Paskelbtas Rajono naujienos

Trys bendruomenės pristatė interaktyvią internetinę svetainę: www.jkrk.lt

Trečiadienis, 29 September 2021 15:49 Parašė 

Panoterių krašto bendruomenė kartu su Kulvos ir Vyšnialaukio (Upninkų sen.) analogiškomis asociacijomis aktyviai dalyvauja projekte „Jonavos krašto raštijos keliais“, kuris vykdomas pagal rajono Vietos veiklos grupės (VVG) teritorijos vietos plėtros strategijos 2014–2020 m. priemonę „Regioninių produktų kūrimas ir rinkodara, panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“. Rugsėjo mėnesį Jonavos kultūros centro (JKC) Konferencijų salėje projekto vykdytojai pristatė vieną iš sudėtingiausių projekto sudedamųjų dalių – ką tik sukurtą interaktyvią internetinę svetainę. Apie svetainės sukūrimą, galimybes aktyviai ja naudotis pasakojo MB „Eshoper“ direktorius Simonas Ramanauskas. Pristatyme dalyvavo projekto vykdytojai, seniūnai, įstaigų, suinteresuotų Jonavos krašto turizmo plėtra, atstovai.

Projekto uždaviniai

 Panoterių bendruomenės pirmininkė Audronė Gruodienė, koordinuojanti šio sudėtingo proceso eigą, atkreipė dėmesį, kad projekte dalyvaujančias seniūnijas  apjungia kultūros veikėjai, palikę ryškų pėdsaką mūsų rajono istorijoje – Abraomas Kulvietis, Petras Vaičiūnas ir Justinas Vareikis.

Projekto vykdytojai išsikėlė kelias užduotis, tai: įkurti interaktyvią internetinę svetainę „Jonavos krašto raštijos keliais“, parengti pažintinius maršrutus visose trijose seniūnijose bei edukacines programas, susijusias su raštijos, istorijos kultūros paveldu, Kulvoje, Panoteriuose ir Upninkuose  įrengti nedidelius informacijos centrus, kurie suteiktų informaciją apie ekskursijų maršrutus, pažintines išvykas, padėtų įsigyti suvenyrų, lankstinukų ir t. t.

„Tikiu, kad interaktyvi internetinė svetainė sudomins ne tik mūsų rajono, bet ir visos šalies gyventojus, sulauksime daugiau turistų, o jaunimui padės susipažinti su rajono žymiomis vietomis, suteiks žinių apie Jonavos krašto istoriją ir jo praeitį. Deramai panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą bus stiprinamas rajono patrauklumas ir konkurencingumas, ugdomas vietos bendruomenės sąmoningumas ir sutelktumas“, – sakė A. Gruodienė.

Darbas iš širdies

Nemažai laiko pareikalavo medžiagos apie kiekvieną kraštą surinkimas ir parengimas. Štai A. Gruodienė  projektui panaudojo užrašus, kuriuos kaupė nuo 1996-ųjų, kuomet, dirbdama Panoterių pagrindinėje mokykloje, rengdavo ekspedicijas į įvairias vietoves. Užrašyti garbaus amžiaus žmonių, tėvų, senelių  prisiminimai padėjo pateikti autentiškus tekstus apie dvarus, jų šeimininkus ir t. t. Anot A. Gruodienės, kiti žmonės jau išėję į Anapilį, o „užrašyti jų pasakojimai šiandien padės mums patiems kitu žvilgsniu pažvelgti į gimtąjį kraštą ir jį pristatyti svečiams“.    

Už atsidavimą, renkant medžiagą projektui, ji padėkojo Vyšnialaukio bendruomenės pirmininkui Valdui Bagdonui, Kulvos  kaimo asociacijai vadovaujančiai Karolinai Petrenčiuk-Naujokienei, upninkiečiui mokytojui Romualdui Peleckui, pasinėrusiam į krašto istoriją bei paveldą, Upninkų seniūnei Lolitai Nekrošienei, Kulvos bei Šilų seniūnijų vadovams – Ramūnui Gudonavičiui bei Valerui Mikalauskui, aktyviai panoterietei Irena Frankauskienei, kitiems projekte dalyvaujantiems asmenims.

„Visi dirbo su didele meile ir iš širdies. Manau, kad nuveikėme nelengvą darbą. Jeigu ateityje rengsime edukacijas, maršrutus, aprašymus lankytinuose objektuose, tai tikrai galėsime didžiuotis tuo, ką atlikome. Neabejoju, jog internetinę svetainę pagyvins kultūros centras, biblioteka. O kol visiškai įeisime į edukacines programas, reikės savanorių pagalbos mini informaciniuose ir turizmo centruose, – dalijosi mintimis projektą kuruojanti A. Gruodienė. – Šis projektas svarbus ne Panoteriams ar kuriai kitai seniūnijai. Tai yra mūsų darbas Jonavos rajonui, siekis jį suaktyvinti, sulaukti daugiau lankytojų ir panašiai.“

Ji prisipažino labai norinti, kad šis sumanymas būtų naudingas ir reikšmingas. Kiekvieną kraštą galima lankyti tiek pėsčiomis, tiek dviračiu bei automobiliu. Bet ateityje kiekviena projekto dalyvė turės surasti žmogų, kuris atliktų gido pareigas.  „Nuo to, kaip priimsime turistus ar tik šiaip atvykusius svečius, kaip sugebėsime sudominti edukacijomis ar suplanuotais maršrutais, priklausys ir viso projekto sėkmė. Šiandien svarbiausia – paruošti pagrindą, tvirtą infrastruktūrą. Tad dar kartą kviečiu aktyviai dalyvauti projekto uždavinių įgyvendinime“,– ragino A. Gruodienė.   

Kūrėjų požiūris

S. Ramanauskas pagyrė visus projekto dalyvius. Anot jo, atliktas didelis ir pavykęs darbas, liudijantis apie itin rimtą požiūrį į savo krašto istoriją ir nūdieną.

„Matyti, kad atiduota daug vidinių jėgų – širdies ir meilės. Todėl ir mes, kurdami šią svetainę, norėjome kuo gražiau ir paprasčiau sudėlioti visą pateiktą informaciją, kurios čia yra labai daug. Norėjosi viską pateikti taip, kad žmogus, nieko nežinodamas apie tą vietovę, rastų įdomių ir patrauklių dalykų. Todėl orientavomės į žmones, kurie galbūt pirmą kartą išgirs apie šias erdves – kultūrines vietas bei asmenybes. Norėjosi, kad atsivertę pirmąjį puslapį interesantai galėtų susirasti informaciją jį dominančia tema. Taigi pagrindiniuose puslapiuose akcentuojami lankytini objektai, maršrutai, edukacinės programos, koncentruojantis į vietoves. Šiandien matome 45 išdėstytus objektus, 11 maršrutų ir 9 edukacijas“, – internetinės svetainės išdėstymą aiškino jos kūrėjas S. Ramanauskas.

Jis atkreipė dėmesį į „Naujienų“ bloką bei „Kalendorių“, kuris sudaro galimybes žinias susieti su data ir paskelbti apie planuojamas šventes, renginius savo seniūnijose.    

„Svetainėje viskas apgaubta ramiu istoriniu pasakojimu, atrodo  patraukliai ir jaunam, ir vidutinio amžiaus žmogui, ir senjorui“, – džiaugėsi svetainės kūrėjas.

Jis pabrėžė, kad tekstai susišaukia su praeitimi, dabartimi ir ateitimi – tai istorija, vykstančios edukacijos, planai ateičiai. Juolab svetainę bus galima papildyti ne tik rašytine informacija, bet ir nuotraukomis.

„Svarbiausia yra tai, kad sklaida internete gali tarnauti kaip veidrodis, atspindintis dar neatrastas sritis, tarkime, šiaurietiško ėjimo, vietinio turizmo ir t. t.  iniciatyvas. Linkime, kad svetainė gyvuotų ir būtų naudinga tiek vietos gyventojui, tiek užsieniečiui, kuriam pateikiama informacija ir anglų kalba“, – projekto svarbą akcentavo S. Ramanauskas.

Sumanymą įvertino teigiamai

Jonavos KC Turizmo informacijos centro skyriaus vadovė Vijolė Šadauskienė atkreipė dėmesį, kad jos vadovaujamo centro funkcija – rinkti ir skleisti informaciją  apie Jonavos kraštą. Ji pastebėjo, jog susidomėjimas mūsų rajonu pastaraisiais metais itin auga. Anot V. Šadauskienės, Jonava esąs įdomus ir patrauklus kraštas. Turėdama Savivaldybės administracijoje darbo patirtį, politikė pasidžiaugė geranorišku bendradarbiavimu su seniūnais. Daug gerų žodžių pasakyta Upninkų seniūnei L. Nekrošienei, vadovaujančiai geografiniu požiūriu gana plačiai seniūnijai, Šilų krašto seniūnui V. Mikalauskui, visada atsiliepiančiam į prašymus bei pasiūlymus.

„Sveikinu šių bendruomenių sumanymą sukurti internetinę svetainę. Tikrai žinau, kad ji yra labai reikalinga ir bus populiari, nes trasos, maršrutai, ypatingai pokovidiniu laikotarpiu tampa vis populiaresni. Pastebėjau, kad vis daugiau keliauja garbaus amžiaus žmonių. Džiaugiuosi, kad Turizmo informacijos centre galėsime dalytis šia naudinga informacija“, – nuomone pasidalijo politikė.

Kreipdamasi į VVG vadovą P. Vyšniauską, ji siūlė paraginti ir kitas seniūnijas įsilieti į analogiškus projektus.  „Taip būtų apjungtas visas rajonas, nes kiekvienoje seniūnijoje yra savų „perliukų“. Nebūtinai tai bus raštijos pradininkai, gal atsirastų ir cerkvių, ir piliakalnių ir kitokių lankomų vietų. Taigi ateityje tikrai bendradarbiausime, pagal galimybes padėsime. Būtų džiugu, jei ši trijų bendruomenių patirtis įžiebtų kibirkštį, uždegančią ir kitus rajono kampelius. Jonava tikrai taps įdomesnė Lietuvai ir pasauliui. Sveikinu ir džiaugiuosi“, – pakiliai kalbėjo Tarybos narė V. Šadauskienė.     

Svarbiausia – gebėjimas telkti

VVG pirmininkas P. Vyšniauskas projektą pavadino „unikaliu“, aprėpiančiu tris seniūnijas. „Šis unikalus trijų bendruomenių darbas, kurio veikla atsispindi interaktyvioje interneto erdvėje, gyventojus nuves tais raštijos keliais, kuriuos kažkada nutiesė mūsų kraštiečiai Abraomas Kulvietis iš Kulvos, poetas, dramaturgas ir vertėjas Petras Vaičiūnas iš Piliakalnių kaimo, knygnešys ir šaulys Justinas Vareikis iš Saleninkų. Interaktyvūs maršrutai pakvies aplankyti krašto kultūros ir istorijos paveldo objektus. Turėdami projekto svetainę, būkime aktyvūs, nepamirškime renginių ir naujienų puslapių, skelbkime žinias, palaikykime kontaktą su administruojančiu asmeniu“, – mintimis pasidalijo P. Vyšniauskas.

„Lietuva – ne tik medis ar kelias. Lietuva esame mes, kuriame ateitį vaikams ir anūkams. Dėkui už didelį darbą visų trijų bendruomenių pirmininkams, ypatingai dėkui Audronei Gruodienei, koordinavusiai projekto veiklą“, – dėkojo Upninkų seniūnė L. Nekrošienė.

 „Be Audronės energijos šiandien tikriausiai nesidžiaugtume interneto svetaine. Jos gebėjimas raginti ir telkti tris skirtingas seniūnijas bendram tikslui atvedė prie gero rezultato. Norisi, kad apie mūsų kraštą ir jo istoriją sužinotų visa Lietuva. Tad ir ateityje turime būti drauge, kurti savo seniūnijas taip, kad sulauktume daugiau susidomėjusių žmonių. Linkiu naujų ir kūrybingų iniciatyvų, skatinant turizmą Jonavos rajone“, – džiaugėsi K. Petrenčiuk-Naujokienė.

Interaktyvios internetinės svetainės pristatymą dainomis vainikavo Panoterių bendruomenės narės Janina Petrauskienė, Aldona Rimdeikienė ir Virginija Dauskurdienė, susibūrusios į „Sekmadienio grupę“.    

Irena BŪTĖNAITĖ

logo srtrf