Paskelbtas Aktualijos

Lietuvai oficialiai perduotos pirmosios pėstininkų kovos mašinos „Vilkas“

Antradienis, 16 July 2019 09:48 Parašė 

Praėjusią savaitę Lietuvai oficialiai perduotos pirmosios dvi iš 88  specialiai Lietuvos kariuomenei Vokietijos kompanijos pagamintos pėstininkų kovos mašinos (PKM) „Vilkas“. Jos bus perduotos Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajam batalionui. Tokio pajėgumo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos iki šiol neturėjo.

Liepos 9 d. Lietuvai oficialiai perduotos pirmosios dvi iš 88  specialiai Lietuvos kariuomenei Vokietijos kompanijos pagamintos pėstininkų kovos mašinos (PKM) „Vilkas“. Jos bus perduotos Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajam batalionui. Tokio pajėgumo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos iki šiol neturėjo.     

„Tai vienas ambicingiausių pastarųjų metų Lietuvos kariuomenės modernizavimo projektų, kuris padės užtikrinti Lietuvos saugumą artimiausius kelis dešimtmečius“ , – sakė PKM „Vilkas“ perdavimo ceremonijoje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. 

Ministras pabrėžė, jog „toks žymus kokybinis šuolis, žymiai sustiprinsiantis mūsų gynybinius pajėgumus šiuolaikine, mūsų poreikiams pritaikyta modernia ginkluote rodo, kad atsakingai vertiname saugumo situaciją, adekvačiai reaguojame ir esame pasirengę gintis“.

„Tačiau turbūt dar svarbiau ir aktualiau šiandien pasiųsti žinią ir Lietuvos visuomenei – mes per daug sumokėjome už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, kad galėtume leisti sustoti ties „Vilkų“ projektu. Saugiai ir laisvai Lietuvai būtina stipri kariuomenė, o tam reikalingas esminis jos atsinaujinimas. Stipri ir moderni kariuomenė yra ne tik mūsų visų saugumo garantas. Stipri ir moderni kariuomenė taip pat yra ir mūsų pareiga, mūsų atsakomybė prieš valstybę, prieš mūsų vaikų ateitį ir prieš visus, kurie kovojo už laisvą Lietuvą“, – akcentavo ministras R. Karoblis.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas pabrėžė, jog „nuo šiol mūsų žinia, kad atsakingai rūpinamės savo šalies saugumu ir esame pasirengę duoti greitą atkirtį, bus daug labiau įtikinanti“.

„Iki šiol mūsų naudojami šarvuočiai M113 gebėjo tik atvežti karius iki mūšio lauko ir paremti juos ugnimi. Tuo tarpu pėstininkų kovos mašinos „Vilkas“ ne tik saugiai ir greitai transportuos karius, bet ir dalyvaus mūšyje efektyviai naikindami šarvuotus bei nešarvuotus taikinius iki 4 kilometrų atstumu“, – sakė gen. ltn. J. V. Žukas.

PKM „Vilkas“ pagal Lietuvos kariuomenės reikalavimus pagamino Vokietijos konsorciumas ARTEC.  Mašinose sumontuoti Izraelio gamybos ginkluotės bokšteliai, jos apginkluotos JAV gamintojo 30 mm patrankomis MK-44S ir Izraelio  prieštankinėmis  raketomis „Spike LR“,  jose taip pat integruota kita specializuota įranga ir elektroninės sistemos.

Pagal 2016 m. Lietuvos, PKM gamintojo ARTEC konsorciumo ir tarptautinės ginkluotės pirkimo organizacijos OCCAR sudarytą 385,6 mln. eurų vertės sutartį,  visos 88 PKM „Vilkas“ bus pristatytos į Lietuvą iki 2021 m. pabaigos.

Lietuvos kariuomenei skirtų  kovos mašinų serijinė gamyba pradėta po metus trukusių intensyvių PKM „Vilkas“ testavimų Vokietijos ir Nyderlandų poligonuose ir testavimo centruose.   

Kovos mašinų „Vilkas“ ugnies galios, manevro ir įgulos apsaugos derinys geriausiai atitinka Lietuvos kariuomenės poreikius tiek šalies gynybai, tiek dalyvavimui tarptautinėse operacijose.

PKM „Vilkas“ bus aprūpinti Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis ir Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionai.

Lietuva yra prisijungusi prie NATO Paramos ir pirkimų agentūra (NSPA) pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ aprūpinimo ir išlaikymo programos kartu su Nyderlandais ir Vokietija. Tai užtikrins tinkamą Lietuvos kariuomenės perkamų PKM logistinį aprūpinimą – galimybę naudotis bendrais PKM atsarginių dalių ir centriniais sandėliais, pagrindinių agregatų remonto pajėgumais, gauti techninę ir inžinerinę paramą ir kt., – būsimos PKM eksploatacijos metu.

Pagal atskirai įsigytą logistinį paketą, Lietuvos kariuomenė nuo 2017 m. pabaigos naudoja dvi mokomąsias pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ be ginkluotės sistemų, kurios sukomplektuotos kariuomenės vairuotojams rengti. Taip pat yra tiekiamas logistinio palaikymo paketas – atsarginės dalys, specialieji įrankiai, simuliacinės sistemos, techninė ir mokomoji dokumentacija, mokomosios priemonės.

Bendru PKM gamintojo ir Lietuvos sutarimu, pagal Lietuvos reikalavimus gaminamos mašinos, išlaikant sąsajas su Lietuvos istorija ir Lietuvos kariuomenės tradicijomis, yra vadinamos ne „Boxer“, o „Vilkas“.

KAM inf.