Prieš kelias dienas Bukonių mokykloje-daugiafunkciame centre įvyko unikalus edukacinis renginys „Augame su Čiurlioniu 2024“, kurį suorganizavo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio labdaros ir paramos fondas (Toliau – Fondas). Projekto tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo kultūrinę edukaciją, kūrybiškumą bei saviraišką. Interaktyvią pamoką, kurioje dalyvavo grupė moksleivių ir pedagogų, vedė projektų kuratorius Vytautas Paukštelis, muzikinį foną suteikė šiuo metu Lietuvoje besistažuojanti violončelininkė Nahee Delia Shin iš Pietų Korėjos.
Saviraiškos ugdymas
Anot įstaigos direktorės Dalios Autukienės, M. K. Čiurlionio pavardė ugdytiniams yra girdėta kai kurių dalykų pamokose. Bet išgirstas svečių pasakojimas apie dailininko, kompozitoriaus, visuomenininko trumpą gyvenimą bei kūrybą palieka stipresnį įspūdį, į atmintį įsiskverbia giliau nei mokytojo žodžiai.
Užsiėmimus vedęs V. Paukštelis, pamoką pradėjęs keliais sakiniais apie šio didžio kūrėjo asmenybę, susirinkusiuosius įtraukė į kūrybinį procesą, padedantį atskleisti M. K. Čiurlionio dailės ir muzikos sąsajas. Svečias, pristatydamas kelis dailininko paveikslus, interpretavo juose nutapytų simbolių reikšmę, pateikė savo įžvalgas ir jausmus, kuriuos sukelia matomi vaizdai. Tą patį padaryti kvietė ir klausytojus.
Jo bendravimas su jaunaisiais Bukonių krašto piliečiais tarsi atkėlė vartus atvirumui, todėl mokiniai išsakė savo nuomones, laisvai atsakinėjo į pateiktus klausimus. Pavyzdžiui, komentuodamas kontrastingus paveikslus „Žaibai“ ir „Tyla“, V. Paukštelis klausė vaikų, kuris jiems labiau patinka, ką įžvelgia darbuose, kokią nuotaiką kelia vaizdai ir t. t. Moksleivių atsakymai buvo įvairūs, ir tai rodo jų skirtingus charakterius, kitokias vaizdinių sukeltas emocijas. Svarbiausia, kad ugdytiniai nebuvo tik klausytojai, bet patys įsijungė į aktyvią edukacinę veiklą ir tapo jos dalyviais. Paprastumo bendravimui pokalbio forma suteikė ir tai, kad svečias paaiškindavo kai kurių žodžių, pvz., „subjektyvus“, „sąjūdis“, kitų, prasmę.
Žavėjo muzikinis fonas
Per vieną valandą trukusį renginį svečias iš Vilniaus pateikė daug įdomių žinių apie tik 36-erius metus gyvenusį kūrėją, kuris tapo žinomas ir už Lietuvos ribų. Jaunieji Bukonių krašto piliečiai sužinojo, kad M. K. Čiurlionis ne tik tapė, bet ir kūrė muziką, harmonizavo liaudies dainas, vadovavo chorams, dalyvavo dailės parodose, jo paveikslai atspindėjo estetinį ir dvasinį lietuviškos tapatybės formavimąsi, o indėlis į tautos kultūrą buvo ir liko milžiniškas. V. Paukštelis priminė, kad kūrėjo gyvenamuoju laikotarpiu (1875–1911) buvo uždraustas lietuviškas žodis, tad M. K. Čiurlionis rašė lenkų kalba.
„Aš laikau jį išskirtiniu sąjūdžio žmogumi, kuris, gyvendamas aplinkoje, kur uždrausta lietuviška kalba, savo menu perteikė lietuvišką dvasią, lietuviškas idėjas, vykdė reikšmingą visuomeninę veiklą, kurdamas profesionalią muziką ir profesionalią dailę. Būtent per meną sugebėjo išvystyti patriotinę veiklą. Jis skatino tautos kultūrinį atgimimą ir buvo aktyvus kultūrinio judėjimo dalyvis“, – kalbėjo svečias.
Ateityje etikos ar muzikos pamokose klausydamiesi simfoninių poemų „Jūra“ ar „Miške“, mokiniai prisimins ne vieną tądien išgirstą teiginį apie pirmąjį lietuvių profesionaliosios muzikos kūrėją, simbolistinių paveikslų tapytoją M. K. Čiurlionį.
Neišdildomą įspūdį bukoniškiams paliko violončelininkės Nahee iš Pietų Korėjos atliekama muzika. Daugelis prisipažino, kad šio muzikos instrumento jie niekada nėra matę. O Fondo inicijuotame susitikime jie ne tik pasigrožėjo violončele, jos skleidžiamais garsais, bet ir sužinojo, kad stryko stygos yra gaminamos iš specialios medžiagos – arklio uodegos plaukų. Viešnios muzika, sulaukusi ilgų aplodismentų ir nuoširdžių padėkų, paliko neišdildomą įspūdį tiek vaikams, tiek mokytojams.
Renginį palygino su stebuklu
Projektas „Augame su Čiurlioniu“ skatina jaunimo kūrybiškumą, gilesnį meno suvokimą, jaunosios kartos pažintį su unikaliu mūsų tautos menininku, padeda atgaivinti ryšį tarp meno, kultūros ir jaunosios kartos.
„Ši pamoka mūsų mokyklai – netikėtumas, kurį noriu vadinti stebuklu. Joje susiliejo lietuvių kalbos, dailės, etikos, muzikos elementai. Labai puiki pamoka, „uždeganti“ ir mokytojus, išmanančius meną ir muziką, ir mokinius, kurie pagilino jau turimas žinias. Visi suprato, kad kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis yra Lietuvos simbolis Nr. 1, gal net aukščiau. Atsakydami į kausimus, mokiniai nebijojo išsakyti savo minčių, pasirodė esą smalsūs ir norintys sužinoti kuo daugiau. Daugelis ugdytinių pirmą kartą išgirdo violončelę, svečio pasakojimą apie šį muzikos instrumentą. Dėkojame Fondui, edukacinius užsiėmimus vedusiam V. Paukšteliui, renginį organizavusiai, fotoaparatu visas susitikimo akimirkas įamžinusiai renginio koordinatorei Gretai Rimšelytei. Ačiū visiems, nes šiandien mes, Bukonių mokykla-daugiafunkcis centras, netradiciškai pažvelgėme į meno pasaulį ir pabuvome kartu su Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu“, – dėkojo D. Autukienė.
Trumpai apie Fondą
1997-aisiais įsikūręs Fondas, siekdamas populiarinti žymaus Lietuvos menininko, kompozitoriaus ir visuomenės veikėjo M. K. Čiurlionio kūrybinį palikimą, aktyviai vykdo įvairius projektus kultūros, švietimo, meno ir diplomatijos srityse, o tęsdamas menų sintezės ir simbolizmo tradicijas, puoselėja menininko idėjas, jas integruojant į įvairius renginius.
Kitas svarbus Fondo veiklos aspektas – kultūriniai mainai, bendradarbiavimas su valstybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, pasaulinio aukštojo meno sklaida Lietuvoje bei žinomų ir mažiau žinomų menininkų pristatymas. M. K. Čiurlionio fondas savo tikslus siekia įgyvendinti per filantropinius, edukacinius ir kultūrinės diplomatijos projektus. Jo veiklą atspindi tokios programos, kaip „M. K. Čiurlionio žemė“, „Čiurlionis ir šiandiena“, „Lietuvos šviesuoliai“, „M. K. Čiurlionis pasauliui“, „Gyvybės medžiai“ bei „M. K. Čiurlionis – sielos brolis“.
Bukonyse pristatytas edukacinis renginys „Augame su Čiurlioniu 2024“ yra vienas iš M. K. Čiurlionio fondo projektų.
Kultūra neatsiejama nuo žemdirbių
Pasak projektų kuratoriaus V. Paukštelio, kasmet su atitinkama programa Fondas aplanko visus Lietuvos kraštus, nėra rajono, kuriame nebūtų vykęs vienoks ar kitoks renginys. Jo nuomone, Lietuvos kultūrinis paveldas įgyja naujas prasmes, kada menas tampa prieinamas ne tik miesto, bet ir atokesnių šalies kampelių gyventojams.
Viena tokių prasmingų iniciatyvų yra M. K. Čiurlionio labdaros ir paramos fondo vykdoma programa „M. K. Čiurlionio žemė“, skirta Lietuvos miestelių, kaimų žmonėms ir šeimoms. Šios veiklos tikslas – dalintis M. K. Čiurlionio kūryba, įtraukiant žmones, kurie dažnai būna nutolę nuo kultūros centrų, nes jų kasdienybė sukasi apie žemės darbus ir gamtą.
Kiekvienais metais atrenkamas vienas Čiurlionio paveikslas, kurio reprodukcija eksponuojama ar dovanojama gyventojams, dirbantiems žemę, taip sudarant simbolinį tiltą tarp kultūros ir žemdirbystės. Šiuos M. K. Čiurlionio darbus pamato šimtai kitų žmonių. Tokiu būdu Fondas atlieka M. K. Čiurlionio meno sklaidos misiją.
„Turime įvairių donorų, bet didžiąją dalį sudaro kaimų, miestelių žmonės, dirbantys žemę, auginantys mums duoną ir kitus produktus. Mes nuolat palaikome su jais tamprų ryšį. Mano kolegė, renginių koordinatorė Greta, kuruojanti projektus, drauge su Fondo vadovu vyksta pas miestelių, gyvenviečių žemdirbius, atveža jiems Čiurlionio meną, aptaria galimybes edukacijoms ir programos pristatymui. Taip ir gimsta tie renginiai”, – patirtimi dalijosi p. Vytautas.
Anot pašnekovo, atokiau didmiesčių, gyvena daug gerų žmonių, kurie Čiurlionio kūrybos pristatyme ir puoselėjime mato didelę prasmę, turinčią įtakos kasdieniam gyvenimui bei skatinančią susimąstyti apie meno ir gamtos sąsajas. Ūkininkai, V. Paukštelio teigimu, džiaugiasi, kad į Fondo veiklą norima įtraukti ir vyresnio amžiaus, ir jaunus žmones.
„Švieskite ir toliau vaikus, suteikite jiems daugiau informacijos apie meną, nes šiuolaikinis jaunimas įnikęs į technologijas“, – po susitikimo su Fondo atstovais sakė ūkininkas iš Jonavos rajono. Tokie atsiliepimai rodo, kad meno svarba net ir atokiose vietovėse yra neįkainojama, o šis projektas padeda puoselėti kultūros vertybes plačiai visuomenėje.
Artėja jubiliejiniai metai
„Po viešnagės Jonavos rajone, keliausime į Kėdainių kraštą, paskui mūsų lauks Trakai. Manau, kad Fondo veikla atliepia žmonių lūkesčius ir suteikia jiems dvasinio peno. Bendraudamas su Bukonių mokyklos ugdytiniais, mačiau, kaip spindi jų akys, kaip jiems įdomi Čiurlionio asmenybė, kaip stengiasi išsakyti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Vadinasi, užsimezgė abipusis ryšys”, – atsisveikindamas su bukoniškiais pasidžiaugė edukacinės pamokos vedėjas, Fondo projektų kuratorius, muzikos kompozitorius V. Paukštelis.
2025-ieji paskelbti M. K. Čiurlionio metais Lietuvoje – bus minimos didžiojo dailininko, kompozitoriaus ir visuomenininko 150-osios gimimo metinės. Tikėtina, kad šį vardą turintis labdaros ir paramos fondas įgis galimybę papildyti rėmėjų sąrašą ir išplėsti edukacines veiklas.
Irena BŪTĖNAITĖ