Paskelbtas Renginiai

Į koncertą – pro pirties duris

Trečiadienis, 12 October 2016 09:17 Parašė 

„Jei į mano koncertą, prieš jam prasidedant, kas nors atvestų žmogų ir nepasakytų, kur jis atėjo, matyt dauguma pagalvotų, kad prieš juos – spektaklio dekoracijos. Spektaklio, kuris galbūt pasakoja apie senąjį lietuvišką kaimą“, - sakė dainų autorius ir atlikėjas Kazimieras Jakutis-Pagulbis.

Tiesa, bendrą scenos vaizdą kiek „sujaukia“ trys gitaros ir būgnai, iš pirmo žvilgsnio visiškai nederančios su dekoracijomis.

Tačiau vos nuskambėjus pirmajai dainai aistringas jų skambėjimas, netašyto medžio žibinčiai su viduje degančiomis žvakėmis ir senosios durys tampa viena darnia erdve.

„Man muzikantai sakydavo – kam tu vežioji tuos rąstus? Dabar jau nebesako – įprato, ir žino, kad kitaip nebus“, - juokėsi koncertinį turą po Lietuvą netrukus pradėsiantis anykštėnas K.Jakutis.

Naujojo K.Jakučio albumo „Gegužraibės“ pristatymas numatytas trylikoje miestų ir miestelių. Visi atlikėjo koncertai bus dovana klausytojams – nemokami.

Savo klausytojus K.Jakutis visų pirmą pakvies įžengti pro pirties duris, jos bus pastatytos prie įėjimo į koncertų salę.

„Tos durys yra tikros ir autentiškos. Man gražu, kai žmogus, įeidamas į salę, nusilenkia – durys žemos, ir kitaip neįeisi. Nusilenkdamas jis palieka kitoje durų pusėje savo išdidumą. O salėje – kaip ir pirtyje – mes visi lygūs ir vienodi. Noriu, kad visi kartu tokiais pabūtume bent pusantros valandos.

Kodėl durys? Jos – mano prosenių gyvenimo atributika, jie gyveno toje aplinkoje, aš atsinešiau tai kartu su savimi“, - sakė K.Jakutis.

Didelis dėmesys skiriamas žibinčiams – šviesos šaukliams. „Galbūt ne visi supranta jų prasmę ir paskirtį - žibinčiai yra šviesos laikytojai, ant jų dega žvakės“, - pasakojo K.Jakutis.

Dabartiniai K.Jakučio žibinčiai kadais turėjo kitą „veidą“ – tai senos durys, sienojai ir kiti rakandai. Žibinčiams gaminti panaudoti statiniai iš keturių vietovių, tarp kurių – ir K.Jakučio tėviškė Kalviškių kaime (Ignalinos r.), taip pat Pagulbio ir Suginčių kaimų (Molėtų r.), Avižienių kaimo (Ukmergės r.) sodybos. Visiems žibinčiams yra suteikti vardai: „Pirties durys“, „Gričiūtės durys“, „Tėviškės gonkų durys“, „Senolis“, „Vienišasis“, „Vikingas“.

Scenos dekoracijas – žibinčius – K.Jakutis gaminti pradėjo netrukus po to, kai įsigijo seną autentišką sodybą Pagulbio kaime. Scenos dekoracijas jis kūrė kartu su savo mokslo draugu Jonu Savicku.

„Savo koncertams atsivežu išskirtinę scenografiją – tai jau minėtos durys su staktomis, apdėliotos žvakėmis, seni sienojai.

Tėviškės namų gonkų duris prieš koncertinį turą nudažiau baltai – jos atliks ekrano paskirtį, ant jų bus projektuojamas scenos vaizdas. Kabinti šiuolaikinio ekrano scenoje nenorėjau – jis sugadintų visą scenografiją“, - aiškino K.Jakutis.

Pagal Jono Strielkūno, Antano Miškinio, Pauliaus Širvio, Alfo Pakėno, savo paties kurtas eiles dainuojantis K.Jakutis kviečia klausytis ne tik jo, tačiau ir kartu su juo grojančių trijų profesionalių muzikantų.

„Mano vaikystės svajonė – stovėti scenoje su mikrofonu – tampa gyvenimu, pilnu ieškojimų, išgyvenimų ir atradimų. Keitėsi daug kas – mintys, žodžiai, žmonės, net muzikos stilius. Tačiau niekada nesikeitė potraukis muzikai, ir visada likau ištikimas savo mėgstamiems poetams“, - pasakojo K.Jakutis.

Šeštojo K.Jakučio solinio albumo „Gegužraibės”, kuriame yra 14 naujai skambančių dainų pristatymo koncertai prasidės Alantoje (Molėtų r.). Alanta – vos už penkių kilometrų nuo K.Jakučio sodybos Pagulbo kaime.

“Jau ne pirmą kartą turo koncertai prasideda Alantoje, tai – dovana Pagulbio ir Alantos žmonėms, tai – viso koncertinio turo durys. Jas aš atveriu būtent Alantoje, mat čia vyksta viso turo išlydėtuvės”, - kalbėjo K.Jakutis.

K.Jakutis su grupe taip pat koncertuos Kaune, Vilniuje, Jonavoje, Kėdainiuose, Šiauliuose, Rokiškyje, Panevėžyje, Visagine, Raseiniuose, Marijampolėje, Anykščiuose ir Utenoje.

Daugiau informacijos apie koncertinį turą – www.pagulbis.lt.