Paskelbtas Aktualijos

Stambių gabaritų atliekų aikštelės – ką galiu ir ko negaliu atvežti?

Ketvirtadienis, 02 May 2024 10:04 Parašė 

Daug kas netinkamą elgesį, ypač su statybinėmis ar didelėmis atliekomis teisina taip, jog, esą nėra kur kitur išmesti. Toks požiūris ne tik, kad kenkia aplinkai, bet ir visiškai neatspindi realios padėties. Iš tiesų, tai Kauno regione veikia net kelios stambių arba didelių gabaritų atliekų aikštelės (trumpiau vadinamos tiesiog DGASA). Į jas, kiekvienas gyventojas gali atvežti pačias įvairiausias atliekas, kurias aikštelė priims bei tvarkingai utilizuos arba perduos atsakingiems tvarkytojams. Geriausia – atliekų tvarkymas ir priėmimas (iki tam tikro kiekio ribos) yra visiškai nemokamas.

Kas apskritai tos stambių gabaritų atliekų aikštelės?

Tai – specialios aikštelės, kurias Kauno regione valdo ir prižiūri Kauno RATC (Kauno regiono atliekų tvarkymo centras). Šiose aikštelėse yra infrastruktūra, reikalinga atliekų priėmimui bei surinkimui ir dirba už tai atsakingi žmonės.

Pagal AAA duomenis, visoje Lietuvoje dabar veikia net 115 tokių aikštelių. Iš jų – 14, Kauno regione.

Didelių gabaritų atliekų aikštelės veikia struktūruotai ir organizuotai. Čia atvykus ir pateikus dokumentus, registruojamas atliekų atvežimas ir, pagal turimų atliekų rūšį, jos nukreipiamos į atitinkamą konteinerį ar zoną aikštelėje. Po to, iš aikštelių, žmonių atgabentos atliekos gali būti vežamos į tvarkymo, perdirbimo vietas, sąvartynus ar kitus utilizacijos taškus. Aikštelės rūpinasi tuo, kad net didelių gabaritų atliekų tvarkymas žmonėms būtų kuo patogesnis.

Jeigu norite sužinoti, kur yra artimiausia stambiagabaričių atliekų aikštelė Kaune ar Kauno regione, užsukite į Kauno RATC interneto puslapį. Primename, kad šventinėmis dienomis atliekų priėmimo aikštelės nedirba. Šventinių dienų išvakarėse darbo trukmė sutrumpinama viena valanda.

Kokias atliekas galima vežti į stambių gabaritų aikšteles?

Turbūt bene svarbiausias dalykas yra tai, kad nors didelių arba stambių gabaritų atliekų aikštelės gali priimti labai daug atliekų, jos tikrai priims ne viską. Teisės aktai ir griežtai reglamentuota tvarka apibrėžia tai, kas gali būti priimama. Štai pagrindinės kategorijos atliekų, kurias galima atgabenti:

 • ·   Metaliniai įrankiai bei namų ūkio daiktai, taip pat ir įrengimai iš metalo;
 • ·   Minkšti baldai;
 • ·   Tekstilė gaminiai – dėvėti rūbai, užuolaidos, avalynė, aksesuarai;
 • ·   Stiklas – nuo duženų iki skaidraus langų stiklo bei taros;
 • ·   Laikraščiai, žurnalai ir kita spauda;
 • ·   Popieriaus ir kartono pakuotės;
 • ·   Sofos, lovos, foteliai bei kitos baldinės atliekos;
 • ·   Stambių gabaritų medienos atliekos;
 • ·   Plastikinės atliekos;
 • ·   Elektroninė buitinė technika bei namų elektronika;
 • ·   Padangos;
 • ·   Statybinės atliekos.

Apribojimai vežant atliekas į stambių gabaritų aikšteles Kauno regione

Būtina prisiminti, kad Kauno regiono ir visos kitos stambių gabaritų atliekų aikštelės taiko tam tikrus apribojimus. Jos gali priimti ne absoliučiai viską. Apžvelkime tas atliekų kategorijas, kurių priėmimas yra apribotas.

 • ·   Jeigu atvežate įstiklinius langus, jie turi būti be rėmo;
 • ·   Stambių gabaritų atliekos ir mediena (baldai, apdaila, statybinės medžiagos) – vienam gyventojui galima per metus atvežti iki 500 kg;
 • ·   Nors galima atvežti įvairias plastiko atliekas, automobilių dalys nėra priimamos;
 • ·   Per metus, vienas gyventojas gali į aikštelę atvežti iki 5 vnt. lengvųjų automobilių, motociklų, dviračių, mopedų padangų. Sunkvežimių ir žemės ūkio technikos padangos nėra priimamos;
 • ·   Į aikšteles, vienam gyventojui galima per metus atvežti iki 30 vnt. liuminescencinių lempų;
 • ·   Vienas gyventojas, per metus gali atvežti iki 300 kg statybinių atliekų per metus;
 • ·   Pavojingų atliekų, išskyrus akumuliatorius ir elementus, į aikšteles, vienas gyventojas per metus gali pristatyti iki 50 kg;
 • ·   Asbesto turinčių atliekų kiekis ribojamas iki 100 kg gyventojui per metus.

Visi apribojimai nurodomi Kauno RATC interneto svetainėje.

Pasitikrinkite ar tikrai apsimoka atliekas vežti į aikštelę?

Nors atliekų aikštelės visada gali priimti jūsų atliekas, atsakingas atliekų tvarkymas turėtų paskatinti jus visada ieškoti geriausio sprendimo. Dėl to būtina pagalvoti apie tai ar DGASA – geriausia vieta jūsų atliekoms.

Kai kuriais daiktais norime atsikratyti vien dėl to, kad mums jie nebėra gražūs, reikalingi arba naudingi. Tačiau jei jie yra be funkcinių defektų, tiesiog, jūsų akyse, morališkai paseno arba buvo pakeisti naujais, galima tokiam turtui suteikti antrą gyvenimą. Patekę į Atiduotuves, šie daiktai gali rasti naujus šeimininkus, kurie juos brangins bei sėkmingai naudosis. Taip skatinamas tvarus vartojimo ciklas, tausojami ištekliai bei mažinamas atliekų kiekis.

Aiškiai matome, kad stambių gabaritų atliekų aikštelės padeda kiekvienam iš mūsų rūpintis aplinka. Savo daiktais atsikratykite atsakingai ir visada pagalvokite ar iš jų naudos negalėtų gauti niekas kitas.