Paskelbtas Renginiai

Samulevičių sodyboje – amatų, meno ir sporto stovykla

Ketvirtadienis, 18 August 2016 09:41 Parašė 

Netoli Jonavos, Praulių kaime (Šilų sen.), antradienį duris atvėrė amatų, meno ir sporto stovykla. Nors tą popietę labai stipriai lijo lietus, iš medinės pavėsinės, esančios memorialinėje Samulevičių sodyboje, netilo darbinis šurmulys ir linksmas juokas – ar gali būti kas smagiau nei prisiliesti prie senųjų tradicijų, prakalbinti molį ar medį, savomis rankomis sukurti malonių smulkmenų, pabendrauti, pabūti gamtos prieglobstyje.

Susidomėjusi lipdymo iš molio pamokomis pakalbinau užsiėmimų vadovę Renatą KILINSKAITĘ.

Kaip formuojami moliniai indai?

– Lipdome indus naudodami pačią senosios keramikos gamybos technologiją: galima lipdyti įvairiai, bet vyrauja du pagrindiniai būdai: indo išlipdymas, žiedimas rankomis iš vientiso gabalo molio arba kitas būdas – iš atskirų gabalų, juostomis aukštinat indą. Degant senuoju būdu – atviroje liepsnoje – labai svarbu, kad nebūtų įtrūkimų, tarpų, silpnai priklijuotų detalių, nes jos nuo temperatūros svyravimų gali atšokti. Išdegti indai tvirti, bet porėti, todėl į juos lengvai įsigeria vanduo. Norint sumažinti jų laidumą vandeniui būdavo naudojamos raugo keramikos arba juodosios keramikos technologijos. Raugo keramika: išdegti indai, įkaitę iki raudonumo, tik ištraukti iš ugnies pamirkomi rauge, kuris prikepdamas labai aukštoje temperatūroje suformuoja apsauginį sluoksnį. Juodoji keramika: išdegti gaminiai užpilami pjuvenomis ir užkasami, „uždusinant“ ugnį – taip susidaro juodas smilkstančių pjuvenų suformuotas sluoksnis ant gaminių.

Ką galėtumėte pasakyti apie dekoravimo būdus?

– Dekoravimas yra pati įdomiausia proceso dalis, papuošimai kuriami savo rankomis ar gremžtuku. Kiekvienas gaminys – kūrėjo fantazijos vaisius. Tuomet kiekvienas „amatininkas“ jaučiasi svarbus, atskleidžiantis savitumą, realizuojantis tik jo galvoje gimusius ornamentus, kuriais dekoruoja lėkštę ar dubenį. Norint sukurti gražų dirbinį, reikia labai daug kantrybės. Pačių pagaminta keramika – tai darbas, puošiantis gyvenimą, – nusišypsojo p. Renata.

***

Viso pokalbio metu negalėjau nepastebėti, kaip blogo oro nepaisantys molio minkytojai kartu smagiai leidžia laiką, džiaugiasi savo darbo vaisiais, juokaudami padeda ir pataria vieni kitiems. Gera nuotaika paveikė ir mane, nenorėjau jų palikti.

Linksmuolė Ieva Galvosaitė papasakojo, kodėl šiemet ji lipdo ne alaus bokalą, o kavos puodelį:

– Prieš metus nulipdytas bokalas prakiuro, todėl nustojau gerti alų. Na, jei šiųmetinis puodelis prakiurs, tuomet jau iš vis bus blogai.

Stovyklos darbinga nuotaika mėgavosi ir jaunieji „amatininkai“ – Motiejus (5 m.) ir Jokūbas (10 m.), kurie išradingai pasakojo anekdotus, žarstė stovyklautojams šmaikščių sąmojų.

Antrą kartą Samulevičių sodyboje įkurta stovykla veiks iki rugpjūčio 21 d. Šiemet ji bus paįvairinta žaidimais, sporto rungtimis, maisto ruošimu ant laužo, dainomis, menine veikla ir kitomis pramogomis.

Stovykla nemokama ir skirta įvairaus amžiaus dalyviams. Į stovyklą galima atvykti pasirinktam laikui – vienam užsiėmimui, vienai dienai ar visai savaitei.

Kviečiu užsukti – patikėkite, bus smagu!

Eitvydė PRANEVIČIENĖ