Paskelbtas Aktualijos

Nėra už ką balsuoti?

Ketvirtadienis, 06 October 2016 13:33 Parašė 

Jau šį sekmadienį, spalio 9-ąją, Lietuvos piliečiai rinks Seimą. Politikai aktyviai agituoja, tačiau daugelis mano pažįstamų ir draugų žada išvis nebalsuoti. Paklausęs kodėl, dažniausiai sulaukiu atsakymo: „Nėra už ką balsuoti... Visi vagys, melagiai, nevykdo pažadų – kam balsuoti, jeigu niekas Lietuvoje nesikeis.“ Esu nepataisomas optimistas ir visiems sakau: „Netiesa, yra už ką balsuoti!“

Yra bent keliolika šimtų kandidatų, iš kurių tikrai galima išrinkti 141 Seimo narį, tačiau, gerbiamieji, ar skyrėte bent kelias valandas brangaus laiko ir pasidomėjote, kas dalyvauja rinkimuose? Neabejoju, kad kur kas įdomiau pažiūrėti „TV pagalbą“ ar „Kaka2“ nei užsukti į Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainę (vrk.lt) ir žvilgtelėti į vienmandatės apygardos kandidatų sąrašą, perskaityti jų CV, pasidomėti turto deklaracija. Patikėkite, net tarp Jonavos vienmandatės apygardos kandidatų turto ir pajamų deklaracijų yra tikrų perliukų. Norėtumėte, kad Lietuvos ateitį per artimiausius 4 metus kurtų žmogus, nemokantis pajamų mokesčio ar per gyvenimą yra sukaupęs mažiau nei 100 eurų turto?

Kiekvieną dieną įvairūs televizijos kanalai transliuoja priešrinkiminius debatus. Sutinku, kad kandidatai šneka ilgai ir nuobodžiai, bet kur kas paprasčiau stebėti nusišnekantį, taisyklingai žodžių nevartojantį kandidatą debatuose nei rautis plaukus žiūrint į Seimo narį, nežinantį kurioje ministerijoje dirba, lemenantį kažką nesuprantamo užsienio kalba ir parašantį gražiausią lietuvišką žodį „Ačiūų“.

Andrius Tapinas delfi.lt portale prieš porą dienų paskelbė straipsnį „A. Tapinas. Lemiamas ir trumpas gidas – už ką balsuoti“. Rekomenduoju visiems, kurie nežino, už ką balsuoti, ar nenori išvis dalyvauti rinkimuose, jį perskaityti. Pasak A. Tapino, reikėtų atmesti visas partijas, kurių nemėgstate ar nekenčiate, išsirinkti vieną ar dvi, kurios patinka arba bent kurioms prijaučiate. Peržiūrėti kandidatų sąrašą, bent jau pirmąjį narių dešimtuką. Jeigu randate žmonių, kurie yra apsivogę, melavę, neištesėję pažadų, rašykite jiems minusus. Žmonėms, kurie yra išsilavinę, sąžiningi, dirba atsakingus darbus, nėra visiški senoliai, „nepūva“ Seime penkias kadencijas, dėkite pliusus. Kas surinks daugiausia pliusų, už tuos ir balsuokite. Atsisėskite penktadienį vakare ir surenkite pliusų ir minusų vakarą. Pirmiausia – Jonavos vienmandatės apygardos kandidatams, po to – partijų sąrašams. Sugaišite valandą ar dvi, bet sekmadienį eisite didžiuodamiesi, kad namų darbus atlikote ir esate tvirtai apsisprendę, už ką balsuosite.

Tie, kas visiškai neturi laiko, užeikite į svetainę www.manobalsas.lt – rasite neilgą anketą. Joje reikia atsakyti į keliolika klausimų, susijusių su Lietuvos gyvenimu. Atsakę į klausimus, grafike pamatysite, kurios partijos kandidatų nuomonė yra panašiausia į Jūsų, o paspaudę partijos ženkliuką, netgi galėsite palyginti su kitais kandidatais. Nustebsite, kiek daug kandidatų mąsto panašiai kaip ir Jūs. Taip pat nustebsite, kad dalis kandidatų anketos nepildė. Gal nežinojo, o gal bijojo atskleisti, ką iš tiesų galvoja...

Rinkimai – toks pats atsakingas darbas kaip ir bet kuris kitas. Tai – darbas, kurį pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją privalo atlikti visi Lietuvos piliečiai, sulaukę 18 metų. Paprastai žmonės skiria dešimtis valandų, kad išsirinktų tinkamas vonios plyteles ar sofą, bet tingi skirti šiek tiek laiko, kad išrinktų savo Seimą... Ir po to tikisi geresnio gyvenimo Lietuvoje, kurią valdo Seimas, kurį išrinko partijos marionetės ir klapčiukai, girtuokliai, nupirkti už kelis butelius! Kodėl Seimo nariai turėtų daryti darbus, atitinkančius rinkėjų lūkesčius, jeigu šie patys neatliko savo darbo – nebalsavo arba rinko visiškai neatsakingai, neįsigilinę, valdomi emocijų ar klaidingo pirminio įspūdžio?

Būtų naivu tikėtis, kad per 4 metus įmanoma pasiekti Šveicarijos ar Švedijos išsivystymo lygį, kad 141 žmogus gali iš esmės pagerinti gyvenimą Lietuvoje. Bet kiekvieno iš mūsų valingas sprendimas, priimtas remiantis protu, nuojauta ir tikėjimu, keis ne tik Lietuvą, bet ir mus pačius. Keis į tą geresniąją pusę, apie kurią visi taip kalba.

Gaila, kad šis straipsnis pasirodys prieš pat rinkimus. Ir tie, kuriuos mano žodžiai pasieks, neturės daug laiko pasidomėti rinkimais, surasti bent vieną kandidatą, už kurį galima balsuoti. Bet vis vien prašau pasinaudoti paminėtais būdais ir atrasti žmonių, kuriems būtų galima suteikti šansą dirbti Lietuvos labui.

Sekmadienio rytą atsikelkime ir nepatingėkime nueiti iki balsavimo apygardos, nes tik nuo mūsų sąmoningo ir apgalvoto sprendimo priklausys, kokia kryptimi judės Lietuva per artimiausius 4 metus.

Aurimas RADZEVIČIUS