Paskelbtas Miesto naujienos

Nojaus Žusino karpiniai reprezentuos Jonavos krašto tautodailę!

Ketvirtadienis, 20 June 2024 09:08 Parašė 

 „Liaudies dainų šventės liaudies dailės paroda „Iš šerdies“ kviečia į išskirtinę kelionę, kurioje senoji gyvensena liejasi su šiuolaikiškumu.  Liaudies dailės tradicija – neišsenkantis įkvėpimo šaltinis šiuolaikiniams tautodailininkams! Senieji papročiai net ir praėjus šimtams metų toliau įkvepia ir papildo mūsų šalies autentišką tapatybę“, - teigia šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės rengėjai – Lietuvos nacionalinis kultūros centras.

Pelnytas laureato vardas

Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis X“ nacionalinio atrankos turo parodos uždarymas ir rezultatų paskelbimas vyko gegužės 30 d. Panevėžio rajono Upytės tradicinių amatų centre. Renginyje dalyvavo 41 kūrėjas iš visos Lietuvos. Nacionaliniame konkurso ture  pelnyta III vieta.

Konkursu siekiama palaikyti gyvybingas ir gaivinti nykstančias liaudies dailės tradicijas; skatinti visuomenės, ypač jaunosios kartos, domėjimąsi tradiciniais dailiaisiais amatais, ugdyti liaudies dailės tradicijų pažinimą, atskleisti talentingiausius vaikus bei jaunuolius, savo laisvalaikį skyrusius tradicinės liaudies dailės ir dailiųjų amatų studijoms ir jomis paremtai kūrybai, suteikti galimybę parodyti visuomenei savo darbus, varžytis su bendraamžiais įgūdžiais ir meistriškumu.

Pirmąkart į Dainų šventės parodą pakviesti ir jubiliejinio, dešimtojo Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis"  laureatai. Vertingiausi, įdomiausi, tradicijos atspindžio ir meniškumo požiūriu jaunųjų kūrėjų darbai bus eksponuojami šalia pripažintų tautodailės meistrų – tarp jų ir Nojaus Žusino karpiniai!

Išlaikyti tradiciją gyvą

„Kas dvejus metus rengiamą mokinių liaudies dailės konkursą gražiai užpildo jaunieji meistrai, atrandantys senąjį Lietuvos liaudies meną, amatus ir įkvepiantys jiems naujos gyvybės. Tai esminis būdas išlaikyti tradiciją gyvą“, - sako Upytės tradicinių amatų centro vadovė Aušra Sidorovienė.

Jau regioninio atrankos turo metu autoritetinga konkurso komisija atrinko penkis Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos mokinio Nojaus Žusino karpinius ir suteikė galimybę juos eksponuoti šimtmetį mininčios Lietuvos dainų šventės liaudies dailės parodoje „Iš šerdies". Dalyvius vertino Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus tautodailės specialistės Asta Valiukevičienė ir Jūratė Kluonė, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Aušra Jasiukevičiūtė, Upytės tradicinių amatų centro vadovė Aušra Sidorovienė.

Nojus labai džiaugiasi ir dėkoja Jonavos kultūros centro direktoriui už palaikymą ir galimybę net keletą nuvykti į konkursinės parodos renginius ir laiku pristatyti savo darbus.

Nuoseklus darbas – raktas į sėkmę

Balandžio mėnesį muziejuje buvo eksponuota Nojaus karpinių paroda „Juodai baltos vizijos“. Ji sulaukė didžiulio Jonavos krašto tautodailininkų, Jeronimo Ralio gimnazijos bendruomenės, miestiečių, artimųjų dėmesio ir palaikymo.

Ši paroda buvo padalinta į dvi dalis: eksponuoti tradicinės tematikos ir vaizduojamojo meno karpiniai. „Prieverpstės  atspindi seną, visiems žinomą ir mylimą etninį - liaudies  meno pagrindą, bet šįkart jos su moderniais ir unikaliais asmeninio stiliaus akcentais. Vaizduojamojo meno karpiniuose iš aplinkos gauti įkvėpimo šaltiniai integruoti į mano vaizduotę ir sukurtos juodai baltos vizijos. Po kiekvienu darbu yra muzikos programėlės „spotify" dainų kodai, kuriuos išrinkau kiekvienam karpiniui individualiai. Kiekviena daina yra susieta ne tik su darbu, bet ir su tuo metu manyje glūdinčiais išgyvenimais“, – rašo Nojus parodos anotacijoje. 

Nojus - ne tik ypatingų gabumų turintis jaunas žmogus, bet ir didelių ambicijų turintis kūrėjas. Nedažnas menininkas, amatininkas ryžtasi surengti parodą dvejose muziejaus salėse. Tai labai valingas, darbštus, kantrus, tvirtą „stuburą“ turintis, labai mandagus ir taktiškas  žmogus. Visos šios savybės kryptingai vedė pasiekto tikslo link.

Išskirtinis dėmesys liaudies dailei

 „Dainų šventė žmones burtis kviečia jau visą šimtmetį. Čia telpa visa šalies kultūra, folkloras ir amatai: nuo dainų ir šokių iki teatro vaidinimų ar senovinių apeigų“, - teigia Dainų šventės rengėjai - Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Dainų šventėje išskirtinis dėmesys skiriamas ir liaudies dailės tradicijai, vaizduojamosios, taikomosios dekoratyvinės dailės dirbiniams bei jų kūrėjams, gaivinantiems užmirštas technikas ir technologijas, pritaikančias jas šiandienos poreikiams.

Liaudies dailės paroda „Iš šerdies“  kviečia palaikyti gyvybingas liaudies dailės tradicijas, pažinti, vertinti ir populiarinti  dailiuosius amatus, stiprinti etnokultūrinę savimonę! Lietuvos nacionalinio kultūros centro duomenimis, parodoje eksponuojama visos Lietuvos geriausių šiuolaikinių tautodailininkų kūryba, įkvėpta tradicinio protėvių gyvenimo būdo.

Liaudies dailės paroda „Iš šerdies“ bus eksponuojama Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius). Atidarymas liepos 1 dieną 16.00 val. Paroda veiks iki rugsėjo 29 dienos. Parodą papildys teminių ekskursijų programa, kurią ves įvairių kultūros sričių gidai.

Daugiau informacijos apie parodą rasite: https://www.dainusvente.lt/dalyviams/liaudies-meno-paroda/

Jonavos r. savivaldybės  kultūros centro Krašto muziejaus edukatorė Rasa Kulytė - Libienė