Paskelbtas Laisvalaikis

Vandens svarba sodui ir daržui

Trečiadienis, 28 September 2022 11:27 Parašė 

Kaip ir žmonėms, vanduo yra tiesiog būtinas augalams, todėl laistymas - raktas į sveiką sodą ir daržą bei gausų derlių. Apie 80-85 procentus augalų svorio sudaro vanduo, be to, jis perneša maistingąsias medžiagas iš dirvožemio į augalo ląsteles. Vanduo taip pat yra reikalingas fotosintezei (tai procesas, kurio metu augalai gamina angliavandenius. Angliavandeniai suteikia augalams energijos, todėl, esant vandens trūkumui, jie neturi pakankamai energijos augti) ir transpiracijai (tai procesas, kurio metu iš augalo žiotelių vyksta vandens garavimas. Vandens garavimas padeda palaikyti augalo temperatūrą ir skatina maistingųjų medžiagų tekėjimą iš šaknų). Jeigu diena karšta ir sausa, suaugęs medis gali prarasti net kelis kubinius metrus vandens!

Kaip laistyti sodą ir daržą?

Laistymo tema yra gana subtili - kiek vandens reikia jūsų augalams arba daržovėms, priklauso ir nuo augalo rūšies, ir nuo klimato sąlygų, ir nuo klimato sąlygų, ir nuo dirvos savybių (tai yra, kaip greitai susigeria vanduo). Jeigu dažnai lyja lietus, augalus laistyti reikia rečiau ir atvirkščiai - jeigu šviečia kaitri saulė ir vyrauja sausra, vandens poreikis augalams išauga. Vandens neturi būti nei per daug, nei per mažai - per didelis vandens kiekis gali per daug sumirkyti arba supūdyti augalo šaknis ir sukelti deguonies trūkumą, o vandens trūkumas gali privesti augalą prie mirties. Bendroji laistymo norma daržui ir sodui yra 2,5 - 5cm per savaitę, tačiau tai nėra taisyklė. Žemiau pateikiame kelis laistymo patarimus, kurie gali būti jums naudingi:

  • Nelaistykite visų apsodintų plotų kiekvieno laistymo metu - laistymo dažnumas turėtų priklausyti nuo konkrečios situacijos;
  • Prieš laistydami įsitikinkite, kad vanduo susigėrė - per didelis vandens kiekis kenkia dar labiau, nei per mažas;
  • Naudokite mulčiavimą - tai neleis vandeniui garuoti.

Sodo ir daržo laistymo įranga

Rinkoje galima rasti įvairius laistymo prietaisus - laistytuvai, įvairūs purkštukai ir purkštuvai, laistymo sistemos ir žarnos, vandens kolonėlės. Būtent pastarosios yra ypač naudingos norint užtikrinti greitą ir patogų vandens tiekimą šalia daržo: nusiplauti rankas, nuplauti įrankius arba daržoves, prisipildyti laistytuvą.