Paskelbtas Aktualijos

Į Politechnikos mokyklą nori sugrąžinti baldininko profesiją

Penktadienis, 08 April 2016 13:00 Parašė 

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (Kauno PPAR) Jonavos filialo Tarybos pirmininkas, bendrovės „Baldai Jums“ generalinis direktorius Alfonsas Meškauskas dar praėjusiais metais pradėjo aktyvias derybas su Jonavos politechnikos mokyklos direktore Virginija Milinavičiene, kad šioje mokymo įstaigoje vėl būtų rengiami baldininkai. Pasak A. Meškausko, įmonė „Baldai Jums“ galėtų tapti bazine įmone, kurioje būsimieji baldininkai atliktų praktiką.

Verslininkas pakalbino ir kolegas darbdavius iš kitų įmonių, kurie taip pat susiduria su kvalifikuotų darbuotojų stygiumi. Iš įmonių „Baldai Jums“, „Plankmara“, „Jonavos eksportas“ ir „Mingridas“ kad ir šiandien baldžiaus specialybės pagrindų eitų mokytis 31 darbuotojas. O kad iniciatyva įgautų pagreitį, trečiadienį A. Meškauskas padiskutuoti šia tema pakvietė jau minėtų įmonių, taip pat Politechnikos mokyklos, Darbo biržos, Kauno PPAR, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovus.

„Ir mūsų, ir kitose įmonėse yra darbuotojų, kurie gali ir nori dirbti. Bėda ta, kad jie neturi kvalifikacijos, jiems negalime patikėti sudėtingų staklių ar kitos įrangos. Tačiau jų nenorime prarasti – yra galimybė juos apmokyti, ir jie galės tęsti darbą,“ – kalbėjo „Baldai Jums“ generalinis direktorius A. Meškauskas.

Politechnikos mokyklos direktorė V. Milinavičienė apgailestavo, kad ilgainiui moksleiviai nustojo rinktis baldininko profesiją. „J. Basanavičiaus gatvėje turėjome mokomąsias dirbtuves, kurios dabar yra nugriautos. Baldininkų mokymui skirta įranga jose buvo pasenusi ir fiziškai, ir morališkai, neturėjome ko parodyti ir kuo sudominti. Gal tai ir buvo viena iš priežasčių, kad mokiniai nustojo domėtis ir rinktis šią specialybę?“ – svarstė Politechnikos mokyklos direktorė.

Tačiau, V. Milinavičienės žodžiais, Politechnikos mokykla turi licenciją, yra ir programa, kurią būtų galima atnaujinti. Svarbiausia, kad būtų norinčių mokytis. „Pradžioje galima rintis ne pirminį, o tęstinį mokymą, kas būtų ypač aktualu 31 darbuotojui, kurie pageidauja įgyti baldininko kvalifikaciją. Tuo pačiu galima pamėginti diegti pameistrystę. Mes esame pasiruošę, iššūkių tikrai nebijome,“ – akcentavo Politechnikos mokyklos direktorė.

Diskusijoje dalyvavę darbdaviai norėjo kuo daugiau sužinoti apie pameistrystę, todėl Švietimo ir mokslo ministerijos Profesinio mokymo vyriausioji specialistė Jolanta Zabietienė sulaukė išties daug klausimų. Lietuvoje pameistrystė įteisinta nuo 2007 m., tačiau nelengvai skinasi kelią. Tokia profesinio mokymo forma seniai ir sėkmingai taikoma Vokietijoje Austrijoje. „Renkantis tokią mokymo formą, praktiniai įgūdžiai yra įgyjami realioje darbo vietoje pas darbdavį, kuris gali įtakoti, kad programa ir įgūdžiai būtų tokie, kokių reikia. Mokinys gali įgyti praktikos ir greičiau tapti savarankišku, nes pameistrystė siejama su įdarbinimu. O ir žinios, įgytos pameistrystės būdu, nėra „sausos“ ir nėra pritaikytos tik vienai konkrečiai įmonei, nes mokoma ir bazinių dalykų,“ – aiškino Švietimo ir mokslo ministerijos specialistė J. Zabietienė.

Ministerijos atstovės žodžiais, jeigu Politechnikos mokykloje vėl būtų mokoma baldininko specialybės, o prie specialistų rengimo prisidėtų ir darbdaviai ir Darbo birža, toks pasirinkimas būtų kone tobulas: „Išmėgintumėte tęstinį mokymą, o tuo pačiu paruoštumėte pagrindus pirminiam mokymui,“ – akcentavo specialistė.

Kauno teritorinės darbo biržos Jonavos skyriaus vedėja Nijolė Jeremičiūtė apskritojo stalo diskusijos dalyvius supažindino, kaip ir kuo prie profesinio mokymo galėtų prisidėti Darbo birža.

„Šios dienos diskusija mums, darbdaviams, buvo tarsi paskata pasiraitoti rankoves ir padaryti viską, kas tik nuo mūsų priklauso, kad idėja sugrąžinti baldininko profesiją į Politechnikos mokyklą virstų kūnu,“ – sakė UAB „Baldai Jums“ generalinis direktorius A. Meškauskas, kuris visus pakvietė į ekskursiją po įmonę.

Laima SLOVIKIENĖ