Spausdinti šį puslapį
Paskelbtas Miesto naujienos

Jonava – gražus miestas, kuriame – daug bėdų

Penktadienis, 25 November 2016 10:17 Parašė 

Kaip jau rašėme, neseniai Jonavos rajono savivaldybės administracijos užsakymu buvo atliktas gyventojų pasitenkinimo viešosiomis paslaugomis tyrimas (visas tyrimo tekstas čia). Jo metu apklausta per 1000 Jonavos miesto ir rajono gyventojų. Tyrimas atskleidė, kad gyvename gražiame mieste, tačiau kuriame blogai dirba ligoninė, policija, neskatinamas verslumas, bet puikiai dirba meras.

Apie tyrimą
Anoniminės apklausos metu respondentai atsakė į 192 klausimus, kurie buvo susiję su viešosiomis paslaugomis ir įvairiais gyvenimo kokybės rodikliais: komunaliniu ūkiu ir aplinkos tvarkymu, viešuoju transportu, sporto, laisvalaikio ir rekreacijos infrastruktūra, miesto įvaizdžiu, švietimu ir kultūra, verslo skatinimu, medicinos paslaugomis, policijos darbu ir kt.

Apklausos rezultatai bus naudojami įvairiose vietos savivaldos ir viešojo administravimo srityse: metinio biudžeto formavime, investicinių projektų pagrindime, Savivaldybės padalinių, sprendžiant skyrių ir tarnybų darbo kontrolės bei efektyvinimo klausimus, vietos valdžios ir verslo partnerystės programų rengime ir t. t.

Yra kuo džiaugtis, yra ir dėl ko liūdėti
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad jonaviečiai geriausiai vertina miesto estetinį vaizdą (procentinis rangas – 100) ir įvaizdį (98,7). Puikiai vertina mero (95,3) ir šiek tiek prasčiau – mero pavaduotojo (77,1) veiklą. Geri dviračių takai (89,8), gražūs gėlynai (97,9), sutvarkytos gatvės (93,2), vežamos šiukšlės (97,4), neblogai dirba mokyklos (82,2) ir gaisrininkai (87,2). Prasčiau sekasi viešojo transporto paslaugų teikėjams (67), Jonavos paštui (65,6), Visuomenės sveikatos biurui (59,4).

Pasigendama vietos valdžios bendravimo su gyventojais (47,4), seniūnaičių aktyvumo ir veiklumo (39,6). Abejojama bendruomenių veiklos naudingumu (42,2), greitosios pagalbos stoties darbo kokybe (49,5).

Tyrimo rezultatai parodė sritis, kurias apklausos dalyviai vertina labai blogai. Galimybė sulaukti medikų specialistų pagalbos – ši paslauga buvo įvertinta beveik žemiausiu įmanomu pirminiu balu (0,5). Prastai vertinama Jonavos ligoninės paslaugų kokybė (20,8), policijos (10,2), antstolių (24,5) ir prokurorų (28,4) darbas. Blogai vertinama paramos verslui (8,3), mokymų verslui (16,9), valdžios ir verslo bendradarbiavimo politika (13,8). Apklaustieji nepatenkinti Jonavos darbo biržos veikla (4,7), galimybėmis persikvalifikuoti ir įgyti profesiją neišvykstant iš Jonavos (18,2) ir t. t.

Įvaizdis yra viskas, o ūkiškumo trūksta
Apklausos tyrimo ataskaitą analizavęs nepriklausomas tyrėjas prof. habil. dr. Gediminas Merkys, pristatydamas rezultatus, sakė, jog jį nustebino, kad Jonava turi daug laimėjimų. Ši žinia džiugina, bet dar labiau džiugina tai, kad jonaviečiai puikiai mato ir supranta – rajone yra ir daugybė problemų.

Tyrimas puikiai iliustruoja valdžios perdėtas pastangas užsiimti savireklama bei miesto gražinimu ir per mažą dėmesį verslo skatinimui, kitoms rajono žmonėms svarbioms ūkio sritims.

Jeigu rajono vadovai šiek tiek mažiau rūpintųsi miesto grožiu ir savo įvaizdžiu, gal daugiau dėmesio galėtų skirti naujų investicijų ir stambių verslų pritraukimui? Be abejo, pritraukti naujų verslų sunku, kai pašonėje veikia pramonės gigantas, kuris remia įvairias rajono valdžios iniciatyvas ir yra visiškai nesuinteresuotas konkurencijos darbo rinkoje didinimu ir atlyginimų rajone augimu.

Įdomu, kiek aukštos kvalifikacijos medicinos darbuotojų būtų galima pasamdyti už nelabai kam reikalingos sporto arenos kainą? Kiek policininkų galėtų darbuotis keliuose ir gatvėse, jeigu nestatytume antro pagal dydį vėliavos koto Lietuvoje, kuris, kaip sklando gandai, kainavo apie 50 000 eurų? Suprantama, kad tokia suma Savivaldybės biudžetui yra niekis, bet tai – puikus neūkiškumo ir siekio pasireklamuoti bet kokia kaina pavyzdys.

Pastarųjų savaičių rezultatai rodo, kad geras įvaizdis iš tiesų duoda savo dividendų – rajono vadovui buvo pasiūlytos šalies ūkio ministro pareigos. Ūkio ministerijos tinklalapyje rašoma, kad ministerija yra atsakinga už verslo aplinkos, investicijų, inovacijų, eksporto gerinimą ir pan. Deja, kaip tik šias sritis rajono žmonės, kaip rodo apklausos rezultatai, įvertino blogai arba labai blogai. Kyla natūralus klausimas: jeigu nepavyksta Jonavoje ar pavyks Lietuvoje? Ar neatsitiks taip, kaip mūsų mieste – turėsime suremontuotas ir švarias ne tik nuo šiukšlių, bet ir gyventojų gatves?

Daug kas Jonavoje yra puiku, tačiau daugybė sričių – palikta be dėmesio. Norėtųsi, kad rajono valdžia mažiau pinigų leistų įvairiems blizgučiams ir grožybėms, mažiau reklamuotųsi per visas įmanomas žiniasklaidos priemones, o daugiau dėmesio skirtų sritims, kurios didintų verslumą, užimtumą, algų lygį, gerintų būtinų gyventojams paslaugų kokybę.

Aurimas RADZEVIČIUS

Web Analytics