Paskelbtas Renginiai

Jaunųjų pianistų konkursas – dvasingumo ir šviesos šventė

Trečiadienis, 08 December 2021 11:43 Parašė 
Vertinimo komisija (iš kairės): R. Balienė, I. Vyšniauskaitė ir  B. Kumpikienė. Vertinimo komisija (iš kairės): R. Balienė, I. Vyšniauskaitė ir B. Kumpikienė. Lauryno Trimonio nuotr.

Gruodžio 2 dieną Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykloje surengtas VII tarptautinis jaunųjų pianistų konkursas „Mano vaikystės draugas – fortepijonas“ pavirto didele švente, sukvietusia jaunuosius talentus ne tik iš įvairių Lietuvos kampelių, bet ir kaimyninės Latvijos. 32 dalyviai varžėsi trijose amžiaus grupėse, o jų pasirodymą vertino autoritetinga komisija.

Savęs išbandymas

Įstaigos direktorė Rita Trimonienė atkreipė dėmesį, kad praėjusieji mokslo metai buvo paženklinti nuotoliniu mokymu, veikiausiai dėl tos priežasties varžytuvėse nedalyvavo patys mažiausieji, pirmos klasės ugdytiniai. „Ši diena – didelė šventė mums visiems. Pirmą kartą konkursas vyksta ypatingomis sąlygomis, koronaviruso pandemijos metu. Daugeliui dalyvių šios varžytuvės tai bus pirmas savęs išbandymas.  Džiaugiuosi, kad atvykote į Jonavą parodyti savo sugebėjimų ir pasiklausyti bendraminčių. Tikiuosi, kad  prie kiekvieno sėkmės prisidės ir šiandien debiutuojantis naujas koncertinis fortepijonas, kurį įsigyti mums padėjo rajono Savivaldybė. Tad konkurso dalyviams linkiu kuo geresnių pasirodymų, puikios nuotaikos ir naujų draugų“, – pradėdama šventę kalbėjo R. Trimonienė.

Lietuvos Respublikos Seimo nario Eugenijaus Sabučio padėjėja Audronė Bagdonavičienė, perduodama parlamentaro linkėjimus, padrąsino jaunuosius pianistus: „Kur muzika, ten – šviesa. Šiandien visi jūs esate tie spindulėliai.“       

Savivaldybės mero pavaduotoja Birutė Gailienė, fortepijoną laikanti savo favoritu,  prisipažino nekantraujanti išgirsti naujojo instrumento skambesį mokyklos koncertų salėje. „Nors muzika skambės tik šiame pastate, manau, kad kiekvienas išsineš savo širdyje dalelę šviesos, šilumos ir ilgai netylantį fortepijono garsą“, – sakė vicemerė.

Vertintojų mintys

Kas  antri metrai organizuojamame jaunųjų pianistų konkurse pasirodymus vertina vis kita komisija. Šiemet šis atsakingas darbas buvo patikėtas Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos fortepijono metodinės grupės pirmininkei, mokytojai ekspertei Birutei Kumpikienei, ne vieną pianistą išugdžiusiai Janinos Miščiukaitės meno mokyklos mokytojai ekspertei Romai Balienei. Vertinimo komisijai vadovavo pianistė, respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė Lietuvoje, Danijoje, Vokietijoje, Ukrainoje, Prancūzijoje, Italijoje, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Fortepijono skyriaus metodinės grupės pirmininkė Inga Vyšniauskaitė.

„Išgirdome labai daug gražių kūrinių, sužavėjo geras pasiruošimas ir puikus  atlikimas. Džiaugiuosi, kad į konkursą atvyksta ir anksčiau jau dalyvavę mokiniai. Vadinasi, jiems mūsų mokyklos idėja rengti tokias varžytuves, kurios tampa didelėmis šventėmis, patinka. O mes, šių renginių sumanytojai, džiaugiamės jų sugrįžimais. Šis konkursas atskleidė nemažai nuostabių ir talentingų vaikų, kurie ateityje, tikėtina, gali siekti aukštesnių mokslų ir tapti garsiais pianistais“, – po konkurso mintimis pasidalijo R. Balienė.

Visų vertintojų vardu kalbėjusi I. Vyšniauskaitė pastebėjo, kad Kalėdų laukimas – stebuklų metas, ir šią šventę įvardijo kaip dovaną. „Tai neįtikėtina diena. Pasidžiaukime, kad galime susitikti gyvai – akis į akį, širdis į širdį. Džiaugiamės nuostabiu grojimu. Kai kurių atlikėjų grojimą esame matę ir girdėję tik virtualiai, o šiandien bendravome gyvai. Tikėkimės, kad ateityje ne vieną kartą susitiksime. Šiandien visi esate laimėtojai ir turite savimi labai didžiuotis. Ačiū jums“, – sakė komisijos pirmininkė.

Mažiausiųjų pasirodymas

Konkurso dalyviai ir jų pedagogai nekantriai laukė rezultatų paskelbimo.  Mažiausiųjų (A grupė) pirmos vietos laimėtojais buvo paskelbti keli jaunieji pianistai, atvykę iš Šilutės, Varėnos, Nemenčinės. Laureate pripažinta ir jonavietė, 2 klasės Meno mokyklos ugdytinė Augustė Aksinavičiūtė, kurią fortepijono paslapčių moko Daiva Petrošienė. Tokią pat poziciją užėmė ir Maija Višnova iš Rygos (Latvija), konkurse dalyvavusi nuotoliniu būdu.

Antrąją vietą laimėjo jaunieji atlikėjai atstovai iš Kauno, Kretingos bei Janinos Miščiukaitės meno mokyklos trečiokė Martyna Navickaitė (mokyt. Lina Žiegienė).   

Trečiąją poziciją užėmė mūsų rajono meno mokyklos 3 klasės mokinė Almilė Povilavičiūtė, Jolantos Šukienės ugdytinė. Tokia pati vieta skirta svečiams iš Garliavos meno mokyklos Raudondvario filialo, Kėdainių bei Kauno A. Kačenausko muzikos mokyklų.

Pralaimėjusiųjų nebuvo

B grupės dalyviams (10–12 m.) jauniesiems talentams komisija skyrė dvi pirmąsiais vietas, jas išsivežė Nerija Vytuvytė iš Šilutės meno mokyklos ir Gabrielius Adomas Janulevičius, Kauno 1-os muzikos mokyklos penktokas. Antroji vieta atiteko kretingiškiui Nidijui Valatkai. Trečiosios pozicijos laimėtojais tapo jonavietė Austėja Adukaitė (mokyt. Liudmila Petrakova), kaunietis Joringis Šiurkus ir 5 klasės mokinys Augustas Kazakevič iš Radviliškio.

2006–2008 m. gimę mokiniai varžėsi C grupėje. Daugiausia balų surinko Janinos Miščiukaitės meno mokyklos 6 klasės mokinė Akvilė Aksinavičiūtė (mokyt. D. Petrošienė) ir Patricija Vilkaitė iš Utenos, įsitvirtinusios pirmoje pozicijoje. Antrosios vietos laimėtojais pripažinti Lina Sagadinaitė iš Nemenčinės ir Justinas Zinkevičius, besimokantis Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykloje.

Janinos Miščiukaitės mokyklos auklėtinės Radvilė Eimutytė, lankanti 4 klasę (mokyt. Regina Juškienė), ir šeštokė  Eimantė Cekanoveckaitė (mokyt. Elena Kubrakovskaya) tapo konkurso diplomantėmis.

Specialiais prizais apdovanoti du konkurso dalyviai. Už geriausią baroko stiliaus kūrinio atlikimą prizu paskatinta jonavietė Akvilė Aksinavičiūtė, atlikusi J. S. Bacho „Fugą G-dur“ ir T. Brown „Vėjo šokį“. O geriausia XX–XXI a. kūrinio atlikėja pripažinta uteniškė P. Vilkaitė.

Vertinimo komisija vieningai pripažino, kad Grand Prix nominacijos nusipelnė Šilutės meno mokyklos 8 klasės mokinė Meda Siliūtė, konkurse skambinusi J. S. Bacho ir P. Sancan kūrinius. Jaunoji pianistė ir jos mokytoja Liudmila Sandra Tunaitienė paskatintos piniginėmis premijomis.

Grand Prix laimėtoja Meda, laikydama rankose aukščiausią apdovanojimą, prisipažino esanti labai susijaudinusi: „Tikrai nesitikėjau, kad būsiu šitaip įvertinta. Džiaugsmas neapsakomas, esu labai laiminga. Tikiuosi, kad ir į kitą konkursą Jonavoje atvažiuosiu. Šios jaunųjų pianistų varžytuvės jūsų mieste man – jau antros. Tąkart  laimėjau pirmą vietą. O šiandien įteikta Grand Prix nominacija, nepaprastai džiaugiuosi, dar negaliu suvokti ir patikėti tuo, kas čia įvyko.“

Muzika – Dievo pasiuntinys

Įstaigos direktorė R. Trimonienė, daug kartų su ugdytiniais dalyvavusi tarptautiniuose konkursuose užsienio valstybėse, pabrėžė, kad kiekvienas toks renginys reikalauja pasitikėjimo ir, žinoma, nervų. „Tačiau šiandienis jaunųjų pianistų sakralus prisilietimas prie naujojo fortepijono, manau, suteikė drąsos ir stiprybės. Buvo malonu klausytis jų atliekamos muzikos, žavėtis vaikiškomis šypsenomis. O už gerą pasirengimą šios dienos renginiui tariu ačiū mūsų mokyklos darbo grupei“, – renginio uždarymo metu kalbėjo R. Trimonienė.

Direktorės pavaduotoja Gražina Grigaravičienė akcentavo, kad tądien skambėjusi muzika „įskėlė širdyse ugnį“. Mokyklos bendruomenės vardu ji padėkojo šventės globėjui, rajono Savivaldybės merui Mindaugui Sinkevičiui, rėmėjams – parlamentarui E. Sabučiui, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjai Violetai Kolesnikienei, Grand Prix nominacijos steigėjai Jonavos krašto moterų asociacijai „Jonavietė“, kitiems.

R. Balienė prisipažino, kad, laukiant gruodžio 2-osios, baimę kėlė pandemijos nežinomybė. „Labai bijojome, kad vėl nebūtų sugrįžta į nuotolinį mokymą, kad netektų atšaukti taip ilgai laukto konkurso. Organizuoti ir ruoštis tokiam renginiui – begalinis džiaugsmas. Puikiai ir labai sklandžiai dirbo visa darbo grupė. Ačiū mokyklos administracijai, kuri palaikė mūsų sumanymą ir geranoriškai įvertino bendrą reikalą“, – sakė mokytoja ekspertė.

Įstaigos direktorės pavaduotoja Birutė Platkauskienė, rašiusi vertinimo komisijos protokolus, buvo atvira: „Džiugu, kad pagaliau tylą nutraukė fortepijono garsai, o kai kurių kūrinių atlikimas buvo tokio aukšto lygio, kad net ašarą spaudė. Šis koncertas nutolino nuo kasdienių rūpesčių, atitraukė nuo problemų ir daugybės  rutininių klausimų. Tai buvo dvasingumo, gėrio ir šviesos diena.“     

Garsusis Lietuvos kompozitorius M. K. Čiurlionis yra pasakęs: „Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose.“ Būtent tokią šventę į savo veiklos istoriją įsirašė Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokykla.

Irena BŪTĖNAITĖ

Lauryno Trimonio nuotr.

logo srtrf