Paskelbtas Miesto naujienos

Seimo nario mandatus jonaviečiai įteikė dviem socialdemokratams

Pirmadienis, 14 October 2024 10:59 Parašė 

Spalio 13-ąją vykusiuose Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose iš balsavimo teisę turinčių ir sąrašuose esančių piliečių (2384368) pilietinę pareigą atliko tik kiek daugiau nei pusė jų – 1241327. Tad aktyvumas siekia 52,06 proc. Jonavos rinkimų apygardoje Nr. 60 rinkėjų sąraše yra 34391 balsavimo teisę turintis gyventojas, tačiau savo valią išreiškė 15848 asmenys (46,08 proc.). Nepaisant to, kiek žmonių atėjo prie balsadėžių, rinkimai įvyko. Jonavos krašto rinkėjai mandatus įteikė dviem Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) deleguotiems politikams – kadenciją baigiančiam Seimo nariui Eugenijui Sabučiui ir laikinai Jonavos rajono Savivaldybės mero pareigas einančiam  Rimantui Sinkevičiui.

Antro turo neprireiks

Pagal Rinkimų įstatymą 70 parlamentarų rinkėjai renka pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje, o 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Tačiau vienmandatininkas, kuris nesurenka penktadalio visų apygardos rinkėjų balsų, patenka į antrąjį rinkimų turą, kur varžosi su  kitu savo varžovu.

Jonavos rajono vienmandatėje apygardoje parlamentaro mandato siekė šeši įvairių politinių partijų atstovai. Mūsų krašte antrojo turo neprireiks, nes spalio 13 dieną rajono gyventojai išreiškė pasitikėjimą dabartiniu parlamentaru, Lietuvos socialdemokratų partijos nariu E. Sabučiu. Tęsti politiko veiklą Seime dar ketverius metus jį įpareigojo daugiau kaip 54 proc. balsavusiųjų rajono gyventojų. Tokia sėkmė sudarė didelį atotrūkį nuo kitų jo varžovų.

Tėvynė sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškeltas jaunas ir perspektyvus politikas Justinas Rizgelis sulaukė 2156 rinkėjų palaikymo (13,61 proc.).

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatę Renatą Sorakienę Seime norėjo matyti 1347 Jonavos krašto rinkėjai, tai sudaro 8,5 proc.

Nesėkmingai rinkimai susiklostė ir Darbo partijos atstovui Vitalijui Jaroščenkai – už jį balsavo beveik 1300 balsavimo teisę turinčių piliečių (8,12 proc.)

Nedidelė dalis Jonavos rajono gyventojų pasisakė už Lietuvos regionų partijos iškeltą kandidatą Mindaugą Stanišauską. Jo kandidatūrai pritarė 966 rinkėjai (6,10 proc.).

Nedžiuginančių rezultatų sulaukė ir Liberalo sąjūdžio delegatė Jurgita Pašvenskė, surinkusi beveik 800 ją palaikančių balsų, o tai sudaro 5,04 proc.

Rezultatai daugiamandatėse apygardose

Artėjant rinkimams į LR Seimą, Lietuva dūzgė kaip bičių avilys, politologai prognozavo, kokios partijos pateks į parlamentą, kas sudarys daugumą, kokia galima koalicija ir t. t. Likus nedaug laiko iki balsavimo dienos, tiek rinkėjai, tiek prognozuotojai įžvelgė didesnių galimybių Socialdemokratų partijos pergalei, sutriuškinant Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Bet realybė nebuvo tokia atvira visoms prognozėms.

Jeigu spalio 13-ąją iki vidurnakčio galėjo džiūgauti socialdemokratai, tai, atplaukus rezultatams iš didžiųjų miestų, toji socialdemokratų euforija lyg ir priblėso. Bet ši tradicinė ir didelę politinę patirtį turinti jėga išsaugojo pirmąsias pozicijas ir pirmąjį turą baigė, turėdama 18 mandatų Seime.

Ištikimieji TS-LKD rinkėjai pirmajame ture išrinko 17 jiems atstovausiančių parlamentarų. Trečioje pozicijoje su 14 mandatų liko Remigijaus Žemaitaičio politinė jėga „Nemuno aušra“. Į Seimą pagal sąrašus išrinkti 8 Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, kuriai vadovauja Saulius Skvernelis, atstovai, 6 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, rinkėjų valia lėmė 7 Liberalų sąjūdžio narių dalyvavimą didžiojoje politikoje. Kitos partijos neperkopė 5 procentų barjero ir į Seimą nepateko.

Jonavos krašto rinkėjai daugiausia balsų (5346) skyrė LSDP, 2417 pritarė „Nemuno aušrai“, 1948 rinkėjai Seime norėjo matyti TS-LKD atstovus, 1168 balsai nukeliavo Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“, 1018 balsavo už „valstiečius“, 850 palaikė Liberalų sąjūdį.

Jonavos rinkimų apygardos sąrašuose esantys rinkėjai balsus atidavė ir kitoms politinėms jėgoms. Pavyzdžiui, jonaviečiai skyrė 500 balsų Laisvės partijai, pusšešto šimto pasisakė už Taikos koaliciją, kurią sudaro Darbo partija. Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija ir Žemaičių partija, 442 balsais parėmė Lietuvos liaudies partiją, 341 – Nacionalinį susivienijimą, 359 išreiškė pasitikėjimą Lietuvos regiono partija, palaikė kitas, į Seimą siekiančias patekti politines jėgas.

Artėja apsisprendimo metas

Pasibaigus pirmojo turo rinkimams, daug apygardų jau dabar ruošiasi antrajam ratui, kuriame dalyvaus įvairių partijų kandidatai, tarp kurių 35 sudaro Lietuvos socialdemokratų partijos nariai. Jonaviečiai savo krašto reikalus patikėjo šiuo metu laikinai mero funkcijas atliekančiam R. Sinkevičiui. Vadinasi, šis politikos asas turės pasirinkti – likti vadovauti rajonui ar, pildant rinkėjų lūkesčius, atsidėti darbui  Seime.

Sudarant socialdemokratų partijos kandidatų sąrašus, atlikus vidinį partijos reitingavimą, R. Sinkevičius buvo įrašytas 20-uoju numeriu. Tačiau galutiniame sąraše, kuris ir buvo pateiktas Vyriausiajai rinkimų komisijai, jis liko 55-as. Kodėl taip atsitiko, nežino ir pats politikas. Tačiau apdairūs Jonavos rajono rinkėjai reitingavimo būdu jam suteikė pirmumo balsų ir išrinko parlamento nariu.

Tai, ką pasirinks parlamentaras – mero postą ar darbą Seime? „Aš šiandien turiu darbą (laikinai eiti mero pareigas – I. B.) iki kovo 16-os dienos. Spalio 13-osios rinkimuose laimėjau konkursą dirbti ketverius metus. Tai ką, Jūsų nuomone, rinktųsi normalus, turintis jėgų, noro ir energijos dirbti žmogus? Matyt, atėjo laikas baigti Jonavai su Sinkevičiais“ – šmaikštaudamas leido suprasti, kad Jonavoje, matyt, iki naujų rinkimų vėl teks ieškoti laikino mero.

Primename, kad R. Sinkevičius du kartus ėjo ministro pareigas: 2012–2016 m. buvo Lietuvos susisiekimo, o 2020 birželio – gruodžio 11 – Ekonomikos ir inovacijų ministras. Ateinančią kadenciją politikas, sako, neketinąs siekti tokių aukštų postų. „Partijoje yra žmonių, kurie pirmajame ture laimėjo, bet dar neparagavo ministro duonos, tad norėtųsi suteikti jiems pirmenybę. Juk patirtis ateina tada, kai žmogus susiduria su konkrečia veikla. To nereikia bijoti. Visada būna pirmas kartas“, – samprotauja pašnekovas.

Pasak R. Sinkevičiaus, pirmojo rinkimų turo rezultatai jo nenustebino. „Žinoma, norėjosi daugiau Socialdemokratų partijos narių. Bet rezultatais nesu labai nustebęs. Dabar jau turime 18 partiečių, 19-tas išrinktas mūsų vienmandatėje apygardoje. Antrajame ture varžysis 35 mūsų partijos nariai. Jeigu, tarkime, spalio 27 pavyktų įveikti varžovus ir laimėti dar kokį dešimt mandatų, būtų visai neblogai. Juk  mandatų skaičius lemia ir koalicijos tvirtumą, ir balsavimą, ir įstatymų priėmimą, yra labai svarbus faktorius sudarant koaliciją. Tikėkimės, kad spalio 27 dieną socialdemokratų partiją lydės sėkmė“, – mintimis dalijosi R. Sinkevičius.

Svarbiausia – atsakomybė

Parlamentaras E. Sabutis pabrėžė, kad po šių rinkimų jis jaučiasi daug tvirčiau, nei pirmosios kadencijos pradžioje. „Tiek daug žmonių balsus atidavė už mane, tokia didelė parama, toks didelis Jonavos krašto žmonių pasitikėjimas. Esu labai dėkingas jiems. Jaučiuosi gerai, nes nebereikės antro rinkimų turo, vadinasi, nebereikės jaudintis, gaišinti jonaviečių ir raginti eiti prie balsadėžių spalio 27 dieną“, – mintijo antrą kartą į Seimą išrinktas jonavietis.

Antrame ture varžysis 35 socialdemokratai, tad, jeigu bent pusė jų pateks į Seimą, anot E. Sabučio, bus puikus rezultatas. „Tuose rajonuose, kur antrame ture nėra socialdemokratų partijos atstovo, kviesčiau rinkėjus balsą skirti būsimiems  koalicijos partneriams. Norėtųsi, kad rinkėjai išreikštų pasitikėjimą jais. Šiandien dar ne visiškai žinoma, kas bus partneriai, bet iki antrojo turo viskas paaiškės. Jeigu susidarytų tvirta dauguma, būtų galima ne tik stipriau jaustis, bet ir greičiau įvykdyti rinkėjams duotus pažadus”, – mintis dėstė politikas.

Ketverius metus opozicijoje dirbantis paramentaras neabejoja, kad valdančioji koalicija suteiks naujos ir kokybiškos patirties, tai bus išbandymas valdžia. Jis neatmeta minties apie ministro portfelį.

„Tikrai nespjaučiau į tokį pasiūlymą. Suprantu, kad tokios pareigos daug džiaugsmo nesuteiktų, nes jos yra dvigubos – Seimo narys ir ministras. Liktų mažiau laiko šeimai, jonaviečiams, net sau. Bet tai būtų išbandymas ir išsibandymas. Jei bijai, tai ko esi vertas? Klausimas: kodėl dalyvauji rinkimuose, sieki pergalės, o paskui atsitrauki ir nedrįsti kažko imtis? Laikausi tokios nuomonės: tauta įteikė mandatą, tai eik ir dirbk tautai. Mano siekiamiausia sritis – susisiekimas, nes joje labai daug dirbau. Tad būtent čia ir norėčiau save išbandyti. Įdomios visos sritys, bet susisiekimas yra artimesnis”, – į ateitį pažvelgė E. Sabutis.

Anot pašnekovo, kiekvienas atsakingas politikas privalo siekti rezultato ir išgirsti tautos vertinimą. „Sėdėti kėdėj ir vaidinti ministrą – man tai nepriimtina. Man svarbu teigiamas pokytis. Tačiau, jeigu nėra pinigų, tai nėra ir pokyčių. Pradėjus dirbti naujam Seimui, rinkėjai labiausiai nenori, kad būtų kažkas griaunama. Todėl pirmiausia privalu įvertinti situaciją, pamatyti, kas gerai, o ką reikia taisyti, tik  paskui mažais žingsneliais imtis reikiamų pokyčių. Svarbiausia – nesugadinti dar daugiau”, – sakė politikas E. Sabutis.

Didžiausias pasitikėjimas

Pirmame rinkimų ture vienmandatėse apygardose Seimo nariais išrinkti šie politikai: Vaida Aleknavičienė (LSDP), Viktorija Čmilytė-Nielsen (Liberalų sąjūdis), Viktoras Fiodorovas (išsikėlė pats), Jaroslav Narkevič (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga), E. Sabutis (LSDP), Ingrida Šimonytė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Rita Tamašunienė (Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga), Remigijus Žemaitaitis (politinė jėga „Nemuno aušra“).

Irena BŪTĖNAITĖ