Paskelbtas Miesto naujienos

Daugiabučių namų modernizavimas – vienas iš valstybės ekonomikos prioritetų

Ketvirtadienis, 22 August 2024 10:52 Parašė 
Romualdas Dautartas. Romualdas Dautartas.

Apie daugiabučių namų modernizavimą girdime įvairiausių nuomonių: nuo neslepiamo skepticizmo iki pasitenkinimo gerai atliktais renovacijos darbais. Plačiau šia tema kalbamės su UAB „Jonavos paslaugos“ l. e. p. direktoriaus pavaduotoju daugiabučių namų administravimui Romualdu Dautartu.

– Pateikite statistikos: kiek jau renovuota Jonavoje daugiabučių namų, kiek šiuo metu renovuojama, kiek dar laukia eilėje?

– UAB „Jonavos paslaugos“ Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu administruoja 362 daugiabučius namus, esančius Jonavos mieste ir rajone. Jonavos mieste ir rajone šiai dienai įgyvendintas 191 daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektas, tai sudaro 52,76 proc. nuo visų administruojamų namų. Šiuo metu įgyvendinami 40 daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektai.

Šiai dienai pasirašytos 10 daugiabučių namų Valstybės paramos sutartys (pradėti rangos darbų su projektavimu pirkimai). Dar 12 daugiabučių namų gyventojų pateikė prašymus dalyvauti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje.

– Neretai tenka išgirsti skundų dėl lėtai vykstančių modernizavimo darbų, dėl nekokybiškos paslaugos. Ar daug gyventojų kreipiasi dėl to?

– Atnaujinimo (modernizavimo) projektai įgyvendinami skolintais pinigais bei dalį išlaidų kompensuojant valstybei, todėl gyventojų reakcija į lėtai ir nekokybiškai atliekamus statybos darbus dažnai perdėta, bet gauname ir teisingų pastabų. Neklysta tas, kuris nieko nedaro. Taip, yra klaidų, yra ir defektų, tačiau dažniausiu atveju rangovai tikrai atsakingai ir greitai reaguoja, šalina defektus.

Pasitaiko, kai rangovai vėluoja statybos rangos darbus atlikti laiku, tačiau dažnu atveju vėlavimą lemia nuo rangovų nepriklausančios aplinkybės (technologiniai procesai, medžiagų gamyba ir tiekimas, techninio darbo projekto atlikimas). Statybos rangos darbai atliekami laikantis Lietuvos Respublikos statybos techninių reglamentų bei pirkimo sutarties punktų reikalavimų.

Kodėl kai kurie objektai nebaigiami laiku, ką žmonėms daryti, kur kreiptis? Ar yra numatytos kokios nors kompensacijos, nes paimtos paskolos renovacijai ir t. t.?

– Projekto administratorius operatyviai rengia atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimui reikalingus dokumentus, teikia atitinkamoms institucijoms įvertinti, tikrina rangovų atliktus darbus, sprendžia atsiradusias problemas. Tačiau pasitaiko situacijų, kurios nuo administratoriaus darbo nepriklauso, tai: namo bendruomenės organizuotumo nebuvimas, organizuojant pirminę renovacijos procedūrą, investicinio plano ruošimą, renovacijos pasirenkamų priemonių priėmimą, priimto investicinio plano finansavimo tvirtinimą; projektą finansuojančių institucijų procedūrų terminai; techninio darbo projekto ruošimas, ekspertizė, leidimo gavimas; rangovo techninių sprendinių priėmimas, medžiagų tiekimas, darbo jėgos sumažėjimas; rangovo bankrotas, naujo rangovo nebaigtiems darbams pirkimas.

Kompensavimo mechanizmas nenumatytas.

– Ar turite „juodąjį“ sąrašą bendrovių, kurios nuvylė tiek renovuojamų namų gyventojus, tiek „Jonavos paslaugas“?

– „Juodojo“ sąrašo, kaip Administratorius, neturime, nes visus pirkimus, susijusius su atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo procesu, atliekame per Nacionalinę centrinę perkančiąją organizaciją (CPO).

– Kaip taisomas darbų brokas? Kokios ir kuriam laikui suteikiamos garantijos?

– Statybos rangos darbų defektai šalinami priklausomai, kada jie atsiradę. Jei defektai pastebėti daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo metu, tai skubos tvarka informuojamas rangovas dėl defektų pašalinamo, nustatant defektų pašalinimo laikotarpį.

Jei defektai atsirado po daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo, tai sudaroma specialistų grupė, kuri, nustačiusi defektus, surašo defektinį aktą bei informuoja rangovą dėl defektų pašalinimo, nustatant defektų pašalinimo laikotarpį. Garantijos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos statybos įstatyme.

– Teko girdėti, kad pastaruoju metu Lietuvoje daugiabučių namų renovacija sulėtėjo. Kaip manote, kokios pagrindinės to priežastys? Kas dažniausiai neramina gyventojus?

– Daugiabučių namų modernizavimas yra vienas iš valstybės ekonomikos prioritetų, todėl pastatų atnaujinimui ir toliau rodomas ypatingas dėmesys. Būtina paminėti, kad pradėti taikyti aukštesni reikalavimai teikiant valstybės paramą energinio efektyvumo didinimo priemonėms. Nuo šiol valstybės parama bus skiriama tik projektams, pasiekusiems C, B ar aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

Lyginant su B energine klase, A klasei keliami griežtesni reikalavimai – reikia daugiau termoizoliacijos sienoms, stogui ir grindims, dažnai būtina šiltinti rūsio lubas. Taip pat A klasei pasiekti naudojami efektyvesni langai ir durys, reikalaujama dar didesnio namo sandarumo užtikrinimo.

Priežasčių daug ir įvairių: nėra stabilios ir aiškios politikos atnaujinimo (modernizavimo) procesui sėkmingai vykdyti (dažnai keičiasi reikalavimai, keičiasi paramos dydžiai, finansavimo šaltiniai); atnaujinimo (modernizavimo) procesui sėkmingai vykti trukdo socialiniai veiksniai, tokie kaip visuomenės senėjimas, vidinė šalies migracija, gyventojų skaičiaus ir pajamų skirtumai šalies regionuose ir miestuose; valstybės ekonomikos svyravimai, bankų politika.

– Kokią matote Jonavos daugiabučių renovavimo perspektyvą? Kokiais argumentais pakviestumėte neapsisprendusius gyventojus pakeisti nuomonę ir ryžtis savo namo modernizacijai?   

– Daugiabutis namas, kaip ir bet kuris nekilnojamojo turto objektas, dėvisi ir su laiku reikalauja remonto ar atskirų pastato dalių atnaujinimo. Atnaujinti daugiabutį su valstybės pagalba ar kaupiant lėšas vis tiek reikės. Priklausomai nuo pastato būklės, tos išlaidos gali būti patirtos anksčiau arba vėliau.

Vertinant renovacijos investicijas, reikia atsižvelgti ir į ilgalaikę perspektyvą, įgyvendinamų priemonių kompleksiškumą bei neišvengiamą pastato būklės blogėjimą.

Būsto modernizavimas gyventojams teikia daugybę visapusiškų naudų nuo šildymui sunaudojamos energijos sumažinimo, didesnio patogumo namuose, temperatūros butuose suvienodėjimo iki išaugusios žmonių gyvenimo kokybės, padidėjusio pasitenkinimo savo daugiabučiu, jo estetine išvaizda ir kylančia nekilnojamojo turto verte.

– Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Salomėja Rainienė