
Efektyvus energijos naudojimas tampa vis svarbesnis, vis daugiau pasaulio organizacijų investuoja į darnios aplinkos kūrimą, skatina renovacijos procesus, kad būtų sumažintas energijos sunaudojimas ir išmetamo anglies dioksido kiekis. Modernizuojant pastatus, galima ne tik sumažinti energijos sąnaudas, bet ir visapusiškai pagerinti pastato būklę: jo eksploatavimą, garso izoliacines savybes, išvaizdą, komfortą, pratęsti pastato gyvavimo trukmę.
Miesto gyventojams nustatoma vienoda šilumos kaina, tačiau išlaidos šilumos energijai skiriasi – už šilumą mokama tiek, kiek jos suvartojama. Tai priklauso nuo daugiabučio namo būklės: jei namai nesandarūs, o šilumos punktai pasenę, neautomatizuoti, energijos apšildymui sunaudojama daugiau ir įmokos už šilumą didesnės. Senos statybos daugiabučių namų gyventojai už šilumą priversti mokėti 2–3 daugiau nei šilumą taupančiuose pastatuose.
Daugiabučiuose namuose šilumos kaštus galima būtų sumažinti atliekant šilumos punktų pagerinimo darbus. Tokius darbus galima atlikti iš daugiabučio gyventojų sukauptų lėšų.
Pirmas taupymo žingsnis – šilumos punkto automatizavimas. Neatnaujintuose daugiabučių namų šilumos punktuose šilumos tiekimas į butus yra reguliuojamas rankiniu būdu pasukant sklendes. Tokiame punkte, keičiantis oro temperatūrai, reikia prisukti arba atsukti sklendę, ypač rudens ar pavasario metu, kai lauke dieną būna šilta, o naktį – vėsu. Namuose su rankiniu reguliavimu patalpos šildomos netolygiai. Įdiegus automatizuotą šilumos punktą ir įrengus temperatūros daviklius, šilumą reguliuoja automatika. Įrengus automatizuotą šilumos punktą, Jūsų butai nebus perkaitinami arba nekomfortiškai vėsūs, o sąskaitos už šildymą – mažesnės.
Dar viena bėda senos statybos daugiabučiuose namuose - netolygus šildymo prietaisų veikimas. Tam, kad namo šildymo sistema būtų subalansuota, reikia, kad radiatorių sekcijų kiekviename bute būtų tiek, kiek numatyta namo sistemos projekte. Jei bute papildomi radiatoriai, tai vieniems per šilta, o kitiems per šalta. Tiems, kam per karšta, atidaro langus ir leidžia šilumą lauk. Šildymo sistemos prietaisų subalansavimas sumontavus balansinius ventilius išsprendžia netolygų šilumos pasiskirstymą pastate.
Energijos taupymas daugiabučiuose namuose įmanomas jei visi gyventojai aktyviai įsitrauks ir pritars siūlomoms naujovėms.
Dar keletas kasdienių patarimų
- Įsitikinkite, kad visi langai ir durys yra tinkamai uždaryti šaltuoju metu.
- Prieškambario, laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris (lauko duris) laikykite uždarytas. Jei po durimis yra plyšys –pasistenkite jį uždengti specialia tarpine slenksčiams.
- Patalpas patartina vėdinti kelis kartus per dieną pilnai atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.
- Saulėtomis rudens/žiemos/pavasario dienomis atitraukite užuolaidas ir žaliuzes – leiskite saulės spinduliams apšviesti ir pašildyti Jūsų būstą.
- Patikrinkite ar nevarva čiaupai ir unitazai – jie didžiausi vandens „vagys“.
- Naudokite vandenį protingai. Neleiskite vandens duše be reikalo.
UAB „Jonavos šilumos tinklai“