Penktadienį minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną Jonavos rajono savivaldybėje vyko seminaras, skirtas atkreipti dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvosios diagnostikos svarbą.
Seminare pranešimus skaitė Kauno LSM universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja onkologė chemoterapeutė Edita Bronė Juodžbalienė, Jonavos PSPC direktorė, šeimos gydytoja Asta Sivolovienė, savivaldybės gydytoja Renata Merfeldienė, Jonavos visuomenės sveikatos biuro direktorė Modesta Bartošienė.
Seminaro dalyvius pasveikino Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Birutė Gailienė.
„Kalbėdami patys ir kviesdami įvairių sričių specialistus, norime didinti žmonių supratimą apie onkologinius susirgimus, jų prevenciją, sveikatai palankios gyvensenos svarbą“, - sako renginį organizavusios Jonavos onkologinių ligonių asociacijos „ŠKAC“ vadovė Jūratė Povilavičienė.
Po širdies ir kraujagyslių ligų vėžys yra antra pagrindinė mirtingumo priežastis ES šalyse. 2020 m. Europoje buvo nustatyta beveik 3 mln. naujų vėžio atvejų, o nuo jo mirė 1,27 mln. žmonių.
Specialistai pabrėžia, kad vėžys nebūtinai yra mirties nuosprendis: apie 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti. Turimais duomenimis, Europoje vėžį yra įveikę daugiau kaip 12 mln. žmonių.
Lietuvoje gyventojai raginami laiku užkirsti kelią šiai klastingai ligai ir pasitikrinti sveikatą pagal vėžio prevencijos programas, kurių mūsų šalyje yra net keturios – gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos – vėžio prevencijos. Šių programų išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
Norint pasitikrinti pagal vėžio prevencijos programas, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tyrimai gali būti skiriami ir žmonėms, nepatenkantiems į minėtų programų tikslinę amžiaus grupę, tačiau jaučiantiems simptomus ar turintiems įtarimų. Tokiu atveju pacientas taip pat turi kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, jei reikia, skirs tyrimus bei nukreips pas gydytoją specialistą.