Paskelbtas Miesto naujienos

Kalėdinį laikotarpį paskelbs įžiebta Miesto eglė

Penktadienis, 26 November 2021 16:27 Parašė 

Antradienio naktį žemę užklojęs sniegas priminė ne tik apie artėjančią žiemą, bet ir didžiąsias metų šventes – Kalėdas. Kalėdinį laikotarpį paskelbs Miesto eglės įžiebimo šventė, vyksianti lapkričio 28 d. 17 val. Santarvės aikštėje.

Šventė kitoje erdvėje

Miesto gyventojų pageidavimu, šiemet žaliaskarė spindės ne miesto centro Sąjūdžio aikštėje, bet Santarvės vardu pavadintoje erdvėje, prieš rajono Savivaldybę.

Kaip pernai, taip ir šiais metais Ramybės skvere  įvairiomis spalvomis sumirgės kalėdinių eglučių miestelis, kurio girliandos bus įžiebtos kartu su Miesto egle.

Pasak Jonavos kultūros centro (JKC) renginių režisierės Ievos Kuodelytės-Saudargienės, šventės atidarymo vakarą vaikų ir visų atėjusiųjų lauks kalėdiniai personažai, kurie scenoje parodys teatralizuotą Kalėdas atspindinčią programą.

„Šiemet pirmą kartą veiks „Meistro dirbtuvėlės“, kur bus galima pasigaminti vaškinių žaisliukų. Tokiems užsiėmimams intensyviai ruošiasi JKC Krašto muziejaus skyrius. Čia pat duris atvers „paštas“, tad mažieji miesto gyventojai galės išsiųsti laišką Kalėdų Seneliui, kuris, tikėkimės, nepabūgs koronaviruso ir vaikučių pageidavimus išpildys. Be abejo, pamatysime ir patį svarbiausią personažą – Kalėdų Senelį“, – su šventės programa supažindino I. Kuodelytė-Saudargienė, pridurdama, kad  tą vakarą po miestą važinės traukinukas, nemokamai vežiosiantys visus, norinčius pasidairyti po žiburiuojančią Jonavą.

O įžiebus eglę, jonaviečiai išgirs Vido Bareikio ir grupės gyvo garso koncertą. 

Organizatoriai tikisi, kad visi dalyviai, atėję į Miesto eglės įžiebimo šventę, nepamirš reikalavimų, kurių privalu laikytis šiuo pandemijos laikotarpiu. „Kadangi tu pačiu metu bus įžiebta ir pagrindinė eglė, ir eglučių miestelis, manome, kad žmonės nesusiburs į vieną vietą, bet srautai pasiskirstys po skirtingas erdves. To labai norėtume“, – pridūrė pašnekovė.

Žibinčius – šviesos simbolis

Šventės „vinimi“ režisierė įvardijo Žibinčiaus personažą, kuris pirmą kartą jonaviečiams pasirodė praėjusių metų analogiškame renginyje. Susirinkę miestiečiai turėtų akylai stebėti momentą, kai šis paslaptingas herojus nužengia nuo senamiesčio namo stogo ir įvykdo jam skirtą kilnią misiją –  uždega kuo daugiau žiburių visame mieste.

Žibinčius – tai mūsų miesto meistro Andriaus Šukučio sumanymas. Jo sukurtą Žibinčių galima matyti sėdintį ant pastato ir besidairantį po senamiesčio gatves.

„Žaliaskarės įžiebimo vakarą mes pakviesime jį nusileisti ant žemės, atgyti, apšviesti Jonavą ir dovanoti kuo daugiau šviesos visam miestui. Šis kalėdinis personažas suteikia vilties, kiekvienam įpila atitinkamą dozę gerumo ir dvasinės šilumos, kurios mums visiems labai reikia, kai už lango ūžauja liūdni lapkričio vėjai. Taigi su ta šviesa ir keliaujame pasitikti Kalėdų“, – sakė JKC režisierė.

Kalėdinis laikotarpis nelieka tik laukimo laikotarpiu. Jonaviečiai galės pasidžiaugti įvairiais renginiai prie pagrindinės Miesto eglės ir pačiame kalėdinių eglučių miestelyje. Organizatoriai ketina suteikti šventinę nuotaiką kiekvieną savaitgalį – vyks nemažai edukacijų, galbūt gyventojus pavyks nustebinti šviesų šou.

„Labai norėtume jonaviečiams suteikti kuo daugiau džiugių akimirkų, kad tas didysis ateinančio kūdikėlio laukimas tikrai būtų optimistinis, be tamsių spalvų“, – mintimis dalijosi I. Kuodelytė-Saudargienė.

Bendruomeniškumo dvasia

Nemažai dėmesio JKC bendruomenė skirs visam adventiniam laikotarpiui. Etnokultūros specialistės Jovitos Rutkauskaitės teigimu, kultūros centre numatytų renginių tikslas – supažindinti vaikus ir suaugusiuosius su advento dvasia, tradicijomis, paliesti ir aptarti gėrio bei atlaidos sampratas.

Vienu iš Kalėdų laukimo simbolių laikomas advento vainikas, pirmą kartą įžiebtas dar XIX amžiuje. Tai apskritimo formos kūrinys, reiškiantis amžinybę, vienybę, negęstančią saulę, simbolizuojantis ištikimybę, kurio viduryje įkomponuojamos keturios žvakės. Tokius švenčių simbolius galima pasigaminti namuose iš eglių ir pušų šakelių, medžio gabalėlių, kitokių gamtoje randamų detalių. O tas, kuris nemoka nupinti ar kaip nors sukomponuoti šio adventinio atributo, žinių pasisemti galės gruodžio 9 d. JKC Meno galerijoje organizuojamame advento vainikų pynimo vakare.

Po savaitės, gruodžio 16-ąją, jonaviečiai kviečiami į tradicinį adventinį vakarą, vyksiantį kultūros centro Mažojoje salėje. „Tenka girdėti, kad ne visos šeimos žino artėjančių švenčių papročius, atėjusius iš senovės, ir nemoka švęsti artimųjų aplinkoje.  Todėl stengsimės supažindinti gyventojus su tradicijomis, papročiais, skambės folkloro ansamblio „Laduta“ atliekama kalėdinė muzika. Tikimės, kad jonaviečiai, nusprendę ateiti į šventę, patirs bendruomeniškumo dvasią, nebus pasyvūs stebėtojai, bet taps aktyviais dalyviais“, – supažindino J. Rutkauskaitė.   

Renginių organizatoriai neabejoja, kad jonaviečiai laikysis visų reikalavimų – dėvės kaukes, laikysis atstumų, nepamirš Galimybių paso, bus tolerantiški vieni kitiems ir atsineš gerą nuotaiką.

Irena BŪTĖNAITĖ