Paskelbtas Laisvalaikis

Kultūrinių ir istorinių vertybių puoselėjimas Jonavos krašto metraštyje

Ketvirtadienis, 17 August 2023 11:06 Parašė 

Akylūs skaitytojai, komplektuojantys  Jonavos krašto kultūros ir istorijos leidinį „Taurosta“, tikriausiai pastebėjo, kad šių metų pirmojo numerio tiražas sumažėjo net 150 egzempliorių. Jeigu iki šiol būdavo spausdinama 500 žurnalų, tai nuo dabar skaičius ganėtinai „nutirpo“. Brangstanti leidyba kelia nerimą ir rūpestį dėl „Taurostos“ likimo. Tačiau prarasti tokį vertingą, informatyvų ir gana skoningą krašto metraštį būtų labai prastas sprendimas. Tikėdamiesi, kad jį skaitysime ir ateityje, susipažinkime su šio numerio turiniu.

Malonios naujienos

Pirmą kartą Jonavos rajone įsteigtas Nepriklausomybės stelos apdovanojimas už Lietuvos tautiškumo, pilietiškumo ir bendruomeniškumo puoselėjimą. Pirmasis  rajono Savivaldybės apdovanojimas įteiktas „Taurostos“ redaktoriui Vytautui Venckūnui, knygų „Jonavos valsčius ir miestas 1918–1940 m.“,  „Jonavos krašto karžygiai 1919–1920 m.“, Jonavos valsčiaus šaukiai 1919–1940 m.“ autoriui.

Prieš dvejus metus V. Venckūnas pradėjo ruošti elektroninį leidinį „Jonavos krašto gyventojų genocidas, kurį galima skaityti interneto svetainėje www.jonavagenocidas.lt

2023 m. vasario mėnesį Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu Jonavos viešosios bibliotekos direktorei Skirmutei Gajauskaitei įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis. Apie  šį nekasdienį įvykį, įstaigos pokyčius ir planus pasakojama metraščio skyriuje „Datos ir žmonės“. 2023-ieji Jonavos viešajai bibliotekai svarbūs dar ir todėl, kad šių metų vasarą įstaigai suteiktas kraštiečio Grigorijaus Kanovičiaus vardas.

Skaitytojams, mėgstantiems „aštresnius“ pojūčius, metraštis siūlo pulkininko Aleksiejaus Gaiževskio pastebėjimus apie pilietinę pareigą tėvynei, sau ir šalia esantiems. Straipsnio autoriaus, turinčio tarptautinės misijos Afganistane patirtį, mintys – tai pamoka mums visiems. Tiesa, teorinė pamoka, teikianti nemažai žinių apie kiekvieno piliečio svarbą valstybėje ir atsparumo grėsmėms formavimą. „Kodėl kritinėje situacijoje svarbi vienybė su valstybe?“, „Kaip išgyventi priešų okupuotoje teritorijoje ir netapti kolaborantu?“, „Ar užtenka tik motyvacijos, kad eitumei ginti tėvynės?“ – į šiuos ir dar daug kitų svarbių klausimų atsakymus rasite publikacijoje „Pakalbėkim atvirai, Lietuvos pilieti“.

Jonavos kultūros centro Krašto muziejaus padalinio edukatorė Rasa Kulytė-Libienė pateikia išsamią apžvalgą apie Aukštaitijos tradicijas – sakytinį ir muzikinį folklorą, kulinarinį paveldą, tradicinius amatus ir verslus, kalendorinius papročius, tarmę bei patarmes ir t. t. Straipsnis skiriamas 2023-iaisiais paskelbtiems Aukštaitijos metams.   

Jubiliejinės sukaktys

„Jubiliejų“ rubrikoje prisimenamas monsinjoras, ilgametis Jonavos parapijos klebonas, vikaras ir altarista Vincas Algirdas Pranckietis, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų. Krikščioniškojo pasaulio šviesuolis mirė prieš septynerius metus ir ilsisi Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios šventoriuje. Per 42-ejus tarnystės mūsų krašte metus jis buvo tarsi šventasis, radęs tinkamą žodį skaudamai sielai nuraminti, paguosti ir duoti gerą patarimą, parapijiečiai jį gerbė ir mylėjo. Kun. V. A. Pranckiečio neįveikė nei tremtis, nei sudėtinga kasdienybė – sunkumai tik sustiprino dvasią ir tikėjimą. Išsamius prisiminimus apie šį aukštos dvasinės kultūros asmenybę skaitykite publikacijoje „Gyvenimo patirtis subrandino nesunaikinamą gerumo sėklą“.

Straipsnis „Nešvaistantis laiko tuštybei“ kviečia į susitikimą su tautodailininku, kraštotyrininku, muziejininku Artūru Narkevičiumi, mininčiu asmeninį 50-metį. Jo padaryti kryžiai, stogastulpiai, kitokie darbai puošia ne tik Jonavos, bet ir kitas Lietuvos vietoves.

36-ame metraščio puslapyje publikuojamas interviu su monsinjoru, teologijos mokslų licenciatu, Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros  bazilikos klebonu, Kauno m. parapijos dekanu kun. Vytautu Grigaravičiumi, rugpjūčio pradžioje sulaukusį 60-mečio. Sielų ganytojas jonaviečiams gerai žinomas, nes penkerius metus (2017–2022) tarnavo Jonavos, Skarulių ir Ruklos parapijų klebonu. Straipsnyje „Keisto virsmo laikai – atsakomybę keičia abejingumas“ – įdomios ir prasmingos kun. V. Grigaravičiaus mintys.

Istorijos pėdsakais

Naujajame numeryje savo išgyvenimais dalijasi upninkietis Jonas Palaima, gyvenantis Domeikavos  gyvenvietėje, Kauno rajone.  O skyriuje „Susitikimai su įdomiais žmonėmis“ publikuojamas panoteriečio, ats. majoro Kazimiero  Arlausko, pirmojo Lietuvos Respublikos gynybos atašė Vokietijos Federacinėje Respublikoje, Austrijoje ir Šveicarijoje, pasakojimas apie nelengvą, tačiau įdomų gyvenimo kelią.

Tiems, kas bendravo ir pažino kunigą, pedagogą, poetą ir dailininką Juozą Vaičionį, gyvenusį Gaižiūnuose, bus malonu paskaityti publikaciją „Tikėjimas, meilė ir viltis“. Kuklus žmogus buvo Lietuvos dailininkų sąjungos narys, išskirtinė asmenybė paliko pėdsakus mūsų krašto praeityje, vildamasis, kad nebus pamiršta meilė Artimui, Tautai ir jos istorijai.             

Leidinio redaktorius V. Venckūnas pristato straipsnį, skirtą 1863–1864 m. sukilimo Lietuvoje 160-osioms metinėms. Publikacijoje pasakojama apie tuometę valstiečių reformą, sukilimo dalyvius, dvarininko Napoleono Akko turto sekvestravimą, pramonininko, kultūros mecenato, švietėjo, bajoro Stanislovo Montvilos likimą, daugelį kitų istorinių asmenybių.

Tikrai bus įdomu susipažinti su „Bažnyčios ir Kun. (tėvų) trinitorių vienuolyno aprašu“, kurį iš lenkų kalbos išvertė habil. dr., prof. Andriejus Ancuta. Medžiagoje pateikiamas ganėtinai smulkus bažnyčios ir vienuolyno aprašymas, ten buvusių daiktų sąrašas, Jonavos vienuolyno metinės pajamos. Straipsnis primena, kad vienuolyno pagrindiniame pastate XX a. veikė poliklinika, o dabar ten tikinčiųjų laukia parapijos namai.

Žurnale spausdinama ištrauka iš Skarulių ir Jonavos parapijos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios kurato J. Ulicko (1901–1914) prisiminimų „Kaip vienuolyną iš rusų vadavome“, kuriuos užrašė kun. Gediminas Blynas.

Laikas išsiveda žmones

„Kronikos“ skyriuje prisimenami asmenys, kurie išėjo į Ramybės uostą.  Štai rašytojas Grigorijus Kanovičius (1929 06 18–2023 01 20), savo knygose perteikęs  tarpukario ir pokario Jonavos tikrovę, net gyvendamas Izraelyje, rodos, visada buvo šalia mūsų.. „Jonava yra mano Paryžius ir Niujorkas“, – viename interviu prisipažino kraštietis. Kūrėjas išėjo, bet jo atminimą saugos ne tik romanai bei apysakos, bet ir mūsų bibliotekai suteiktas Grigorijaus Kanovičiaus vardas.

Praėjusių metų spalio 10-ąją netekome rajono Garbės pilietės Teresės  Žižienės, kuri šiemet būtų šventusi 90-metį. Trylika metų ji atidavė mūsų kraštui. Žmones stebino jos, medicinos mokslų daktarės, docentės apsisprendimas palikti prestižinį darbą Kaune ir atvykti į Bukonis. 2003-iaisiais T. Žižienė pripažinta europietiškiausiu žmogumi mūsų  krašte. Už ilgametę nepriekaištingą, sąžiningą, aktyvią veiklą, garsinančią Lietuvos vardą sveikatos priežiūros srityje, ji apdovanota  ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu, už aktyvią veiklą Maltos  ordino pagalbos tarnyboje – ordinu „Maltos kryžius“, medaliu organizacijos 20-mečio proga, jai padėkota, įteikiant Savivaldybės  „Krištolinės gulbės“ statulėlę.

Palaužtas sunkios ligos į kitą pasaulį iškeliavo žmogus-orkestras, buvęs ilgametis kapelijos „Lankesa“ vadovas, daugkartinis Lietuvos rekordininkas, sukūręs muzikos instrumentus ir jais grojęs, muzikos instrumentų kolekcionierius Antanas Kirvelevičius (1943–2023). „Esu dėkingas likimui už margą ir labai įdomų gyvenimą“, – jau sirgdamas sakė muzikantas.

Praėjusių metų antrame „Taurostos“ numeryje sveikinome pedagogę Feliksą  Žentelienę jos 90-ies metų sukakties proga. Šiemet buvusi ilgametė Jonavos vidurinės mokyklos direktorė, kraštotyrininkė, monografijų „Buvome ir esame didelė šeima“ bei „Vainikas bendraamžiams“ išėjo į Amžinybę.

Šiemet netekome dar vienos mokytojos, poezijos klubo „Šaltinis“ narės Danutės Kuliavienės (1936–2023). „Prisiminsime Danutę kaip lietuvių kalbos, lietuviško žodžio puoselėtoją, kūrybingą literatę, savo mintis skelbusią Jonavos rajono spaudoje, apie neįgalių žmonių  gyvenimą puoselėjamas vertybes rašiusią laikraščio „Bičiulystė“ puslapiuose“, – atsisveikinimo kalboje sako buvusi Neįgaliųjų draugijos pirmininkė Violeta Neimontaitė.

Laikas išsiveda žmones ten, iš kur pareiti kelio nėra. Toks gyvenimo dėsnis, kurio niekas pakeisti negali.

O jonaviečiai, skaitydami  Jonavos krašto kultūros ir istorijos metraštį „Taurosta“, ne tik praturtins žinias apie savo krašto praeitį, sužinos daug naujos informacijos, bet ir parems jo leidimą.

Primename, kad žurnalą galima įsigyti mūsų Viešojoje bibliotekoje. Bendraukime ir būkime kartu.

Irena BŪTĖNAITĖ  

Daugiau šioje kategorijoje: « Rugių šventė Vasaros žolynai »