Paskelbtas Miesto naujienos

Viceministrės atsakymai dėl Jonavos ligoninės neįtikino rajono tarybos

Penktadienis, 26 November 2021 16:22 Parašė 

Jonavos rajono savivaldybės tarybos nariai nusivylė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovų atsakymais į klausimus dėl planuojamos sveikatos priežiūros įstaigų reformos ir Jonavos ligoninės likimo. Tarybos nariai sutaria, kad ligoninė rajone turi išlikti.

Ketvirtadienį rajono tarybos posėdžio pradžioje mero Mindaugo Sinkevičiaus kvietimu su tarybos nariais nuotoliniu būdu bendravo SAM viceministrė Danguolė Jankauskienė ir VLK direktorius Gintaras Kacevičius.

„Kokiais kriterijais remiantis siekiama, kad Jonavos ligoninė atsisakytų dalies stacionarinių paslaugų teikimo, nors mūsų rodikliai yra geresni nei kitų rajonų? Kodėl remiatės 2019 m. rodikliais, ar jie atspindi pasikeitusią situaciją? Ar didžiųjų miestų ligoninės pajėgs užtikrinti paslaugų prieinamumą pacientams iš regiono? Ar tiesia, kad ruošiate dirvą steigtis privačioms klinikoms? Kas konkrečiai pagerės žmonėms po šios reformos?“, - tokius ir dar daugiau klausimų svečiams uždavė tarybos nariai.

SAM ir VLK atstovai tarybos nariams pripažino, kad planuojant naują daugiaprofilinių ligoninių tinklo išdėstymą Lietuvoje vienas svarbiausių kriterijų yra geografinis – siekiama, kad gyventojai artimiausią ligoninę pasiektų ne vėliau, kaip per 60 minučių.

„Suprantame, kad Jonavos rajonas – didelė savivaldybė, čia ir pramonės objektai, žmonių trauka didesnė, tačiau visoje Lietuvoje demografinė situacija yra tokia, kokia yra. Mes pateikėme savo skaičius ir lauksime atsakymo iš savivaldybės.

Nedarysime reformos iš viršaus. Tačiau patiks jums, ar nepatiks, turėsime kištis, nes veikiam pagal įstatymus. Mes prisiimsime ir atsakomybę.

Į kovos lauką tikrai neisime ir po traukiniu negulsime. Galite dalyvauti, galite nedalyvauti. Tačiau pinigų paskirstymas Europos Komisijoje yra skirtas reformoms, todėl turėsime surasti bendrą vardiklį“, -  kalbėjo SAM viceministrė Danguolė Jankauskienė.

Tarybos nariai po diskusijos replikavo, kad taip ir nesulaukė atsakymų į labai daug klausimų: „Gal todėl, kad geriau yra visai nekalbėti, nei meluoti – todėl iš esmės nieko naujo nesužinojome. Kaip ta močiutė iš Liepių kaimo ar Upninkų pasieks ligoninę, kas ją nuveš, kada ji gaus paslaugą ir kaip atsiras kokybė?“

„Su tokiu požiūriu, kokį išgirdome, reikėtų Lietuvoje palikti penkias įstaigas konvejerius – sveikatos priežiūros „akropolius“ – ir visus ten vežioti ar sraigtasparniais skraidinti. Tuomet bus labai optimalu ir būsime pirmūnai pasaulyje.

Mūsų matymas yra kitoks – sveikatos priežiūra yra viešoji paslauga, už kurią mes visi mokesčių mokėtojai susimokam. Todėl aš norėčiau, kad egzistuotų ne tik ekonominis atsipirkimo rodiklis „kaip būtų naudingiau“. Mes savo pasiūlymus paruošim, juos pateiksim, bet abejoju, kad jie sutaps su ministerijos lūkesčiais“, - apibendrino rajono meras Mindaugas Sinkevičius.

SAM ir VLK atstovų argumentai neįtikino ir tarybos posėdyje dalyvavusio Jonavos ligoninės gydytojo anesteziologo Gedimino Ramanausko.  

„Labai noriu padėkoti savivaldybės tarybai už tokį gilų situacijos supratimą ir aiškiai išreikštą nuomonę, kad ligoninė Jonavoje yra reikalinga. O ministerijos atsakymai – tik į patogius klausimus, todėl akivaizdu, kad yra žaidžiama po stalu, su ligoninės steigėja savivaldybe nesitariama“, - sakė G. Ramanauskas.

Jonavos gyventojai taip pat imasi veiksmų, kad Jonavos ligoninė ir visos dabar joje teikiamos paslaugos išliktų. Jonavietė žurnalistė Irena Nagulevičienė parengė ir išsiuntė kreipimąsi Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui, kuriame išsakė gyventojų susirūpinimą dėl ligoninės perspektyvos po numatytos SAM reformos.

„Kiekviena pertvarka turi būti apgalvota, išanalizuota ir duoti naudos žmonėms. Deja, šia reforma stengiamasi žūtbūt įsisavinti 800 mln. europinių lėšų, pacientus paliekant paskutinėje vietoje. Visos deklaracijos apie rūpinimąsi žmogaus sveikata, paslaugų prieinamumo garantiją tėra tik priedanga, bėgimas nuo tikrovės. Manau, kad ir Jūs, gerbiamasis ministre, abejojate šios reformos rezultatais“, - rašo ponia Irena.

Jonavietės kreipimąsi pasirašė 1,4 tūkst. rajono gyventojų.