Paskelbtas Miesto naujienos

To nebuvo jau penkiolika metų: Jonavos ligoninėje gimė rekordinis skaičius vaikų

Trečiadienis, 24 January 2024 16:56 Parašė 

Gimė Jonavoje. Tokius žodžius, kalbant apie praėjusius metus, gali ištarti beveik penkių šimtų vaikų tėvai. Pernai Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriuje gimė rekordinis skaičius naujagimių. Ligoninės kolektyvas džiaugiasi, kad Jonavą vis dažniau renkasi ir aplinkinių rajonų gimdyvės, kurios vertina teikiamų medicinos paslaugų kokybę bei individualią priežiūrą.

Nepaisant džiugių naujienų, tiek rajono savivaldybė, tiek pati ligoninė jaučia nerimą dėl ateities – kaip pavyks išlaikyti šį skyrių, Sveikatos apsaugos ministerijai gimdymų kartelę iškėlus iki 600 gimdymų per metus? Ir ar toks reikalavimas – logiškas?

Skaičius neatsirado savaime

Jonavoje pernai gimė 481 naujagimis. Tai – daugiau nei per metus gimė Marijampolėje, Tauragėje, Telšiuose, Alytuje. Pagal šį rodiklį Jonava lenkia ne tik mažesnius, tačiau ir didesnius miestus.

Pasak Jonavos rajono savivaldybės mero Mindaugo Sinkevičiaus, tokių gimdymų skaičių Jonavoje nesame matę daugiau nei 15 metų. 

„Skaičiai kalba patys už save, tačiau šis rezultatas neatsirado savaime. Kryptingai dirbo ligoninės administracija, o savivaldybė nuolat skyrė dėmesį būtent akušerijos ginekologijos skyriui. Kai Ukmergėje ir Kėdainiuose neliko galimybės gimdyti vietoje,  raginau ligoninės vadovus imtis aktyvių veiksmų, kad bent dalis šių miestų gimdyvių rinktųsi Jonavą. Tam reikėjo ir reklamos, ir kolektyvo motyvacijos, ir visų šalių supratimo, kad siekiama bendro tikslo – išlaikyti šį skyrių neleidžiant jam užsidaryti“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Renkantis gimdymo vietą, sako meras, svarbu ne tik palatų patogumas, bet daug svarbesnis specialistų profesionalumas, priežiūros kokybė: „Gimdyti norisi saugioje aplinkoje, be streso ir įtampos. Esame puiki alternatyva didmiesčių konvejeriui.

Laikas parodys, ar pasiekti rekordai gali būti dar ir pagerinti šiais metais. Praėjusių metų skaičiai nuteikia optimistiškai. Dėkoju skyriaus kolektyvui, kuris deda maksimalias pastangas užtikrindamas paslaugos kokybę.“

Atsakymų ir analizės tikėtis neverta

M. Sinkevičius primena, kad ši vyriausybė pritarė Sveikatos ministerijos siūlymui iškelti labai aukštą – 600 gimdymų per metus – skaičiaus kartelę.

„Priminsiu, kad ilgą laiką siekiant teikti gimdymo ir akušerijos paslaugas ligoninėse pakako 300 gimdymų per metus. Demografinė situacija ir gimstamumo rodikliai šalyje negerėja, o čia imama ir sugalvojama reikalavimus padvigubinti. Kyla klausimas – kodėl? Kodėl dvigubai? Analizės ir atsakymų tikėtis neverta.

Reikalavimų kėlimas yra aiškus siekis, kad gimdymo ir akušerijos paslaugos ateityje galėtų būti prieinamos tik didžiuosiuose miestuose. Todėl grėsmė, kad net ir su rekordiniais gimdymų skaičiais ateityje negalėsime teikti šių paslaugų, reali. Galbūt rudenį pasikeitusi valdžia įneš savų korekcijų – matysime. Esu tikras – stengsimės, kad praėjusių metų skaičiai išliktų tokie patys ar net ir augantys.

Mamos, gimdžiusios Jonavoje pirmą kartą, grįžta susilaukti antrojo ar trečiojo savo vaikelio, rekomenduoja mūsų įstaigą. Vadinasi, paslaugos suteikiamos kokybiškai, tad kodėl reikėtų ateityje jų nebeteikti?“ – svarstė M. Sinkevičius.

Jonavos meras pažymi, kad Jonavos ligoninės akušerijos ginekologijos skyriaus veikla leidžia užtikrinti paslaugą vietoje, nevykstant į Kauną ar Vilnių, tą padaryti profesionaliai ir saugiai: „Noriu, kad taip būtų ir toliau. Tikrai dėsiu pastangas, kad tiek jonavietės, tiek gimdyvės iš kitų rajonų jas Jonavoje galėtų gauti ir toliau. Nepritariu logikai, kad paslaugas reikia centralizuoti, o rajoninėse ligoninėse užtikrinti tik bazines paslaugas.“

Palatos – kaip trijų žvaigždučių viešbutis

Jonavos ligoninės direktorius Gediminas Ramanauskas sako, kad šių metų siekis ir tikslas – ne tik išlaikyti panašius skaičius, tačiau toliau skleisti žinią apie Jonavos ligoninę bei skatinti šeimas savo svarbiausiam gyvenimo įvykiui pasirinkti Jonavos ligoninę.

Savo ruožtu, sako vadovas, stengiasi ir visas akušerijos ginekologijos skyriaus personalas. G. Ramanauskas įsitikinęs, kad viena yra suteikti kokybiškas paslaugas, bet ne mažiau svarbu, kad moteris bei jos šeima Jonavos ligoninėje jaustųsi kuo geriau.

Ligoninės administracija, palaikoma savivaldybės, pernai atnaujino visas aštuonias skyriaus palatas – čia pastatytos naujos funkcinės lovos, nauji baldai, įrengti kondicionieriai. Gimdyvės palatose naudojasi bevieliu internetu, žiūri televiziją, klausosi muzikos, mėgaujasi aromaterapija.

„Mūsų palatos – kaip trijų žvaigždučių viešbutis. Yra lova ir kitam šeimos nariui. Darome viską, kad moterys jaustųsi kiek įmanoma geriau, kad patirtų kuo mažiau streso tiek prieš gimdymą, tiek jo metu. Gimdyvės pas mus gali gauti tokias paslaugas, už kurias kai kuriose kitose ligoninėse reikia papildomai sumokėti“, – kalbėjo G. Ramanauskas.

Medikas pabrėžė, kad visos teikiamos paslaugos, kokybė yra bendras ligoninės ir savivaldybės rūpestis: „Mes visi labai norime, kad šis skyrius liktų. Esame dėkingi savivaldybei, labai daug palaikymo sulaukėme iš mero. Labai džiugu, kad požiūris į ligoninę ir čia teikiamas paslaugas sutampa.“

Siūlo apsilankyti baseine

G. Ramanauskas sako, kad daugiau nei pusė pernai gimdžiusių moterų į Jonavą atvyko iš kitų rajonų – Ukmergės, Kėdainių, Kaišiadorių, Kauno. Buvo gimdyvių ir iš tolimesnių vietovių – Panevėžio, Vilniaus, net Klaipėdos.

Būsimos mamos vertina tai, kad atvykti į skyrių jos gali iš anksto, jei reikia – atliekami papildomi tyrimai, yra galimybė susipažinti su personalu, su aplinka, aptarti gimdymą, pasikalbėti su akušerėmis. Kai viskas aišku – vėliau patiriama mažiau streso. Jonavos ligoninę moterys renkasi ir dėl to, kad požiūris į gimdymą čia – individualus: „Kiekvienas gimstantis vaikas mums yra džiaugsmas, kiekvienai mamai ir naujagimiui skiriame maksimaliai daug dėmesio, rūpesčio.“

Savivaldybės tarybos sprendimu gimdyvėms skiriama vienkartinė išmoka, kuri šiuo metu siekia 157 eurus. Ši išmoka mokama visiems Jonavos ligoninėje gimusių kūdikių tėvams, nesvarbu, kur jie gyventų ar deklaruotų savo gyvenamąją vietą.

Bendradarbiaudama su naujuoju Jonavos baseinu ligoninė visoms čia gimdančioms moterims pasiūlė dar vieną paslaugą – nemokamus apsilankymus baseino kūdikių SPA erdvėje. Visi šie papildomi dalykai taip pat prisideda prie to, kad šeimos rinktųsi Jonavos ligoninę.

Skyrius turi likti

G. Ramanausko nuomone, akušerijos ginekologijos skyrius Jonavoje yra reikalingas ir svarbus, o valstybės politika mažinti tokių skyrių skaičius regionuose nėra gera.

„Manau, kad ne tik mes, tačiau ir kitos ligoninės stengiasi išlikti. Taip, šiais metais esame vieni iš lyderių, stengsimės tokiais ir būti. Bet, pagalvojus, kur mes einame? Jei yra leidžiama gimdymą priiminėti namie, tai kodėl to negali daryti medicinos įstaiga, turinti visą reikiamą įrangą, infrastruktūrą, kur dirba kvalifikuoti specialistai? Kur logika? Taip neturi būti, negalima sistemiškai ir statistiškai visko naikinti“, – svarstė G. Ramanauskas.

Gyvenimo viename ar kitame mažesniame rajone kokybė remiasi ir į paslaugas, kurias gyventojai gauna – nuo kultūros, švietimo įstaigų iki medicinos pasaugų prieinamumo.

„Paslaugos turi būti, nes čia gyvena tokie patys, o ne antrarūšiai žmonės. Čia kuriasi jaunos šeimos, gimsta vaikai. Mes turime baseiną, futbolo ir krepšinio komandas, kultūros centrą ir kitus dalykus. Turime turėti ir prieinamas medicinos paslaugas“, – kalbėjo G. Ramanauskas.

Jonavos rajono savivaldybės inf., A. Reipos nuotr.