Paskelbtas Renginiai

Metai be pradžios ir galo, kaip vežimo ratas...

Pirmadienis, 25 July 2022 11:49 Parašė 

Jonavos kultūros centro Meno galerijoje liepos 4 d. – rugpjūčio 5 d. vyksta Mariaus Jonučio paroda „SPALVOTA“. Marius Jonutis (g. 1959 m.) baigė Vilniaus dailės akademiją, grafikos specialybę.  1990-1991 m. studijavo svečio-studeno teisėmis Diuseldorfo dailės akademijoje. Nuo 1989 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Autorius surengė daugiau per 60 personalinių parodų, LDS narys nuo 2000 m. Menininkas daugiausia kuria skulptūras, dažytus medžio reljefus, tapo paveikslus, grafikos kūrinius bei iliustracijas. Marius Jonutis sukūrė per 1000 meno darbų. Dėl temų aktualumo ir išraiškos paprastumo, jo kūryba įdomi labai plačiam sluoksniui meno gerbėjų. Manau, kad Jonavoje suorganizuota Mariaus Jonučio paroda susilauks didelio dėmesio. Autoriaus kūriniams būdingos ryškios spalvos, dekoratyvi  forma, atpažįstami personažų tipažai, temų ir išraiškos priemonių kartojimas, kas sukuria išskirtinį ir atpažįstamą menininko braižą.

„Jonavoje esu pirmą kartą. Parodoje įvairūs darbai – keletas paveikslų iš serijos „Kaimo pasaka” (jie yra to paties pavadinimo knygoje, išleistoje 2021 m., leidyklos „Žalias kalnas”, mano eilės), iliustracijos lietuvių padavimų knygai „Laumių stalas” (2022 m., išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas). Nedidelio formato paveikslai iš 2021 m.  plenero, kurį kasmet su draugais rengiame mūsų namuose prie Verbliūdo ežero. Paveikslai karo tema, kurie buvo neišvengiami šį pavasarį,”   – taip parodą pristatė menininkas Marius Jonutis.

2017 m. Marius Jonutis vedė antrą kartą, abu – menininkai, kolegos, bendražygiai, kurie miestą iškeitė į pastovų gyvenimą vienkiemyje prie Verbliūdo ežero. „Mano žmona  – dailininkė, vaikiškų knygų iliustratorė. Aš džiaugiuosi gyvenimu kaime, statau namą, šienauju žolę, darau plenerus ir kuriu. Mes nesame pririšti prie darbovietės ir susaistyti darbo grafiko“. Sodyboje yra tikras gyvenimas su  ateinančiais rūkais, sniego baltumo tyla. Ten žodžiai, kalba ir mintys - teisingos ištartos prie šimtamečio ąžuolo. Ten tiek daug garsų, vaizdų, kvapų ir įykių.  Stebime iš miško atsėlinančią lapę, stirnų pulkelį. Klausausomės gegutės kukavimo ir  paukščių giesmių. Ten gražiausios mėnulio pilnaties naktys ir ryto rasoje bundančios gėlės. Ten yra meilė, darbas ir paguoda. Ten yra mano vieta“, – sakė Marius Jonutis. 

Autoriaus kūrybos darbus sudaro modernūs vaizdai, pasižymintys unikalia liaudiška pasakos pajauta. Paprasta maniera, įkūnyti personažai ir daugialypės figūros įdomiai išpildo paveikslą, apjungia tapybą su grafika, skulptūrą su tapyba, medžiagų išraiškingumą su meistryste.

Marius Jonutis iliustruodamas knygas tęsia žymiausių grafikų tradicijas, užpildydamas savo piešiniu visą puslapio erdvę, ryškiomis spalvomis suteikdamas knygoms nepakartojamą teksto ir vaizdo skambesį.  Menininko paveiksluose dažniausiai matomi simboliai – akys, saulė, širdis. Jie, tarsi hieroglifais pažymėti raktažodžiai, kurie dėliojami vietoje raidžių, ieškant paslėpto rakto ir prasmės. Mariaus Jonučio darbuose nėra dominuojančios spalvos, visos turi vienodas teises, kaip ir žmonės. Noriu pabaigti straipsnį autoriaus eilėmis iš jo iliustruotos knygos  „Kaimo pasaka“.

„Kiekviena diena ir kiekvienas dangus kitoks,vasaros karštis ir žiemos svajonės,vis kitokia žydinčios pievos spalva,baltų žiedų kilimai po obelimis ir lūžtančiosnuo obuolių svorio šakos,minkštos snaigės ant veidoir švenčiantys geltoni beržai, liūtis ant išdžiuvusios žolės ir vaivorykštė virš juodo debesies. Vanduo ir ledas sukasi viename rate,Visos pradžios ir pabaigos susipynusios,Be aiškių ribų -metai be pradžios ir galo kaip vežimo ratas, stipinais į mėnesius sudalytas, sukamės jame ir tirpstame dienose, savaitėse kaip ryto migla saulėje,kol mus pakeičia kiti, tada sukamės juose tolyn ratu.“

Eitvydė Pranevičienė