viena karta keitė kitą, darbai vijo darbus, o noras tobulėti neišblėso. Direktorius Antanas Katinas, beje, 1986 metais už pasiektus laimėjimus mokant ir auklėjant jaunąją kartą apdovanotas ,,Garbės ženklo ordinu“, kartu su iniciatyvine grupe, kurią sudarė kūrybingiausi mokytojai, aktyviausi mokiniai ir jų tėvai, nusprendė siekti, kad vidurinei mokyklai būtų suteiktas gimnazijos vardas. Iš pradžių mokykla atidarė realinio ir humanitarinio pobūdžio gimnazijos klases. Įvykdžius visus rekomenduotinus kriterijus (mokymosi motyvacijos skatinimas, mokytojų ir mokinių kūrybiškumas pamokose ir popamokinėje veikloje, mokymo turinio priartinimas prie praktikos ir kt.) 1998 m. gegužės 28 dieną Švietimo ir mokslo ministerijos kolegija suteikė Senamiesčio vidurinei gimnazijos statusą. Tai buvo pirmoji ir ne vienerius vienintelė Jonavoje tokio tipo mokykla.
Jonaviečiams turbūt įdomu būtų žinoti, kad 1990 m.- Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais -Senamiesčio vidurinėje išduotas pirmas visoje Nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje atestatas! Mokyklos baigimo dokumentą abiturientei Loretai Radzevičiūtei įteikė tuometis Kultūros ir švietimo ministras Darius Kuolys.
Nuo tada iki šių dienų mokykloje buvo išduota šimtai atestatų. Švęsta begalės krikštynų, karnavalų, šimtadienių, Techno meno dienų, Paskutiniojo skambučio švenčių, išleistuvių. Išdalinta daugybė atestatų, kuriuose puikavosi ne viena dešimtis 100-ukų. Į plačius pasaulio vandenis pasklido daug fantastiškai gabių ir be galo nuoširdžių mokinių, garsių mūsų valstybėje ir už jos ribų. Tai mokslo, kultūros, verslo, politikos atstovai ir kiti puikūs žmonės, kurių spalvingi nutrūktgalviškos vaikystės ir jaunystės metai prabėgo Senamiesčio gimnazijoje. Mokinių gyvenimas buvo neatsiejamas nuo mokytojų ir jos vadovų. Per tuos 50 metų mokyklai, be Antano Katino, vadovavo Irma Šidlauskaitė (Banevičienė), Rita Čiužienė ir dabartinis direktorius Darius Mockus. Čia dirbo ir dirba daug nuostabių pedagogų, su meile bei pasididžiavimu prisimenančių ne vieną savo ugdytinį. Senamiesčio gimnaziją yra baigęs Vytenis Buzas, pirmojo lietuviško Žemės palydovo kūrėjas, mokslų daktarė, matematikos ir gamtos mokslų fakulteto dėstytoja Violeta Kravčenkienė, medicinos mokslų daktarė, VU dėstytoja Jurga Indriūnienė, mokslų daktaras, gydytojas Ramūnas Vabulas, Lietuvos atstovybės Taipėjuje vadovas Paulius Lukauskas, aktoriai Ieva Pakštytė ir Raimondas Klezys, vertėja Aida Krilavičienė, žurnalistės Giedrė Čiužaitė ir Gabrielė Kloniūnaitė. Visų išvardyti tiesiog neįmanoma.
Mokykloje praleistas laikas nulėmė ne vieno žmogaus gyvenimo pasirinkimus, nes branda pasiekiama tik mokantis. Džiaugiamės savo 50-ies metų jubiliejumi ir kviečiame visus lapkričio 29 dieną į mūsų ir Jūsų šventę!
Jonavos Senamiesčio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė
Rasa Saračinskienė