Paskelbtas Sveikatos puslapis

Tuberkuliozė Jonavos rajone

Penktadienis, 28 May 2021 15:55 Parašė 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Kauno departamento Jonavos skyrius informuoja, kad pernai Jonavoje buvo nustatyti 9 asmenys sergantys plaučių tuberkulioze (TB). Šiais metais nustatyti 2 nauji TB atvejai. Visi šių metų susirgusieji yra suaugę vyrai, gyvenantys mieste.

Tuberkuliozė (TB) – užkrečiamoji liga, kurią sukelia bakterija Mycobacterium tuberculosis. TB bakterijos dažniausiai puola plaučius, bet jos gali pažeisti bet kurią kūno dalį, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ar galvos smegenis. Negydoma tinkamai tuberkuliozė gali būti mirtina.

 Pirmieji požymiai, kurie leidžia įtarti ligą, yra kosulys, silpnumas, prakaitavimas nakties metu, nesmarkus karščiavimas, kartais skausmas krūtinėje ar padidėję limfmazgiai. Jeigu kosulys nepraeina daugiau kaip per tris savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Pasitikrinti ypač svarbu tiems, kurių šeimos nariai serga arba anksčiau sirgo tuberkulioze ar kurie turėjo sąlytį su sergančiu tuberkulioze asmeniu.

 Jei bendravote su atvira plaučių tuberkulioze segančiu asmeniu, jūs galėjote užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis, bet platinti bakterijas pradėsite tik jeigu pats susirgsite. Tuberkuliozės bakterijas platina tik sergantieji atvira plaučių tuberkulioze. Pirma, tuberkuliozės bakterijas įkvėpęs žmogus turi užsikrėsti, bakterijos turi pradėti daugintis organizme ir sukelti tuberkuliozę, ir tik tada jis gali tapti bakterijų platintoju.

Užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis riziką turi daugelis iš mūsų, kadangi sergančiųjų ir nesigydančių žmonių gali būti šeimoje, darbo kolektyvuose, vaikų ugdymo įstaigose ir kt. Tačiau jautriausi tuberkuliozės bakterijoms yra vaikai iki 5 metų ir asmenys, užsikrėtę ŽIV, sergantys cukriniu diabetu, lėtiniu inkstų nepakankamumu, onkologinėmis ligomis, asmenys, kuriems taikoma ilgalaikė kortikosteroidų terapija, chemoterapija, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus ir kt. Tuberkuliozės sukėlėjai plinta oru su mažais sergančio žmogaus iškosėtais lašeliais, todėl dažniausiai užsikrėtimas gali įvykti uždarose nevėdinamose patalpose (liftuose, transporte ir kt.).

Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet taip pat – užkirsti kelią infekcijos plitimui visuomenėje.

NVSC Kauno departamento Jonavos skyrius inf.