Paskelbtas Rajono naujienos

Mūsų rajone – pirmieji bendruomeniniai vaikų globos namai

Ketvirtadienis, 17 August 2017 13:12 Parašė 

Buvusio Kulvos vaikų lopšelio-darželio patalpose įrengti pirmieji rajone bendruomeniniai vaikų globos namai. Juose šį rudenį įsikurs šeši 8–15 m. mūsų rajono vaikai, gyvenę Elektrėnų r. įstaigose. Juos prižiūrės šeši darbuotojai (dirbs pamainomis dieną po du, o naktį – vienas darbuotojas).

Pažiūrėti, kaip pasiruošta priimti jaunuosius gyventojus, nuvyko Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė, Socialinės paramos skyriaus vedėja Daiva Ūselienė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Elegijus Laimikis, Jonavos r. vaikų globos namų direktorė Emilija Markucevičienė, jos pavaduotoja ūkio reikalams Milda Cinkuvienė, kt.  

Viename kambaryje gyvens po du vaikus; erdvus bendravimo kambarys, didžiulė virtuvė ir solidžiai atrodantis pietų stalas, indaplovė, krepšininko ūgio šaldytuvas; patogiai įrengti higienos kambariai, patalpa su dviem skalbyklėmis ir džiovykle; o darbininkai „tamsiajame kambariuke“ jau kaip tik baigė montuoti lentynas patalynei.

Kaip sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja D. Ūselienė, pagal normatyvus šiuose namuose gali gyventi aštuoni vaikai, o jei nors vienam globotiniui būtų nustatyti specialūs poreikiai, – šeši vaikai.      

Visi, kas buvo bendruomeniniuose vaikų globos namuose (jiems įsteigti rajono tarybos sprendimu skirta 65 tūkst. eurų), įsitikino, kad sąlygos čia gyventi – išties puikios. Tiesa, dar šiek tiek trūksta jaukumo, bet palikta spręsti naujakuriams: kambarius galės pasipuošti taip, kaip norės jie patys.

Sutapimas ar ne, bet Kulvos seniūnijos seniūno Ramūno Gudonavičiaus iniciatyva šalia bendruomeninių vaikų globos namų buvęs krūmokšnių ir kitokių augalų šabakštynas paverstas dirbama žeme: čia jau žydi gėlės (jos skinamos seniūnijai, Kulvos bažnyčiai papuošti; seniūno teigimu, ir vaikai galės pasimerkti savo kambariuose), auga žolelės – šalavijai, melisos, juozažolės, mėtos... Norės naujieji gyventojai pasiskinti arbatai – maloniai prašom! Maža to, pastatytas ir šiltnamis ankstyvosioms daržovėms užsiauginti; sklypo pakrašty žadama pasodinti eglaičių, pušų. Pasak R. Gudonavičiaus, jei tik vaikai norės turėti savo mini daržą, seniūnija mielai skirs jiems dalį šios žemės.

Na, o kaip seksis naujakuriams, daug priklausys nuo čia dirbančių pedagogų, jų pagalbininkų. Ne paslaptis, kad atlyginimai – menki, bet jei dirbs su ugnele, kaip sakoma, „iš širdies“, galima tikėtis, jog vaikai tinkamai pasiruoš savarankiškam gyvenimui.

Leiskite pafantazuoti. Kartu einama į parduotuvę maisto produktų, planuojamos išlaidos, kartu su šeimininkute gaminamas valgis, visi vaikai patys tvarko savo kambarius, rūpinasi elementaria higienos kambarių tvarka, prižiūri namų teritoriją, seniūnijos dovanotame sklype užsiaugina braškių, pomidorų, agurkų, svogūnų ir pan. Žodžiu, gyvena kasdienį gyvenimą, pamiršę klasika tapusią frazę „o man nepriklauso!“  

Jei pavyks viską „sustyguoti“, pradėjusiems savarankišką gyvenimą jaunuoliams tvarkytis bus kur kas lengviau...

Karolina VIČIŪTĖ