Liepos 25 dieną iš Ukrainos kilusi rašytoja ir visuomenininkė Jana Vovk pakvietė į Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešąją biblioteką įvairia kultūrine veikla užsiimančius ukrainiečius ir mūsų krašto atstovus.
Menai kaip terapija
Tai pirmasis projekto „Kultūra kaip sėkmingos ukrainiečių integracijos į Lietuvos visuomenę galimybė“ renginys.
Pasak renginio iniciatorės J. Vovk, dėl užsitęsusio karo daugelis Ukrainos karo pabėgėlių yra dvasinio nuosmukio būsenoje. Tačiau yra ukrainiečių, kurie per kūrybą sėkmingai integravosi į Lietuvos visuomenę ir rado galimybę realizuoti savo potencialą kultūros sferoje.
Renginio metu savo veiklą ir sėkmės istorijas pristatė visuomenininkė, labdaros fondo „Ukrainos širdis“ įkūrėja Olha Saienko. Jos tapybos kūriniai papuošė erdvią bibliotekos skaityklos salę. Kaip teigė kūrėja, daile susižavėjo dar vaikystėje, tačiau daugiau pradėjo tapyti, kai vyras 40-mečio proga padovanojo visus paveikslams kurti skirtus reikmenis. 2021 metais ji sukūrė paveikslų serijas „Motanka“ ir „Ukrainiečių širdis“. Savo tapybos darbais dailininkė stengiasi atskleisti ukrainiečių kūrybos subtilumus.
Filologijos mokslus baigusi kita Ukrainos atstovė Oksana Mentkevyč kuria tradicines lėles „Motanka“, aktyviai dalyvauja Ukrainos ir Lietuvos labdaros organizacijų veikloje, vadovauja flamenko šokių studijai „Baltosios flamenko naktys“. Kaip teigė renginio viešnia, flamenko jai kaip terapija, būdas nusiraminti. „Flamenko – tai stiprios moters išraiška“, – akcentavo ji.
Stiprius vokalinius sugebėjimus susitikimo metu atskleidė Kateryna Lysak. Šiuo metu kaimo turizmo sodyboje „Pocynė“ dirbanti ukrainietė dainuoja nuo vaikystės, yra pelniusi ne vieną apdovanojimą muzikiniuose konkursuose. Renginio svečiams ji atliko dvi dainas savo gimtąja kalba.
Tęstinis projektas
Iš Charkovo kilusi renginio sumanytoja J. Vovk – taip pat aktyvi kultūrinės veiklos atstovė. Nuo 2022 metų kovo dirba Jonavos socialinių paslaugų centre su Ukrainos karo pabėgėliais. Prieš karą išleido dvi knygas. Pernai Ukrainoje publikuotas dar vienas romanas, kurį baigė rašyti gyvendama Jonavoje. J. Vovk organizuoja ir dalyvauja ukrainiečių ir lietuvių kultūros renginiuose, bendradarbiauja su savanoriais ir įvairiomis lietuvių organizacijomis. Ukrainietė jau antrus metus prisideda ir įsitraukia į bibliotekos vykdomas kultūrines veiklas.
Kaip teigė organizatorė, šis Lietuvos kultūros tarybos finansuojamas projektas bus tęsiamas ir toliau. Vyresnių klasių mokiniams bus skirtas dar vienas renginys, o Jonavos G. Kanovičiaus viešosios bibliotekos knygų fondas pasipildys ukrainietiška literatūra, taip pat lietuvių autorių kūryba ukrainiečių kalba, lietuvių kalbos vadovėliais. J. Vovk ketina parengti knygą apie ukrainietes, Lietuvos ukrainiečių moterų sąjungos Jonavos skyriaus kūrimąsi Socialiniame centre.
„Ukrainiečių likimai ir jų integracijos patirtys man, kaip rašytojai, įdomios ir pateiktos kaip teigiamas pavyzdys bus naudingas kitiems Lietuvos ukrainiečiams. Šio projekto tikslas – motyvuoti Ukrainos pabėgėlius užsiimti visuomenine veikla, bendrauti su Lietuvos organizacijomis ir kurti visuomenei vertingą kūrybinį produktą“, – pabrėžė renginio sumanytoja.
Kraštiečių amatai
Savo veikla dalijosi ir mūsų krašto atstovai – tautodailininkas, medžio drožėjas Artūras Narkevičius bei sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo margučių marginimo amato puoselėtoja Skirmantė Pilsudskienė.
Nuo 1990 metų medžio drožyba užsiimančio A. Narkevičiaus darbų Lietuvos rekordų knygoje įrašyta jau 30. Jis sukūręs daugiau negu 50 kryžių, stogastulpių ir kitų didelių kūrinių, o smulkių darbų yra virš 2000, paplitusių po visą pasaulį: Jungtines Amerikos Valstijas, Ispaniją, Izraelį, Lenkiją, Latviją, Kroatiją, Angliją, Turkiją. „Siekį tapti amatininku perėmiau iš senelio, kuris rankdarbius kūrė iš šiaudų. Šiaudų gamybos darbai – tai taip pat mano hobis. Siekiu išsaugoti šią iš kartos į kartą perduotą tradiciją“, – kalbėjo jis.
Pradinio ugdymo ir dailės mokytoja dirbanti S. Pilsudskienė skutinėti margučius pradėjo dar vaikystėje, išmokusi iš savo mamos. Jau 40 metų ją žavi šis pomėgis. Namuose moteris turi apie 200 margučių – vištų, ančių, žąsų ir stručių kiaušinių – kolekciją. Skirmantė yra dalyvavusi ne vienoje respublikinėje liaudies meno parodoje, tarptautiniuose velykiniuose konkursuose.
Gražaus ir šilto renginio, skatinusio draugiškus tarpkultūrinius santykius, metu sveikinimo ir padėkos žodžius tarė Jonavos G. Kanovičiaus viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalia Plaktonienė ir Socialinių paslaugų centro vadovė Valentina Demidenko.
Jonavos G. Kanovičiaus viešoji biblioteka aktyviai prisideda prie ukrainiečių integracijos mūsų šalyje. Šis renginys – vienas iš daugelio, skirtų stiprinti gražią Lietuvos ir Ukrainos draugystę.
Jonavos Grigorijaus Kanovičiaus viešosios bibliotekos informacija ir nuotr.