Paskelbtas Renginiai

Dainininkė Aistė Pilvelytė ragina prašyti pagalbos

Trečiadienis, 30 August 2017 16:00 Parašė 

Kiekviena Lietuvos šeima susiduria su kasdienybės iššūkiais ir problemomis. Tai gali būti noras tapti geresniais tėvais arba rūpestis, su kuo trumpam palikti mažametį esant neatidėliotiniems reikalams, tačiau taip pat gali būti ir skaudi netektis arba metų metais besitęsiantis artimo žmogaus smurtas.

Rugsėjo mėnesį per 10 šalies savivaldybių nuvilnys edukacinių-pramoginių renginių ciklas „Prašyti pagalbos – ne gėda“. Renginių idėją palaikanti ir juose dalyvausianti dainininkė Aistė Pilvelytė kaip vieną didžiausių nūdienos visuomenės problemų išskiria smurtą artimoje aplinkoje. Apie tai su ja ir kalbamės pirmojo renginio, kuris vyks rugsėjo 1 dieną Jonavoje, išvakarėse.

- Aiste, jūsų nuomone, fizinis ar psichologinis smurtas blogiau?

- Abu. Nemėgstu kalbėti tokiomis temomis, nes greitai įsijaučiu, ką išgyvena smurtą patiriantis žmogus, ypač moteris, – jos, ko gero, labiausiai nukenčia. Smurto problema mūsų visuomenėje yra labai opi, o pagrindinė priežastis, kodėl tiek daug smurto prieš moteris – baimė. Moterys tiesiog bijo kalbėti, tačiau to tikrai reikia. Žinau moterų, kurios primušamos tiek, kad patenka į reanimaciją, bet po to vėl grįžta pas vyrą. Kodėl? Nes jos galvoja, kad yra nieko vertos, kad atsidurs gatvėje, bijo, kad net patys artimiausi žmonės užbadys pirštais. Žiauru. 

Bet lygiai taip pat baisus psichologinis smurtas, kai moteris pradeda save nuvertinti, dėl nuolatinio engimo praranda pasitikėjimą savimi. Taip pat egzistuoja ekonominis smurtas, kai vyras padaro taip, jog moteris yra absoliučiai nuo jo finansiškai priklausoma. Bet kuriuo atveju manau, kad moteris turi rasti jėgų palikti smurtaujantį vyrą dėl vaikų gerovės. Mažieji neturėtų matyti tokio šeimos modelio, nes tada jie tiesiog gali atkartoti jį savo sukurtose šeimose.

- Ko reikia, kad moterys būtų drąsesnės ir paliktų smurtaujančius vyrus?

- Pirmiausia reikia kalbėtis su žmonėmis, kurie tau gali padėti. Nereikia slėpti, kas vyksta. Aišku, vien kalbos neišspręs visko – būtina, kad ir valstybė sudarytų tinkamas sąlygas moteriai, kuri nusprendžia palikti smurtaujantį vyrą, pav., suteikti gyvenamąją vietą ir pan. Svarbu, kad smurtą patyrusi moteris žinotų, kad ji neliks basa, kad turės kur prisiglausti ir sulauks realios pagalbos. Moteris turi būti labai stipri, kad nutrauktų santykius ir išeitų gyventi su vaikais atskirai, bet esu įsitikinusi, kad protingos ir stiprios moterys taip ir turėtų elgtis.

- Ar pritariate šūkiui „Prašyti pagalbos – ne gėda?“

- Esu tik už tai, kad moterys netylėtų! Ypač žinomų moterų kalbėjimas gali padėti. Labai norėčiau, jog šis projektas neužgestų, duotų realią naudą žmonėms. Apskritai, būtų idealu, jeigu smurtaujantys vyrai savo noru eitų pas psichologus, kad jie mokėtų pripažinti ir suprasti, kad elgiasi netinkamai. Bet aš tikiu, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo ir viskas po truputį keisis. O prie šio pokyčio gali prisidėti kiekvienas sudalyvavęs šiame renginyje – mums reikia kalbėtis, diskutuoti ir galbūt kai kuriems atėjusiems žmonėms kažkas įkris į širdžių gelmes ir jie taps geresni arba išdrįs pasakyti garsiai, kas vyksta, pasiryš keisti savo gyvenimą. Tikrai, labai kviečiu dalyvauti, plėsti savo akiratį ir diskutuoti.

Šventėje – įdomūs pokalbiai, koncertas, specialistų konsultacijos ir dovanos

Rugsėjo 1 d., nuo 16 val., Joninių slėnyje, Jonavoje, vyksiančiame renginyje „Prašyti pagalbos – ne gėda“ tėvai kartu su savo atžalomis turės galimybę ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sužinoti daugiau apie nemokamas kompleksines paslaugas kiekvienai šeimai – pozityvios tėvystės mokymus, psichosocialinę pagalbą, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrines paslaugas, mediaciją, vaikų priežiūros paslaugas, pavėžėjimą ir kitas paslaugas. Specialiai įrengtoje erdvėje viso renginio metu, iki pat 18 val., šiais klausimais konsultuos įvairių sričių specialistai.

Renginyje dalyvausianti žymiausia Lietuvos šou pasaulio šeima – Arūnas ir Inga Valinskai susirinkusiesiems pasakos apie jų šeimos iššūkius ir pergales, diskutuos apie visuomenės požiūrio į šeimą kaitą. Šventės dalyvių laukia teatralizuotas vaidinimas vaikams „Mušeikos istorija“, aprangos kolekcijos „Tai – nestilinga“ pristatymas, Irenos Starošaitės muzikinis pasirodymas. Renginį ves Rolandas Vilkončius. Kiekvienas šventės dalyvis gaus dovanų – specialų šventės puodelį ir apyrankę.

Renginį inicijuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, jis įgyvendinamas ir finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.