Paskelbtas Miesto naujienos

Jonavoje – padidėjusi oro tarša

Trečiadienis, 30 January 2019 11:48 Parašė 

Įsivyravus šaltiems ir ramiems orams, kai kuriuose Lietuvos miestuose aplinkos ore susidarė nepalankios sąlygos teršalams išsisklaidyti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, sausio 23 d. padidinta oro tarša kietosiomis dalelėmis buvo fiksuota Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Kėdainiuose. Sausio 24-ąją aukšta oro tarša užfiksuota ir Jonavoje – kietųjų dalelių KD10 siekė 54,14 mikrogramų kubiniame metre. Tai daugiausia lėmė šiluminės energijos gamybos metu išmetami teršalai. Artimiausiomis dienomis, jeigu nepasikeis vėjo kryptis ir stiprumas, didelė tikimybė, kad daugelyje miestų ir toliau oro tarša didės.

Kietosios dalelės – kas tai?

Kietosios dalelės – tai ore esančių kietųjų dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų: rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių, pelenų ir kt.

Pagal reikalavimus kietųjų dalelių KD10 (kietosios dalelės iki 10 mikronų aerodinaminio skersmens) vidutinė paros koncentracija ore turi būti ne daugiau nei 50 mikrogramų kubiniame metre, o paros ribinė vertė neturi būti viršyta daugiau kaip 35 d. per metus.

Sveikatai kenkiantis oro teršalas

Kietosios ore sklandančios dalelės turi poveikį gyventojų centrinei nervų sistemai, gali dirginti akių, nosies ir gerklės gleivinę, sukelti kvėpavimo sutrikimus, turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimui.

Oro taršai ypač jautrūs kūdikiai ir vaikai iki 5 m. amžiaus, nėščios moterys, vyresnio amžiaus asmenys.

Kaip elgtis padidėjus oro taršai?

Gyventojams patariama:

riboti darbinę veiklą ir fizinį aktyvumą lauke;

vaikams neorganizuoti kūno kultūros pratybų lauke;

mankštintis uždarose patalpose ar vietose, kurios yra atokiau nuo judrių gatvių;

neatidarinėti orlaidžių, langų;

sergantiems lėtinėmis ligomis pasirūpinti vaistų atsarga;

blogai pasijutus kreiptis į gydytoją.

Daugiau informacijos – http://gamta.lt.

Detalesnius oro kokybės tyrimų duomenis galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainės skiltyje „Oro kokybė šiandien“.

Parengta pagal NVSC inf.