Paskelbtas Renginiai

Jonavoje nusileidusi „Aukso paukštė“ patvirtino: „Presto“– geriausias ansamblis Lietuvoje

Pirmadienis, 22 May 2023 12:23 Parašė 

Jonavos kultūros centro (JKC) moterų vokalinis ansamblis „Presto“, vadovaujamas Solveigos Maslauskaitės, 2022-aisiais pripažintas geriausiu šio žanro kolektyvu Lietuvoje ir apdovanotas „Aukso paukštės“ statulėle. Prestižines regalijas iš Vilniaus atvežė ir vadovei įteikė dirigentė, kamerinio choro „Kivi“ vadovė, viena iš Lietuvos dainų švenčių organizatorių, nuolatinė vokalinių ansamblių vertinimo komisijos dalyvė Danguolė Aukselienė ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro chorų specialistas Tomas Kreimeris. Iškilminga „Presto“ apdovanojimo ir pagerbimo ceremonija vyko praėjusį savaitgalį Jonavos KC Didžiojoje salėje.

Prestižinės regalijos

1999 m. Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įsteigė metų nominacijas „Aukso paukštė“ geriausiems mėgėjų meno kolektyvams ir jų vadovams, tarp jų – geriausiems kaimo ir miesto folkloro ansambliams, liaudies teatrams bei jų vadovams. 2001-aisiais „Aukso paukštė“ buvo atskriejusi į Kultūros centro šokių kolektyvą „Mazgytinis“, kuriam vadovavo sumani ir energinga choreografė Danguolė Miliauskienė.

„Tai aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas Lietuvoje. „Aukso paukštės“ nominacija siekiama atkreipti dėmesį į kolektyvo meninę kūrybą, jos reikšmę krašto kultūrai, išryškinti ir viešai pagerbti pačius geriausius ansamblius. Man teko didelė garbė ir džiaugsmas šį prestižinį apdovanojimą, gyvuojantį trečią dešimtmetį, atvežti į Jonavą, o kartu su juo įteikti kultūros ministro Simono Kairio diplomą“, – kalbėjo svečias T. Kreimeris.

Kartu su Lietuvos nacionalinio kultūros centro „Aukso paukštės“ nominacija įteiktas ir įvertinimo pažymėjimas, dedikuotas „geriausiam Lietuvos vokaliniam ansambliui „Presto“ ir jo vadovei Solveigai Maslauskaitei“.

D. Aukselienė atkreipė dėmesį, kad tokios paukštės bet kur neskraido – jos skrenda tik į gerą ir šiltą kultūros namų glėbį, kur veikia puikus vokalinis ansamblis. „Šį kartą skrajūnė nusileido Jonavoje, „Presto“ vokalinio ansamblio delnuose. Didžiuokitės ir gerbkite šį kolektyvą”, – dalijosi mintimis viešnia iš Vilniaus.

Ansamblio pasiekimai

Vokalinį ansamblį „Presto“ 2006-aisiais subūrusi S. Maslauskaitė jam vadovauja iki šiol ir, kaip rodo realybė, kultūros pasaulį stebina aukštais pasiekimais.

Jonavos kultūros centro bendruomenės teigimu, vadovė yra  ,,Presto“ siela, entuziastinga, kūrybiška maksimalistė, kuriai kiekvienas koncertas prasmingas ir svarbus, o pasirodymas aukščiausio lygio konkursuose – privalomas ,,Presto“ veiklos variklis. Todėl kolektyvo istorijos metraščiuose gausu reikšmingų laimėjimų”.

Moterų pasirodymui vokalinių ansamblių konkurse ,,Kur aukštas klevas“ skirta II vieta, pelnytas II laipsnio diplomas respublikiniame solistų ir vokalinių ansamblių a capella dainų konkurse „Dainuoju širdimi sau ir tau“, I laipsnio diplomas ir geriausiai atlikto originalaus kūrinio pripažinimas tarptautiniame mėgėjų vokalinių ansamblių konkurse „Dainų sodai“. Du kartus kolektyvas laimėjo  „Gražiausiai supintos dainužės“ nominaciją respublikiniame vokalinių ansamblių lietuvių liaudies dainos „Supinsiu dainužę“ varžytuvėse. Jonavos dainininkes sėkmė lydėjo respublikiniame solistų ir vokalinių ansamblių konkurse „Sidabriniai balsai“, „Presto“ suteikta  I kolektyvo meninė kategorija.

Vadovė patikino, kad laurai priklauso ne jai, o viso moteriško kolektyvo dalyvėms. Anot jos, „jeigu ne ansamblio moterų meilė muzikai, kitąsyk asmeninio laiko aukojimas ar valandos kitos nugvelbimas iš šeimos, šiandien Jonavoje nespindėtų „Aukso paukštė“. 

Kolektyvo sudėtis

Vienos dainininkės jau yra veteranės, o kitos neseniai įsiliejusios į būrį, bet visas jas vienija meilė dainai ir muzikai. 

Penkiolika metų kolektyvo veikloje dalyvauja Reda Sakalauskienė. Aktyvi ir kūrybinga dainininkė, dainuojamosios poezijos atlikėja, trijų vaikų mama, laiko randanti ir savanorystei sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Jonavos viltis“.

Tiek pat metų „Presto” ansamblyje dainuoja Inga Kilmanienė. „Lietuvos ponios“ rinkimuose už atliktą dainą ji buvo apdovanota „Talentingiausios ponios“ nominacija. Inga – kraštovaizdžio architektė, želdinių technologė, šio amato mokiusi ir Kauno kolegijos studentus.

Dešimtmetį koja kojan su ansambliu žengia technologijų mokytoja Jolanta Dedelienė, neseniai papildžiusi rajono poezijos klubo „Šaltinis“ gretas.

Vadovės Solveigos dukra Saulė Imbrasaitė – scenoje nuo trejų metų. Būdama penkerių tapo jauniausia „Dainų dainelės 2010“ laureate. Nors Jonavos Janinos  Miščiukaitės meno mokykloje mokėsi groti smuiku, pasirinko vokalistės kelią ir šiuo metu studijuoja Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje. Ji – kelių respublikinių bei tarptautinių vokalistų konkursų laureatė. Kolektyve Saulė dainuoja trečius metus.    

„Presto“ klausytojus savo balsu džiugina Goda Černiauskaitė. Savo muzikinį kelią ji tap pat pradėjo Jonavos Janinos  Miščiukaitės meno mokykloje, mokydamasi groti smuiku, dainavo chore bei įstaigos vokaliniame ansamblyje, kuris buvo nuolatinis vaikų ir moksleivių televizijos konkurso „Dainų dainelė“ dalyvis.  Šiuo metu Goda studijuoja Kauno kolegijoje ikimokyklinį ugdymą.

Antrus metus ansamblyje dainuojanti Aurelija Turskytė prie scenos pratinosi nuo vaikystės – buvo choro dalyvė, o vėliau mokėsi solinio dainavimo subtilybių. Šiuo metu Aurelija studijuoja vokalą Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje, yra daugybės respublikinių vokalistų konkursų dalyvė bei diplomantė. 

Prieš metus „Presto“ papildė profesionali chorvedė, Petro Bingelio mokinė, etnokultūros specialistė, pedagogė Jurga Roličienė, kuri kadaise taip pat mokėsi groti smuiku Jonavos meno mokykloje.

Nuo ansamblio įsikūrimo su „Presto“ nesiskiria akompaniatorė Adrijana Juškevičienė, baigusi ne tik koncertmeisterės, psichologijos, bet ir chorvedybos studijas, puiki aranžuotoja bei kompozitorė.

JKC direktorius Sergejus Jefimenka, sveikindamas dainininkes, atkreipė dėmesį,  kad tokio aukšto apdovanojimo rajonas neturėjo daugiau kaip dvidešimt metų. „Tąsyk nominaciją pelnė šokėjai, o dabar paukštė įsiklausė į „Presto“ dainas. Jonavoje yra nemažai talentingų žmonių, ačiū Solveigai, suradusiai talentus, subūrusiai juos į kolektyvą ir nugludinusiai iki aukso spindesio. Dėkui komisijai, pastebėjusiai ir įvertinusiai dainininkių sugebėjimus dainuoti taip, kad pakerėtų ne tik klausytojus, bet ir reiklius vertintojus”, – kiekvieną ansamblio dalyvę pagerbdamas Padėka ir gėlėmis, mintijo S. Jefimenka.

Politikų linkėjimai

Susirinkusiųjų gausa patvirtino, kad S. Maslauskaitės vadovaujamas moterų vokalinis ansamblis turi daug gerbėjų. Daugelis jų atėjo nešini gėlių puokštėmis ir nuoširdžių linkėjimų glėbiais. Renginyje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Eugenijus Sabutis atkreipė dėmesį, kad mus visus jungia ne tik bendra kalba, istorija, miestas, kuriame gyvename, bet ir daina.

„Ši šventė prasidėjo „Presto“ atliekama lopšine – visų mūsų kūdikystės muzika. Gyvenime vieni dainuoja, kiti tų dainų klauso. O kai ateina paskutinė akimirka, gyvenimas baigiasi, mums vėlgi nuskamba tam tikra melodija. Dainuokite, kurkite, tegul nepritrūksta talentų, o mums, klausytojams, nepristinga noro klausytis dainų. Džiuginkite mūsų širdis ir ateityje”, – linkėjo parlamentaras.

Jonavos rajono savivaldybos Tarybos narė Vijolė Šadauskienė, tęsdama Seimo nario mintį, akcentavo, kad šių moterų kruopštaius darbo dėka Jonavą pasiekė nepaprasta paukštė. Anot jos, norėtųsi, jog „Presto“ moterų balsai, kaip tie paukščiai, plačiai išskleidę sparnus, sklęstų virš Lietuvos ir garsintų mūsų kraštą. „Juk dainos, kaip ir paukščiai, neturi ribų“, – sake V. Šadauskienė.  

Iš kartos – į kartą

Dainą „Broliai“ ir daug šiltų žodžių dainininkėms skyrė JKC mišrus choras „Žemyna“, kuriam sėkmingai vadovauja vėlgi S. Maslauskaitė.  

Staigmeną ansambliui ir visiems susirinkusiems jonaviečiams pateikė vadovės Solveigos mama, buvusi ilgametė Jonavos kultūros centro režisierė Janina Noreikaitė kartu su mados studijos auklėtiniais, tą vakarą pati tapusi akimirkos modeliu. Jautrūs žodžiai, išskrieję iš Motinos širdies, šiltas Solveigos ir Mamos apsikabinimas tarsi patvirtino, kad  kūrybiškumas, meilė kultūrai ir meninis skonis, tikriausiai yra užkoduoti kai kurių žmonių genuose ir pereina iš kartos į kartą.

O kai salėje suskambo solistės S. Imbrasaitės  atliekama Jean-Baptiste Wekerlen „Serenede“ iš operos „Ruy-Blas“ ir kartu su mama Solveiga padainuota daina „Meilės netylėk“, abejingų šiai merginai neliko – jos balsas pakerės ne vieną užsienio operos teatrą, o mūsų kraštas didžiuosis dar vienu pasaulinio garso talentu, išėjusiu iš Jonavos.       

„Aukso paukšte“ įvertintas ansamblis surengė puikų koncertą, dovanodamas lietuvių liaudies dainų, sutartinių ir šiuolaikinės muzikos pynę. O kolektyvo vadovė S. Maslauskaitė prisipažino mananti, kad pirmiausia atsirado energija, mintis ir tik vėliau šviesą išvydo žodis. „Toji energija, sklandanti šioje salėje, dvasiškai aukštai  pakylėjo visą mūsų kolektyvą, o širdis pripildė šilumos. Ačiū visiems ir kiekvienam”, – dėkojo „Aukso paukšte“ nominuota „Presto“ vadovė.

Renginio vedėja Ieva Kuodelytė-Saudargienė, pasipuošusi aukso spalvomis žėrinčia suknele, buvo atvira – tokie apdovanojimai atspindi kultūros centro misiją ir siekius.

Irena BŪTĖNAITĖ  

El Artography nuotr.