Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Seimo rinkimuose mandato siekia 63 teisti asmenys. Daugiausiai teistų kandidatų turi Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), politinė partija „Nemuno aušra“, Lietuvos liaudies partija ir „Taikos koalicija“. Visų šių politinių jėgų rinkiminiuose sąrašuose – po 8 teistus politikus.
Komisijos skaičiavimu, nuteisti asmenys sudaro apie 3,5 proc. nuo bendro kandidatų į Seimą skaičiaus.
Išsiskiria Lietuvos liaudies partijos sąrašas
Daugiausiai teistumų turi su Lietuvos liaudies partijos sąrašu ketvirtu numeriu į Seimą kandidatuojantis Aurimas Drižius, nuteistas dėl šmeižimo, įžeidimo, teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, turto prievartavimo, nepagarbos teismui bei mirusiojo atminimo paniekinimo. Šis asmuo, remiantis politiko anketoje pateiktais duomenimis, teistas 11 kartų.
Pirmajame Lietuvos liaudies partijos sąrašo dešimtuke įrašytas ir dėl sukčiavimo bei turto pasisavinimo nuteistas Raimundas Purvinskas, reitinguojamas penktuoju numeriu. Taip pat aštuntasis sąraše Žilvinas Razminas, du kartus nuteistas dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę.
Tarp teistų asmenų ir žinomi politikai
Tuo metu „Taikos koalicijos“ rinkiminio sąrašo pirmajame dešimtuke – du teisti asmenys. Tai yra dėl sukčiavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo teistas sąrašo lyderis Viktoras Uspaskichas bei buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus, nuteistas dėl kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimo. Tiesa, abiem politikams teistumas jau yra išnykęs.
Po 7 teistus kandidatus į Seimą turi ir Lietuvos regionų partija ir Lietuvos žaliųjų partija, o Laisvės partijos rinkiminiame sąraše – teisti 4 politikai. Savo ruožtu Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, partija „Laisvė ir teisingumas“, Liberalų sąjūdis ir Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) į Seimą kelia po 2 teistus politikus, o „Nacionalinio susivienijimo“ sąraše 1 teistas asmuo.
Tarp šių teistų asmenų ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis Artūras Zuokas bei antruoju numeriu LSDP sąraše įrašytas Gintautas Paluckas, nuteistas dėl piktnaudžiavimo. Abiem šiems politikams teistumas jau yra išnykęs.
Savo ruožtu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos– Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) rinkiminiame sąraše į Seimą teistų asmenų nėra.
Kandidatuoti gali teismo bausmę įvykdę asmenys
Tam, kad asmuo galėtų kandidatuoti, svarbu, kad būtų įvykdyta teismo paskirta bausmė arba baudžiamojo poveikio priemonė, informuoja VRK. Bendroje statistikoje paties teistumo išnykimo faktas nėra vertinamas.
Pagal teisinį reglamentavimą, kuris galiojo organizuojant 2020 m. Seimo rinkimus, kandidatai turėjo patys nurodyti turimų teistumų skaičių, o išaiškinus nuslėpimo atvejus, jei būdavo šalinami iš rinkimų. 2020 m. 2 procentai kandidatų nurodė informaciją apie turimą teistumą. Po patikrinimo paaiškėjo, kad 12 kandidatuojančių asmenų šią informaciją nuslėpė ir VRK sprendimu jų registracija buvo panaikinta, paaiškino komisija.
2022 m. įsigaliojus Rinkimų kodeksui, pareigą patikrinti, ar kandidatas neturi nebaigtos atlikti jam teismo paskirtos bausmės, atlieka VRK ir tai daro iki pat rinkimų dienos.
Duomenis apie su kandidatais susijusius teismo nuosprendžius VRK gauna iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro, kurį administruoja Informatikos ir ryšių departamentas prie LR vidaus reikalų ministerijos.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)