Paskelbtas ELTA

Teismas atvertė M. Sinkevičius bylą dėl piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, Jonavos meras tikisi išteisinimo

Antradienis, 26 March 2024 16:44
Mindaugas Sinkevičius. ELTA / Josvydas Elinskas Mindaugas Sinkevičius. ELTA / Josvydas Elinskas

Piktnaudžiavimu tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis kaltinamas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius tikisi visiško išteisinimo, jis teisme savo kaltės nepripažino. Tuo metu prokuroras teismui pateikė papildomus dokumentus, anot kaltintojo, jie patvirtina baudžiamosios bylos duomenis.

Antradienį po pietų Jonavos rajono savivaldybės vadovas atvyko į Kauno apygardos teismo posėdį.

„Tikrai nepripažįstu (kaltės – ELTA), todėl kad esu nekaltas“, – prie teismo salės žurnalistams sakė jis, minėdamas, kad teisme tikisi visiško išteisinimo ir savo nekaltumą pagrįs teismui pateiktais dokumentais.

„Koks jausmas? Ir nerimas, ir rūpestis. Tikiuosi, kad teismas objektyviai įvertins visus duomenis“, – prieš posėdį kalbėjo meras.

39 metų politikui anksčiau nebuvo tekę stoti prieš teismą.

„Sunku man dabar subjektyviai vertinti, ar padariau klaidų ar ne, bet jei nebūčiau padaręs, turbūt čia nesusitiktume“, – sakė jis.

„Kaltinimas aiškus, kaltu neprisipažįstu“, – vėliau jau per posėdį teisėjai pareiškė M Sinkevičius.

Jis sakė pasiruošęs teismui pristatyti savo poziciją, tai yra duoti parodymus, tačiau byloje atsiradus naujai medžiagai, jis nori pirma susipažinti su ja, ir tik paskui duoti parodymus.

Kaltinimą politiko byloje palaiko buvęs Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Anot prokuratūros, M. Sinkevičiui pareikšti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ir turto pasisavinimo, einant Jonavos rajono savivaldybės tarybos nario pareigas. Byla teismą pasiekė vasarį.

Kaip paskelbė prokuroras D. Valkavičius, siekdamas išvengti asmeninių lėšų panaudojimo, tarybos narys suklastojo 16 vienetų finansinių apskaitų, pateikė jas Jonavos rajono savivaldybės administracijai, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, padarė didelę neturtinę  žalą savivaldybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas šia institucija.

Bylos duomenimis, į avanso apskaitas buvo įtrauktas mėnesinis mokestis už „Telia Lietuva“ suteiktas ryšių paslaugas, susijusias su sutuoktinės realiai naudoto abonentinio numerio išlaidas, mėnesinis mokestis už „Telia Play“ internetinės televizijos išlaidas ir mėnesinis mokestis už savo asmeninėms reikmėms įsigytos įrangos – televizoriaus „Samsung“ – išlaidas. Minėti dokumentai buvo pateikti Jonavos rajono administracijai, siekiant pagrįsti avansu gautą išmoką, skirtą išlaidoms, susijusioms su tarybos nario veikla, kurios negalėjo būti atlyginamos. 

Tuo metu M. Sinkevičius teisinasi, kad tiesiog padarė klaidų, rengdamas dokumentus ir įrangą įtraukė netyčia. Tai galėjo klaidinti, nes sąskaitą sudaro trys dalys, viena jų – mokestis už įrangą išperkamuoju būdu.

Kaltinamąjį aktą paskelbęs prokuroras taip pat teigė, kad M. Sinkevičius sulaužė tarybos nario priesaiką, sumenkino įstaigos autoritetą, demonstravo nuostatą nesilaikyti įstatymų.

Prokuroras D. Valkavičius teismui pateikė teismui nemažos apimties papildomus duomenis. Pasak jo, tai papildomi duomenys, kurie buvo gauti jau pasibaigus ikiteisminiam tyrimui. M. Sinkevičiaus advokatas Arūnas Petrauskas teismo prašė leisti susipažinti su jais.

Teisėja Laima Šeputienė sakė, kad prokuroras turi teisę pateikti papildomus duomenis, jie bus analizuojami įrodymų tyrimo procese.

Bylos nagrinėjimas bus tęsiamas balandžio 12 dieną. Kaltinamajam per tą laiką bus suteikta galimybė susipažinti su prokuroro pateikta medžiaga.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų ikiteisminio tyrimo metu surinktų duomenų pagrindu M. Sinkevičiui pateikti kaltinimai dėl 2019–2023 m. Jonavos rajono savivaldybės administracijai galimai padarytos 1487,62 eurų dydžio turtinės žalos. Politikas tikina grąžinęs šiek tiek daugiau nei tūkst. eurų.

Įtariama, kad nurodytu laikotarpiu būdamas Jonavos rajono savivaldybės nariu M. Sinkevičius už pareigoms vykdyti skirtas savivaldybės lėšas išsimokėtinai pirko asmeniniam naudojimui skirtą turtą bei sumokėjo už sutuoktinės naudotas mobilaus ryšio paslaugas.

Tyrimo metu taip pat gauta duomenų, kad Jonavos rajono savivaldybės administracijai buvo teikiami galimai suklastoti tarybos nario išlaidas pagrindžiantys finansiniai dokumentai.

„Aš, dirbdamas tarybos nariu, patyriau išlaidas, tame tarpe ir telekomunikacijų, ir pateikiau „Telia“ man, kaip numerių savininkui pateiktas sąskaitas, sąskaitas, kurių nei taisiau, nei koregavau, nei kažkaip kitaip keičiau. Tai ar tai klastojimas? Na, nežinau, nesu taip teisiškai išprusęs, prokuroras sako, kad klastojau, bet aš nieko fiziškai, aš pateikiau gautas savo sąskaitas“, – stebėjosi Jonavos vadovas.

Jis žurnalistams aiškino, kad turėjo tris telefono abonentus: vienas numeris buvo skirtas žiniasklaidai, kitas – bendruomenei, trečiasis – bendravimui su kitais politikais.

Jis stebėjosi prokuroro pasakymu, kad savo veiksmais esą padarė reputacinę žalą savivaldai, nes visuomenės nuomonių tyrimai rodo, kad visuomenės pasitikėjimas savivalda auga.

„Aš tuos teiginius apie reputacinę žalą vertinčiau kaip labai subjektyvią nuomonę“, – sakė M. Sinkevičius.

Kaltinime teigia, kad M. Sinkevičius grąžino per 4 tūkst. eurų, nors kaltinime minima maždaug tris kartus mažesnė suma – 1 tūkst. 487 eurai.

„Pasidaviau turbūt spaudimui, ir matyt, pagalvojau, kad reiktų grąžinti, bent dalį, ką teisėtai gavau. Tada finansų ministrė grąžino 14 tūkstančių“, – pasakojo meras.

ELTA primena, kad finansų ministrė Gintarė Skaistė pernai gegužę Kauno savivaldybei grąžino beveik 14 tūkst. eurų – dalį sumos, kurią išmokomis gavo anksčiau, dirbdama miesto taryboje.

Teismo posėdyje buvo užsiminta, kad M. Sinkevičiaus sutuoktinė atsisakė duoti parodymus. Pasak mero, žmona tai atsisakė daryti dėl streso.

„Be to, ji nieko kito nepasakytų, ką pasakyčiau aš pats“, – teigė meras.

„Kai kalbama apie viešuosius finansus, tai interpretacijoms įvairioms vietos nėra, o ši byla yra apie viešuosius finansus – kaltinamasis turėjo teisę kas ketvirtį gauti finansus, kuriuos galėjo panaudoti išskirtinai tarybos nario veiklai vykdyti – tai yra transporto paslaugos, internetas, ryšys, nuomos paslaugos. Šioje byloje Specialiųjų tyrimų tarnyba nustatė, kad tie viešieji finansai buvo naudojami ne pagal paskirtį, o buvo apmokėtos telefonijos paslaugos iš „Telia Lietuva“, o telefono abonentu naudojosi kaltinamojo sutuoktinė. Todėl ir buvo kalbama kaltinime, kad visgi tie duomenys apie patirtas išlaidas nepagrįstai buvo įtraukti į buhalterinę apskaitą“, – po posėdžio žurnalistams sakė prokuroras D. Valkavičius.

Pasak prokuroro, pirmiausia buvo įtrauka į apyskaitą, buvo suklastotas tikras dokumentas įrašant netikrus duomenimis, tuomet buvo pateikiami šie suklastoti dokumentai ir tokiu būdu kaltinamasis įgijo pinigus – 1487 eurus, o kadangi jis politikas, valstybės tarnautojas, kaltinime nurodyta, kad, klastodamas dokumentus ir pasisavindamas turtą, jis piktnaudžiavo.

Kaltintojo manymu, turtinė žala nėra didelė, o neturtinė žala – didelė, nes griaunamas pasitikėjimas sistema.

„Tikrai sveikintinas dalykas, byloje nėra civilinio ieškinio, klausimas išspręstas, kaltinimas savanoriškai atlygino žala. Jeigu to nebūtų buvę padaryta, savivaldybė ar prokuroras teiktų civilinį ieškinį byloje“, – sakė prokuroras. Pasak jo, žalos pašalinimas neatleidžia nuo baudžiamosios atsakomybės, tai tik teigiamas aspektas, lengvinanti aplinkybė.

D. Valkavičiaus manymu, STT surinko pakankamai duomenų, kad būtų galima surašyti kaltinamąjį aktą ir bylą perduoti teismui.

Per ikiteisminį tyrimą M. Sinkevičius teikė paaiškinimus, savo versijas dėl pateikto įtarimo.

Jonavos meras M. Sinkevičius, pernai kilus įtarimams dėl savivaldybės tarybos nario veiklai skirtų lėšų panaudojimo skaidrumo, paskelbė stabdantis narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje. Lietuvos savivaldybių asociacija yra laikinai sustabdžiusi M. Sinkevičiaus vadovo šioje asociacijoje pareigas.

ELTA primena, kad pavasarį visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.

STT jau yra pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl Vilniaus miesto, Kauno miesto, Šiaulių miesto, Kauno rajono, Neringos, Mažeikių, Šilutės, Pagėgių, Ignalinos, Jonavos, Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Ukmergės, Pasvalio, Prienų rajonų bei Kretingos, Utenos ir Birštono savivaldybių

Ingrida Steniulienė