Paskelbtas Renginiai

Festivalyje DEK eilinių spektaklių tiesiog nebuvo

Penktadienis, 30 September 2016 14:51 Parašė 

Praėjusią savaitę pasibaigė didžiąją Jonavos kultūros centro sceną okupavęs tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis DEK. Jau penktą kartą Jonavos rajono savivaldybės teatro pastangomis organizuojamas kūrybingo jaunimo sambūris pateisino savo pavadinimą, privertęs meile teatrui degti per 100 jaunų širdžių iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos, patvirtinęs DEK (Draugai, Emocijos, Kūryba) santrumpos esmę stipriais spektakliais ir kūrybinėmis laboratorijomis.

Pasak Jonavos rajono savivaldybės teatro režisierės Živilės Martinaitienės, šiemetiniame DEK festivalyje žiūrovams neteko nusivilti. „Spektaklių, kuriuos galėtume pavadinti eiliniais, šiemet tiesiog nebuvo, – sakė festivalio sumanytoja Ž. Martinaitienė. – Visi darbai originalūs ir savo režisūra, ir pasirinktomis temomis, ir jaunųjų aktorių vaidyba.“

Jonavos rajono savivaldybės teatro jaunimo grupės aktoriams originaliai tiesiog scenoje sukvietus visus festivalio dalyvius, teatro direktorės Reginos Kestenienės ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktorės Vijolės Šadauskienės linkėjimais palydėtas šiemetinis DEK prasidėjo Kauno Šv. Mato gimnazijos teatro „Kubas“ spektakliu pagal V. V. Landsbergio „Angelų pasakas“. Vienatvės ir bendruomeniškumo temas keliantį, gebėjimo dalytis gyvenimu problemas nagrinėjantį režisieriaus Tomo Erbrėderio spektaklį pakeitė Punsko (Lenkija) lietuvių kultūros namų jaunių teatras „Kregždė“, parodęs Jolantos Malinauskaitės-Vektorienės režisuotą „Obuolių kritimą“ pagal A. Žukausko kūrybą. Šis ne vieną susimąstyti apie skaudžią mūsų tautos praeitį, išlikimą ir tautiškumo išlaikymą privertęs spektaklis išsiskyrė vidine elegancija, stipriu žmogiškojo orumo pajautimu ir organišku jaunųjų aktorių darbu.
Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunių teatro „Vaivorykštė“ spektaklio J. Strong „Kai 14... „ aktoriams, atrodo, nė vaidinti nereikėjo – scenoje vyko tikras paauglio ir jo bendraamžių gyvenimas, kupinas vidinio nerimo ir savojo „aš“ paieškų. Birutės Šneiderienės režisuota pjesė įtikinamai perteikė nelengvą tapimo suaugusiuoju, skausmingą vertybių atradimo ir atsirinkimo procesą.
Svečiai iš Latvijos – Liepojos kultūros centro Jaunimo teatro studija – parodė E. Vilson „Kur mano mamytė?“ Režisieriaus Jurio Ločmelio žaismingai pastatyta istorija mažiesiems patiko ir suaugusiems žiūrovams, latvišką tekstą paįvairinus angliškomis ir rusiškomis frazėmis, tačiau daugiausiai žiūrovų į didžiąją Jonavos kultūros centro salę sutraukė Klaipėdos universiteto Menų akademijos teatro katedros vaidybos studentų spektaklis „Tu arba Tave“. Kurso, kuriame studijuoja ir Jonavos Senamiesčio gimnazijos abiturientė Jūratė Martinaitytė, vadovo prof. Valentino Masalskio pastatyti socialiniai etiudai-provokacijos nepaliko nė vieno abejingo – sukrėsti žiūrovai po spektaklio skirstėsi itin nekalbūs… Su Senamiesčio gimnazistais aptardamas spektaklį prof. V. Masalskis akcentavo būtinybę patiems sau pripažinti, kokie esame, būtent sau patiems akis atverti, neignoruoti tikrovės ir nuo jos nesislėpti. Egzistencinės, gyvenimo prasmės perteikimo temos vyravo ir Kauno regiono pedagogams skirtame Akvilės Damašauskaitės seminare „Teatrinių žaidimų įvairovė teatro pamokoje“, vykusiame festivalio DEK metu.
Finaliniu DEK festivalio spektakliu tapęs Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmų teatro grupės „2gnas“ spektaklis „Ma‘žąsis“ pagal A. de Sent-Egziuperi „Mažąjį princą“, režisuotas T. Erbrėderio, dar kartą priminė visiems gerai žinomą, tačiau dažnai pamirštamą tiesą – esame atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukiname, kuriuos priglaudžiame ar įsileidžiame į savo gyvenimą. Taip ir festivalio dalyviai – vaikų ir jaunimo teatrai, – parodę jonaviečiams neeilinius savo kūrybinius darbus, dalyvavę smagiose teatro mokytojos A. Damašauskaitės kūrybinėse laboratorijose, siautę vakaronėje su „X faktoriaus“ laimėtoja grupe „Original Copy“, nenoriai skyrėsi su Jonava, atsisveikinę iki kito DEK, vyksiančio po dvejų metų, 2018-aisiais.

Gintarė VAICIEKAVIČIŪTĖ
Jonavos rajono savivaldybės teatro pastatyminės dalies vedėja