Paskelbtas Renginiai

Meno galerijoje – žvilgsnis į sovietmečio palikimą

Antradienis, 09 August 2016 11:14 Parašė 

Praėjusį penktadienį Kultūros centro Meno galerijoje „Homo ludens“ atidaryta fotografės Vilmos Samulionytės paroda „60 monumentų“. Iš Jonavos kilusi menininkė pristatė nuotraukų seriją, kurioje įamžinta 60 Lietuvos civilinės metrikacijos skyrių. Sovietmečiu pastatyti ir įrengti pastatai beveik nepakito iki šių dienų. Darbuose matomas interjeras, eksterjeras ir architektūra lankytojams leis pažvelgti į sovietmečio palikimą.

Renginį pradėjo galerijos kuratorės Indrė Mikašauskaitė ir Martyna Jančaitytė. Jos pristatė menininkę ir džiaugėsi, kad daug pasaulio apkeliavusi ir parodas įvairiose užsienio šalyse rengusi Vilma vis grįžta į savo gimtąjį miestą ir profesionaliais darbais džiugina jonaviečius.

Idėja įamžinti Lietuvos civilinės metrikacijos skyrius menininkei kilo iš ankstesnio projekto. Kelerius metus Saudo Arabijoje dirbusi ir ten vedybines vietas fotografavusi jonavietė, grįžusi į Lietuvą, nusprendė šia tema daryti fotografijas ir čia. Kalbėdama apie darbo procesą „Alio Jonavai“ Vilma sakė: „Šią fotografijų seriją pradėjau nuo Jonavos civilinės metrikacijos skyriaus. Vėliau įamžinau įstaigas, esančias kituose miestuose. Taip pamažu pradėjo dėliotis tipologinė darbų serija. Iš pradžių fotografuodama koncentravausi į stalą – svarbiausią objektą – ant kurio pasirašomos sutartys. Vėliau dėmesys nukrypo ir į architektūrą.“

Pristatydama ir plačiau pasakodama apie šių darbų serijos kūrimo eigą, fotografė atskleidė, kad jai buvo pakankamai sudėtinga sugalvoti parodos pavadinimą. Tik projektui įsibėgėjus ir civiliniuose metrikacijos skyriuose, lyg monumentaliose ir svarbiose erdvėse pasijutusi menininkė pasirinko būtent tokį pavadinimą.

Įamžinti Lietuvos vedybines įstaigas fotografė nusprendė, nes tai yra įdomūs ir savo atsiradimo istorija išsiskiriantys objektai. Panašios architektūros ir beveik identiškais interjerais pasižymėjusios vietos tapo išskirtiniais Lietuvos pastatais, kurių atitikmenų butų sunku surasti svetur. „Alio Jonavai“ menininkė sakė: „Metrikacijos skyriai – tai dirbtinai sukonstruotos ritualinės erdvės, neturinčios jokio ryšio su prieš sovietmetį buvusiu Lietuvos gyvenimo ritmu, tai ne iš seno atėjusi lietuvių tradicija, o sovietų valdžios įdiegta idėja.“

Į parodos atidarymą susirinkusiems lankytojams menininkė V. Samulionytė išdavė, kad jos planuose yra ir šių fotografijų serijos knyga .

Paroda Meno galerijoje veiks iki rugpjūčio 26 d.

Greta RASTAUSKAITĖ