Paskelbtas Miesto naujienos

Lietuvos karo akademija – jonaviečių akimis

Penktadienis, 05 July 2019 09:59 Parašė 

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija – vienintelė aukštoji mokykla, ruošianti Lietuvos Respublikos kariuomenės vadus ir specialistus. Šioje akademijoje rengiami visapusiškai išsilavinę, pilietiškai brandūs bei nacionalinį saugumą užtikrinti pasirengę karininkai. Jaunuoliai  įstoję į karo akademiją turi galimybę pasirinkti vieną iš studijų programų, atitinkančią asmens interesus, įgyti visuomenės saugumo, politikos mokslų arba vadybos krypties profesinių žinių ir įgūdžių.

Šiuo metu Lietuvos karo akademijoje mokosi virš 200 kariūnų, iš kurių yra net du jonaviečiai – ketvirtakursis krn. Gytis Ugvarija bei pirmakursė krn. Emilija Smitriūtė.

Prieš keturis metus pradėjęs studijuoti krn. G. Ugvarija teigia, jog studijuoti karo akademijoje paskatino tėčio pasitikėjimas, motyvacija, tuometinio Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus direktoriaus V. Daunio pastūmėjimas į priekį ir mokytojo, draugo, brolio, asmeninio Muay Thai trenerio R. Žilaičio paskatinimas rinktis teisingą gyvenimo kelią. Pasak  ketvirtakursio, „akademija pakeitė mane kaip asmenybę, kuri geba po 4 metų atsakingai priimti teisingą sprendimą. Išmokau valdyti būrį, mokytis ir ugdyti save, o tai – svarbiausia asmenybei.“

Studijuodami kariūnai turi galimybę dalyvauti ERASMUS+ mainų programoje, semtis žinių ir suvokimo, mąstymo ribas plėsti įvairiuose kariuomenės ir kitų organizacijų, universitetų renginiuose, dalyvauti būreliuose, konferencijose, mokymuose, sporto varžybose ar mokslinėje veikloje. „Karo akademijoje patyriau įvairiausių situacijų, išmokau daug pamokų. Dėka kpt. Dmitrij Sidenica, teko išvykti kartu su savo kolega į svajonių šalį – Gruziją.“, - teigia krn. G. Ugvarija.

Dar tik nuo rugsėjo pasirinkusi karininko kelią, krn. Emilija Smitriūtė jau nuo 10-os klasės buvo tvirtai apsisprendusi stoti į Lietuvos karo akademiją: „Kuomet manęs paklausdavo mokytojai, ar tikrai noriu stoti į LKA, aš nesudvejodama jiems atsakydavau  –  ­„taip“. Labai jaudinausi dėl atrankos, tačiau po truputį ruošiausi ir dėjau visas pastangas, kad pakliūčiau.“  Lietuvos karo akademijoje merginos kiekvienais metais sudaro apie 10 % stojančiųjų. Tad nors ir nėra labai daug merginų akademijoje, tačiau krn. E. Smitriūtė drąsiai įsitikinusi, jog merginos čia yra pasiruošusios įveikti visus sunkumus bei išbandymus su kuriais tenka susidurti. Pasak kariūnės ne kiekviena mergina gali studijuoti karo akademijoje, tačiau jei pasirenka šį kelią – ji tikrai eis iki galo. Juk karininkas – tai ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdas, pašaukimas.

Tačiau ne visiems dėl stojamojo balo pavyksta pakliūti į Lietuvos karo akademiją. Tad nuo 2018 m. spalio 15 d. akademijoje pirmą kartą nuolatinę karo tarnybą pradėjo 15 šauktinių – 7 merginos ir 8 vaikinai, ateityje norintys studijuoti LKA ir įgyti karininko laipsnį. Viena iš šauktinių – j.eil. Gabrielė Varanavičiūtė pasakoja, jog  yra uoliai apsisprendusi stoti į karo akademiją: „Nuo vaikystės norėjau dirbti policijoje arba tarnauti Tėvynei. Patriotiškumą jaučiu nuo mažų dienų. Tad kuomet sužinojau apie karo akademiją „Aukštųjų mokyklų mugėje“, likau labai sužavėtai ir pradėjau  vis labiau domėti studijomis akademijoje. Kas gali būti geriau nei aukštoji mokykla ir karinis rengimas vienoje vietoje? Tad esu tvirtai apsisprendusi pasirinkti šį kelią ir neturiu  plano B, kadangi mano planas A, kurio aš nuoširdžiai siekiu – yra patekt į LKA“. Jonavietė teigia, jog nesėkmė ir jos pasiryžimas kovoti, siekti gyvenimo tikslo – tai stipraus žmogaus savybė: „Nepasidaviau, nes žinau, ko noriu. Vienaip ar kitaip, būčiau atlikus tarnybą, tačiau kitam dalinyje. Gavus pasiūlymą iš akademijos, negalėjau atsisakyti, nes tai žingsnis svajonės link.“

Norintys studijuoti Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje jau gali pradėti registruotis LKA Atrankos centre ir laikyti profesinio tinkamumo testą. Tik išlaikę šį testą jaunuoliai įgyja teisę dalyvauti kituose priėmimo į studijas LKA etapuose. „Asmeninis patarimas norinčiam stoti į LKA. Noras, ryžtas ir motyvacija – bruožai, kurie padės pasiekti aukštumų, kurių kiekvienas iš mūsų net neįsivaizduoja, kad tai įmanoma. Taip, kad bandykite ir pavyks, aš  tikiu Jumis!“ – krn. G. Ugvarija.

Parengta pagal LKA informaciją