Paskelbtas Rajono naujienos

Panoteriuose – heraldikos šventė ,,Sugrįžimai“

Ketvirtadienis, 25 May 2017 14:34 Parašė 

Taip ilgai lauktas pavasaris Panoterių krašto bendruomenei šiemet buvo ypatingas. Praėjusią savaitę vyko projekto ,,Panoterių miestelio heraldikos sukūrimas ir įgyvendinimas“ baigiamasis etapas-šventė. Nuo šiol Panoterių miestelis yra lygiavertis kitiems Lietuvos miesteliams, turi savo valstybingumo vertę. Pasitinkdami šią datą, gražinome miestelio aikštę (esame dėkingi Šilų seniūnijai), rinkome vietą vėliavoms, rengėme ekspedicijas, renginius, vyko kiti paruošiamieji darbai.

Kad vietovardis išliktų valstybės žemėlapyje, neišnyktų jo pavadinimas, svarbus aspektas – vietovardžio heraldika, t. y. vietovardžio istorinė atmintis amžiams. Panoterių miestelio herbo autorius – Arvydas Kadždailis. Dailininkas, pasirinkęs žalią spalvą, įamžino jame Panoterius supančią gamtą. Ji taip pat simbolizuoja laisvę, grožį, sveikatą ir viltį. Herbo centre – sidabrinė koplyčia su auksiniu kryžiumi ir šv. Elenos figūra. Ši figūra pasirinkta todėl, kad Panoterių miestelio vietovardžio atsiradimas siejamas su koplyčios pastatymu 1441 m. ir Panoterių parapijos įkūrimu. XIX a. pab, ir XX a. pr. rašytiniuose šaltiniuose randamas koplyčios pavadinimas. Nuo 1864 m. Panoterių bažnyčiai suteiktas Šv. Kryžiaus Atradimo vardas. Pagal istorinius šaltinius, šv. Elena, imperatoriaus Konstantino motina, rengė piligrimines keliones į Šventąją žemę, ieškodama Šventojo Kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus. Jos ieškojimai buvo vainikuoti, ji buvo paskelbta šventąja. Šv. Elena yra mūsų parapijos globėja. Todėl neatsitiktinai Panoterių miestelio herbo ir vėliavos pašventinimas vyko Elenos vardinių išvakarėse. Šv. Mišias aukojo Panoterių parapijos klebonas Andrius Mikitiukas. Šventėje dalyvavo gausus būrys svečių iš įvairių Lietuvos kampelių. Centrinėje aikštėje buvo iškeltos valstybinė ir miestelio vėliavos.

večiai turėjo galimybę apsilankyti Panoterių bendruomenės namuose surengtoje Giedrės Krajauskienės fotografijų, Panoterių Petro Vaičiūno pagrindinės mokyklos mokinių plenero ,,Čia – Panoteriai“ ir miestelio suaugusių žmonių sukurtų darbų parodose. Šventėje džiugia ir profesionalia muzika visus džiugino Jonavos kultūros centro instrumentinis ansamblis ,,Rapsodija“ ir į savo tėvų ir senelių kraštą atvykęs dainininkas Arvydas Vilčinskas.

Projekto organizatoriai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo, šventės organizavimo ir vedimo.

Džiugu, kad panoteriečiai įrodė, jog yra verti turėti savo miestelio simboliką, o jų darbai bei veikla yra žinomi ne tik rajone, bet ir visoje šalyje. Dieve, globok mūsų kraštą ir jo žmones...

Audronė GRUODIENĖ
Panoterių krašto
bendruomenės vadovė