Paskelbtas Renginiai

Išrinkta 2022-ųjų kasmetinės respublikinės Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinės premijos laureatė

Penktadienis, 02 September 2022 11:23 Parašė 
Rašytoja Aneta Anra Rašytoja Aneta Anra

2022 m. rugsėjo 6 d., antradienį, 18 val. Jonavos viešojoje bibliotekoje vyks jau šeštasis kasmetinės respublikinės Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinės premijos įteikimo vakaras.

Šių metų laureate paskelbta jaunosios kartos rašytoja Aneta Anra už dokumentinę apysaką „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“. Komisijos nariai išskyrė, kad autorė apdovanojama už žanro novatoriškumą ir puikiai atskleistą istorinės atminties temą. Komisijos pirmininkė – literatūrologė Rima Kasperionytė, nariai: publicistas, žurnalistas Donatas Puslys ir rašytojas, literatūros kritikas dr. Ramūnas Čičelis.

Aneta Anra – trijų romanų („Niki: dvigubas portretas“ (2019), „Paleistuvės, arba Meilė pagal Niurnbergo mergelę“ (2016) ir „Katinas Temzėje“ (2008)) autorė, taip pat dramaturgė, aktorė. Pagal jos pjeses pastatyti du spektakliai: „Katinas Temzėje“ (2008) ir „Bestija žydrom akim“ (2010). „Katinas Temzėje“ nugalėjo Nacionalinio dramos teatro organizuojamame dramaturgijos konkurse „Versmė“. Šio spektaklio (rež. Gintaras Makarevičius) premjera 2008-aisiais įvyko Menų spaustuvėje, vėliau „Katinas Temzėje“ pateko į Valstybinio jaunimo teatro repertuarą. Po poros metų čia pastatytas ir spektaklis „Bestija žydrom akim“ (rež. Gintaras Makarevičius), rodytas iki 2013-ųjų.

Naujausias Anetos Anros kūrinys „Jehudit. Pasaulis galėtų būti toks gražus“ grįstas tikromis Holokaustą patyrusių žmonių ir žydų gelbėtojų istorijomis. Čia pateikiami jaudinantys autorės pokalbiai su Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjusia Judit (Dita) Zupavičiene-Sperlingiene, Vilniaus žydų gelbėtojų Strużanowskių šeima, pasakojama apie Kauno geto fotografo Cvi Kadušino (George Kaddish) ir Vilniaus žydų gelbėtojos Aleksandros Drzeweckos likimus.

Nuo 2017-ųjų skiriamos premijos steigėjai ir organizatoriai kviečia atkreipti dėmesį į žydų kultūros paveldą. Rugsėjo 6 d., prieš premijos teikimą, vyks unikalus gatvės teatro spektaklis „Arrived“.

Tarptautinis aktorių duetas – Adrianas Schvarzsteinas ir Jūratė Širvytė-Rukštelė, spektaklyje virsta atvykėliais iš praeities. Apsėsti tvarkos manijos, jie pedantiškai stengiasi sutvarkyti miestą, miestiečius ir visą, kas papuola į jų akiratį, stebindami žiūrovus, provokuodami juos, juokindami savo elgesiu, kartais sukurdami absurdiškas ir siurrealistines situacijas. Muzika, sklindanti iš jų lagaminų – vienintelė užuomina į pasaulį, kurio gyventojai yra atvykėliai. Publika-performanso dalyviai, paklusę to pasaulio taisyklėms, trumpam tampa jo dalimi.

Spektaklio pradžia – 17 val. prie Jonavos miesto laikrodžio Basanavičiaus gatvėje. Pabaiga – 17.45 val. Jonavos viešojoje bibliotekoje. Po spektaklio žiūrovai galės stebėti premijos įteikimą.

Renginio svečiai bus kviečiami pasižvalgyti ir po Jonavos viešosios bibliotekos erdves, kuriose bus eksponuojama litvakų dailininko Simono Karczmaro litografijų paroda „Štetlas. Malda mėnuliui“.

Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija jau buvo įteikta Inai Pukelytei už romaną „Panelės iš Laisvės alėjos“ (2021 m.), Jurgai Žąsinaitei už romaną „Memento Grodno: dingusi Lietuvos Gardino istorija“ (2020 m.), Romui Treiniui už romaną „Dziedas“ (2019 m.), Tomui Kavaliauskui už romaną „Originalas“ (2018 m.) ir Kęstučiui Navakui už romaną „Vyno kopija“ (2017 m.).

Kasmetinės respublikinės Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinės premijos steigėjas – Jonavos rajono savivaldybė. Organizatorius – Jonavos viešoji biblioteka.

Daugiau informacijos ir naujienų apie renginius: tinklalapyje www.jonbiblioteka.lt ir Jonavos viešosios bibliotekos Facebook bei Instagram paskyrose.

Maloniai kviečiame dalyvauti!

Jonavos viešosios bibliotekos inf.