Paskelbtas Sveikatos puslapis

Kaip prižiūrėti dantis, kad būtų galima išvengti dantų ėduonies?

Pirmadienis, 19 December 2022 09:06 Parašė 

Burnos ertmė yra pati purviniausia žmogaus kūno zona, dėl to turime jai skirti pakankamai dėmesio. Dėl sveikų dantų ir dantenų galėsite lengvai valgyti ir mėgautis geru maistu. Keletas problemų gali turėti įtakos jūsų burnos būklei, tačiau tinkamai prižiūrint dantis ir dantenas jie turėtų būti stiprūs net ir jums senstant. Tinkamai pasirinkta odontologijos klinika tikrai padės pasirūpinti burnos sveikata.

Dantų ėduonis, kodėl jis pavojingas?

Dantų ėduonis kenkia mūsų dantų apsauginiam sluoksniui, o kuomet žmogus nevalo dantų, atsiranda skylučių, kurios dažniausiai yra dėl netinkamos priežiūros. Kiekvieną dieną ant dantų susikaupia plona bakterijų plėvelė, vadinama dantų apnašomis. Apnašose esančios bakterijos gamina rūgštis, kurios gali pažeisti emalį ir sukelti ertmes. Dantų valymas ir dantų siūlas gali užkirsti kelią ėduoniui, tačiau susidarius ertmei, kad būtų išvengta tolesnių pažeidimų, odontologas turi ją sutvarkyti plomba. Naudokite fluoro turinčią dantų pastą, kad apsaugotumėte dantis nuo ėduonies. Jei jums yra didesnė dantų ėduonies rizika (pavyzdžiui, jei burnos džiūvimas atsiranda dėl ligos ar vartojamų vaistų), jums gali prireikti daugiau fluoro. Jūsų odontologas arba dantų higienistas gali suteikti jums gydymą fluoru apsilankymo klinikoje metu arba gali liepti naudoti fluoro gelį, burnos skalavimo skystį namuose.

Kuo pavojingos dantenų ligos?

Dantenų  liga prasideda, kai išilgai ir po dantenų linija kaupiasi apnašos. Apnašos sukelia infekciją, kuri pažeidžia dantenas ir kaulus, laikančius dantis. Dėl lengvos dantenų ligos formos dantenos gali būti raudonos, jautrios ir gali dažniau kraujuoti. Šią problemą, vadinamą gingivitu, dažnai galima išspręsti kasdien valant dantis ir naudojant dantų siūlą. Sunkesnę dantenų ligos formą, vadinamą periodontitu, turi gydyti odontologas. Jei ši infekcija negydoma, gali skaudėti, kraujuoti dantenos, skaudėti kramtymo problemas ir net prarasti dantis. Norėdami išvengti dantenų ligų du kartus per dieną valykite dantis su fluoro turinčia dantų pasta. Reguliariai valykite siūlu. Reguliariai apsilankykite pas odontologą apžiūrai ir valymui. Pasakykite odontologui apie visas jūsų ligas ir vaistus, kuriuos vartojate. Valgykite gerai subalansuotą mitybą. Būtina mesti rūkyti. Rūkymas padidina dantenų ligų riziką.

Kaip išvalyti dantis ir dantenas?

Yra tinkamas būdas valytis ir valyti dantis siūlu, odontologijos klinika gali padėti išmokti. Kiekvieną dieną švelniai valykite dantis iš visų pusių minkštų šerių šepetėliu ir fluoro turinčia dantų pasta. Dantų šepetėlį keiskite kas 3–4 mėnesius. Naudokite nedidelius sukamuosius judesius ir trumpus judesius pirmyn ir atgal. Atsargiai ir švelniai šukuokite išilgai dantenų linijos. Lengvai nuvalykite liežuvį arba naudokite liežuvio grandiklį, kad burna būtų švari. Išvalykite tarpdančius dantų siūlu, vandens srove ar panašiu produktu. Taip pašalinamos apnašos ir maisto likučiai, kurių nepasiekia dantų šepetėlis.  Žmonėms, sergantiems artritu ar kitomis ligomis, ribojančiomis rankų judėjimą, gali būti sunku laikyti ir naudoti dantų šepetėlį. Keletas naudingų patarimų: naudokite elektrinį arba baterijomis maitinamą dantų šepetėlį. Pirkite dantų šepetėlį su didesne rankena. Pritvirtinkite dantų šepetėlio rankenėlę prie rankos plačia elastine juostele. Kreipkitės į savo odontologą, jei valant ar naudojant dantų siūlą kraujuoja dantenos arba skauda burną. Jei kyla problemų naudojant siūlą, gali padėti siūlo laikiklis. Paprašykite savo odontologo parodyti jums tinkamą dantų siūlų naudojimo būdą.

Būtinai pasidomėkite protezais

Kartais norint pakeisti labai pažeistus arba dėl dantenų ligos prarastus dantis, prireikia dirbtinių dantų (protezų). Daliniai protezai gali būti naudojami vienam ar keliems trūkstamiems dantims užpildyti. Iš pradžių jūsų odontologas gali norėti jus dažnai matyti, kad įsitikintų, ar protezai tinka. Laikui bėgant dantenų forma pasikeis, todėl gali tekti koreguoti arba pakeisti protezus. Būtinai leiskite savo odontologui atlikti šiuos pakeitimus, odontologijos klinika parinks geriausią gydymą. Kviečiame tapti Romanovo odontologijos klinikos pacientais.