Jonavoje vyko mokslinė-praktinė konferencija tema „Vaikai – kaltininkai ir aukos. Kaip reaguoti? Kaip padėti?“.
Renginyje pranešimus skaitę mokslininkai ir praktikai siekė atsakyti į klausimus ir diskutuoti apie tai, kaip laiku atpažinti vaikams iškylančius sunkumus, kokia pagalba jiems ir jų aplinkai gali būti veiksminga, kokie yra jų tikrieji poreikiai, kaip juos pamatyti ir atpažinti, kaip į pagalbos procesą įtraukti tėvus, kaip išvengti pagalbos imitavimo.
„Išgirdus apie nepriimtiną vaikų elgesį ar su juo susidūrus, neretai apima bejėgiškumo, nusivylimo, nesaugumo, baimės ar net pykčio jausmai. Jei toks elgesys yra dažnas, tokie vaikai greitai tampa „nepatogiais“ ne tik aplinkiniams, bet ir suaugusiųjų sukurtoms sistemoms, turinčioms tokiems vaikams padėti.
Intensyvų vaikų nusikalstamą elgesį dažnai lydi ir kompleksinės šių vaikų bei jų aplinkos problemos, kurias veiksmingai spręsti galima tik reaguojant tokia pačia kompleksiška pagalba. Jei tokiai pagalbai galimybių nėra, ji neretai yra tik imituojama. Tokiu būdu į sudėtingas socialines situacijas patekę vaikai ne tik negauna pripažinimo ir pagalbos, bet ir dar labiau nusivilia visuomene, kurioje gyvena, tampa jai dar labiau priešiški ir jaučiasi niekam nereikalingi.
Neviltį jaučia ir pačios sistemos, negebančios pasiekti norimų rezultatų“, - sako konferencijos organizatorė, Jonavos rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Evelina Darvidė.
Renginys Jonavoje organizuotas kartu su partneriais iš Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų, Lietuvos probacijos tarnybos, Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorių asociacijos.
VU mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad didžioji dalis gyventojų apie nepilnamečių delinkvenciją (polinkis pažeisti egzistuojančias elgesio normas) ir jos kontrolės priemones sužino iš žiniasklaidos, kuri labai retai gilinasi į tikrąsias netinkamo vaikų elgesio priežastis ir yra linkusi tokį elgesį tik skandalizuoti.
Konferencijos organizatoriai tikisi, kad bendra ir kryptinga tokį vaikų elgesį tyrinėjančių mokslininkų ir su jais dirbančių praktikų diskusija paskatins pasitikėjimą ir įgalins ieškoti geriausių išeičių visiems vaikams.