Paskelbtas Renginiai

Šveicarijos šiokiadienius ir šventes kuria patys žmonės

Trečiadienis, 14 September 2022 11:38 Parašė 

Šveicarijos seniūnijos centre prieš kelias dienas nušurmuliavo penkioliktoji  „Rudens mozaikos“ šventė, kasmet sulaukianti didelio ne tik vietos, bet ir aplinkinių kaimų gyventojų dėmesio. Renginio organizatoriai – Šveicarijos seniūnija, vadovaujama Algirdo Paplonskio, bendruomenė su pirmininku Juozu Jokimu priešakyje ir Šveicarijos kultūros centras, kuriam vadovauja Danutė Jurgickienė, – kiekvienais metais randa naujų idėjų, papildančių ir paįvairinančių suėjimą. Neseniai vykusi šventė pateikė ir staigmenų, ir netikėtų reginių.

Pagerbta bendruomenės įkūrėja

Šveicarijos bendruomenė skaičiuoja per dvidešimt metų. Sambūrio įkūrėja, vietos gyventoja Vida Jokimienė įdėjo daug pastangų, kol suformavo tokio darinio branduolį, o žmonės patikėjo bendrų planų ir darbų rezultatais. Kūrybinga ir veikli pradžia vėliau išsiplėtė ir veiklą tęsia iki šiol.

Šventėje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Eugenijus Sabutis, sveikindamas visus „Rudens mozaikos“ dalyvius, išskirtinį dėmesį skyrė būtent bendruomenės įkūrėjai V. Jokimienei. „Šios moters iniciatyva įkurta Šveicarijos bendruomenė sėkmingai plečia savo veiklą. Ačiū jos įkūrėjai, šio krašto šviesuolei už įdėtą didelį indėlį, už tai, ką ji yra padariusi ir, tikiuosi, dar nemažai nuveiks. Dėkui Vidai Jokimienei už dėmesį viso Jonavos krašto puoselėjimui“, – pagerbdamas pirmąją Šveicarijos bendruomenės pirmininkę kalbėjo parlamentaras, o jo kalbą palydėjo susirinkusiųjų plojimai.

Rajono Savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius buvo atviras: „Čia atvažiuoti visada gera. Pats vietovės pavadinimas nuteikia paslaptingai ir viliojančiai“.

Jis pasidžiaugė, kad seniūnijos, bendruomenės ir rajono valdžios bendromis pastangomis šis kampelis kasmet gražėja. „Toji sinergija, visų pastangos duoda realių ir apčiuopiamų vaisių. Visiems linkiu gražių rudens mozaikos spalvų, smagios nuotaikos ir malonių akimirkų“, – linkėjo meras M. Sinkevičius.

Bendravimas stiprina pasitikėjimą  

Seniūno A. Paplonskio teigimu, ilgametės tradicijos suformuoja tvaresnį bendruomenės narių požiūrį į renginius, tad tiek įmonės, tiek individualūs gyventojai mielai prisideda prie jų organizavimo.

„Į šiemetę šventę įsiliejo Šveicarijos baikeriai, sukdami garbės ratą apie gyvenvietę,  Lietuvos kariuomenės pėstininkų brigados „Geležinis vilkas“ kariai bei NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės batalionas Lietuvoje pristatė naujausios karinės technikos ir ginkluotės parodą, o jodinėjimo centras iš Meškonių kaimo demonstravo parodomąją „Dailiojo jojimo mokyklos“ (vadovė Sandra Stepuro) programą. Šių rėmėjų nereikėjo įkalbinėti – patys maloniai sutiko dalyvauti ir savo pasirodymais paįvairinti „Rudens mozaikos“ šventę. Toks bendradarbiavimas stiprina abipusį pasitikėjimą, o vietos gyventojams suteikia daugiau įvairovės“, – sakė seniūnijos vadovas.

Seniūno pavaduotoja Gintarė Vaiciekavičiūtė džiaugėsi, kad nemažai naujų idėjų šventei pasiūlė patys bendruomenės nariai, pavyzdžiui, skaniausio naminio Šveicarijos pyrago varžytuves, vietinių Šveicarijos baikerių garbės ratą apie Šveicariją, kt. Anot jos, visos šios idėjos turi potencialo plėstis, išaugti į didesnio masto renginius, ypač padedant jų iniciatoriams Viktorijai Žilaitytei, Aleksui Stakeliūnui, Aurimui Lisovskiui, Algimantui Urbonui ir kt.

Skaniausią rudeninį kepinį degustavo ir vertino šventės dalyviai. Suskaičiavus balus, skaniausio jubiliejinio pyrago kepėjos titulas suteiktas vietos gyventojai Marytei Mickienei. Renginio dalyviai buvo vaišinami originaliu „Rudens mozaikos“ Gimtadienio tortu, sudarytu iš keksiukų, papuoštų seniūnijos logotipu.

Šventės savanoriai kiekvienam renginio dalyviui užrišo ryškiaspalves Šveicarijos skareles, pagamintas specialiai jubiliejinei šventei.

Kaip sakė aktyvus renginio rėmėjas, Šveicarijos bendruomenės narys Alfonsas Meškauskas, žmonėms reikia pabendrauti, pasidžiaugti, pasidalyti kasdieniais reikalais ar pasikeisti nuomonėmis apie visame pasaulyje vykstančius įvykius. „Manau, kad abejingų tokiems renginiams kaip „Rudens mozaika“ mūsų krašte nerastume – tai džiugaus susitikimo ir pabendravimo šventė. Man atrodo, jog tokios ryškios sueigos, kokia organizuojama Šveicarijoje, kitose seniūnijose  nėra. Galbūt tokių masinių švenčių mūsų bendruomenėje nėra daug, tačiau, mano nuomone, svarbiausia yra kokybė. Tad šių renginių kartelė yra labai aukšta“, – mintimis pasidalijo Šveicarijoje gyvenantis A. Meškauskas.

Poezijos valanda

Jubiliejinis renginys prasidėjo poezijos valanda, kurioje savo kūryba dalijosi rajono poezijos klubo „Šaltinis“, vadovaujamo Kristinos Jaskūnienės, nariai. Šveicarijos bibliotekos vadovė Marytė Terebeizienė, sukvietusi kūrėjus į Šveicariją, teigė norėjusi, kad šventę papildytų ir lyrinis žodis, išėjęs iš poetų širdies.

Per „Rudens mozaikos“ gyvavimo laikotarpį šaltiniečiai savo poezija dalijosi trečią kartą. Beje, šįkart atvyko ganėtinai gausus jų būrys. Eilėraščius skaitė Laimutė Šatienė ir Danguolė Vasiliauskienė, Aloyzas Vaznaitis ir Albinas Pavasaris, Ingrida Gedvilienė ir klubo Garbės pirmininkė Irena Nagulevičienė. Sambūrio vadovė K. Jaskūnienė atkreipė dėmesį, kad kiekvienas žodis, įpintas į eilėraštį, „šiandien skamba jausmingai ir turi gilią prasmę“.

„Smagu pabūti gražioje bendruomenės šventėje. Tegu poezijos skaitinių aidas dar ilgai primena mūsų rajono poetus ir jų pristatytas eiles“, – kalbėjo ji.

Jonavos kūrėjų skaitomus eilėraščius lydėjo Šveicarijos kultūros centro instrumentinio kamerinio dueto – Dalios Toločkienės ir Mindaugo Mecelio – atliekamos melodijos.

Pirmininko sprendimas

Pastaruosius kelerius metus J. Jokimas vis užsimindavo apie tai, kad jam būtų metas pasitraukti iš bendruomenės pirmininko pareigų, kad reikėtų jaunesnio ir energingesnio vadovo. Tačiau, kaip dažnai pasitaikydavo, į tokias kalbas niekas rimtesnio dėmesio nekreipė.

„Pirmaisiais pirmininkavimo metais jaučiausi nedrąsiai, vėliau pradėjau organizuoti renginius. Bendruomenė man tapo tarsi antra šeima. Artėjant rudeniui, ėmiau jausti nerimą, nes užplūsdavo mintys apie būsimą šventę, kurios neorganizuoti tiesiog negalėjau. Taip „įsisiūbavome“ visi ir džiaugiamės šiandieniais renginiais. Mūsų gyvenvietė jaunėja, daugėja aktyvių žmonių. Todėl manau, kad reikia naujos energijos, naujų idėjų, viliuosi, kad kitas bendruomenės pirmininkas dar labiau „išjudins“ bendruomenę ir suaktyvins visą veiklą. Man metas trauktis, nes amžius nėra geriausias bendruomenės pirmininko sąjungininkas“, – samprotavo J. Jokimas.

Seniūnas ir bendruomenės nariai padėkojo ilgamečiam vadovui už sėkmingą veiklą, linkėjo ateityje būti geru patarėju naujajam pirmininkui ir veikliu bendruomenės nariu.

Veiklos apžvalga

Šventės vedėja D. Jurgickienė, pristatydama trumpą bendruomenės veiklos istoriją, akcentavo pagrindinius jos darbus. Per 15 metų buvo draugaujama su įvairių kampelių analogiškais sambūriais. Tai rodo pasirašytos bendradarbiavimo sutartys ne tik su mūsų rajono, bet ir Grinkiškių, Radviliškio, Šėtos, Šveicarijos lietuvių bendruomenėmis, atidengta „Saugios kaimynystės“ lenta, pasirašytos „Saugios kaimynystės“ sutartys. Seniūnijos centre atidengtas koplytstulpis, skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui, gyvenvietės centre įrengta Šveicarijos seniūnijos kaimų paminklinių akmenų alėja, pastatytas paminklas 1919–1920 m. krašto savanoriams atminti.

Bendruomenės ir seniūnijos iniciatyva nušurmuliavo trys tarptautinei Kaimynų dienai skirtos Barborlaukio seniūnaitijos sueigos, surengta Kaimynų eisena.   

Švenčių metų vyko įvairių tautodailininkų plenerų, mugių, edukacinių programų, suderinus su Panevėžio orientavimosi klubu „Oriens“, sporto gerbėjai išmėgino savo sugebėjimus Lietuvos orientavimosi sporto čempionate naktinėje trasoje. Negalima pamiršti diskgolfo, futbolo, krepšinio varžybų, LR Seimo ir Jonavos rajono savivaldybės futbolo dvikovų, kurių tradicija truko visą dešimtmetį. 15-toje „Rudens mozaikoje“ respublikinis braziliškų šaškių turnyras surengtas jau vienuoliktą kartą.

Etnografinėje Butkevičių sodyboje Dumsiškių kaime įvyko Šveicarijos tautodailininkų, kitų vietos auksarankių susiėjimas „Tėviškėj šaknis suleidę...“ Visas liaudiškas kapelas ir muzikos atlikėjus, koncertavusius kasmet vykstančioje „Rudens mozaikoje“, būtų sunku išvardyti.

Padėkota geradariams

Šiokiadienius ir šventes kuria patys žmonės. Tad seniūnija paskatino daug veiklių gyventojų, vienaip ar kitaip prisidėjusių prie Šveicarijos puoselėjimo. Šiemet pagerbtųjų sąrašas pailgėjo, vadinasi, iniciatyvų daugėja. Tarp apdovanotųjų nemažai naujų vardų, tai: Rūta Lisovskaja, M. Terebeizienė, Vilius Plytnikas, M. Mecelis, Arzu Reinikova, Eugenija Graužienė, A. Urbonas, V. Žilaitytė, Nijolė ir A. Meškauskai, Daina ir Vincas Žižiai, A. Lisovskis, Otaras Urbanas, S. Stepuro, kiti aktyvūs geradariai, kuriuos pasitiko gražūs seniūno A. Paplonskio padėkos žodžiai.

Už naudingą Šveicarijos gyventojams iniciatyvą, palengvinusią ir pagreitinusią susisiekimą su Jonava, seniūnija dėkojo uždarosios akcinės bendrovės „Jonavos autobusai“ vadovui Otarui Urbanui, už paramą ir bendradarbiavimą padėkota  brigadai „Geležinis vilkas“, bendrovėms „Zatyšių karjeras“, „Ramidonas“, „Dorintis“, „Eurostilius“, „Bresscot“ (Dailiojo jojimo mokykla).

Seniūnijos sporto organizatorius Valdas Zinys pristatė šventėje vykusių sporto varžybų apžvalgą. Jo nuomone, dalyvių įvairiose sporto rungtyse (paplūdimio tinklinio, braziliškų šaškių, diskgolfo) tikrai netrūko. „Džiaugiuosi, kad sportinis entuziazmas nemažėja, sveikinu visus dalyvius ir rungčių nugalėtojus. Viliuosi, kad ateityje dalyvių skaičius dar labiau išaugs“, – kalbėjo V. Zinys.

Jubiliejinis renginys baigėsi smagia koncertine programa.

Irena BŪTĖNAITĖ  

Vytauto Kalpoko nuotraukos.

logo srtrf