Paskelbtas Laisvalaikis

Pelkinė vingiorykštė – gamtinis aspirinas

Penktadienis, 30 July 2021 08:20 Parašė 

Vidurvasariui artėjant, šlapiose pievose, upių ir ežerų pakrantėse baltus šluotelinius žiedynus kelia pelkinė vingiorykštė ( Filipendula ulmaria ). Tai daugiametis, žolinis, iki 2 metrų užaugantis augalas. Stiebas briaunuotas, lapai – stambūs, plunksniški,  viršuje – tamsiai žali, apačioje – padengti balsvais pūkeliais. Šaknys – šliaužiančios, vienodo storio. Pelkinės vingiorykštės žiedai skleidžia malonų medaus, vanilės ir migdolų aromatą. Nuo birželio pabaigos iki liepos pabaigos virš  švelniai kreminių žiedų galima pamatyti būrius dūzgiančių bičių – vingiorykštė itin medingas augalas. Tačiau ji džiugina ne tik nektarą renkančius vabzdžius, bet ir sveikatą norinčius stiprinti žmones.

Liaudyje sakoma, jog pelkinės vingiorykštės 40 ligų gydo. Iki žydėjimo renkami jauni lapai, žydėjimo pradžioje skinami žiedynai arba visa žydinti antžeminė augalo dalis. Surinkta ir išdžiovinta žaliava laikoma popieriniuose maišeliuose arba stikliniuose induose ir tinka vartoti iki trijų metų.

Išdžiūvusi vingiorykštė yra malonaus kvapo, salsvo sutraukiančio skonio, vėsinanti. Ji mažina karščiavimą, malšina uždegimą, skatina prakaito ir šlapimo išsiskyrimą, ramina, slopina skausmą, naikina bakterijas. Žiedų ir lapų arbata geriama persišaldžius, karščiuojant, sergant angina, sloga, gripu, bronchitu. Padeda nuo galvos, dantų, kaulų, sąnarių, reumato ir podagros skausmų. Geriama sutrikus virškinimui, mažina padidėjusį rūgštingumą, malšina pykinimą, stabdo viduriavimą. Vingiorykštės žiedų spiritinė ištrauka ( tinktūra) tinka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

Kompresas ar tiesiog sutrintos žolės dedama ant gyvatės įkastos vietos. Smulkiai sutrintais džiovintais žiedais barstomos iššutusios kūdikių kūno vietos. Vingiorykštės antpilu plaunamos žaizdos, votys, gydoma sudirgusi ir įvairių ligų pažeista oda. Antpilas skatina spartesnį plaukų augimą.

Aliejinė vingiorykštės ištrauka – puikus vaistas ir kosmetikos priemonė. Dezinfekuoja, ramina, malšina skausmą ir niežulį, slopina uždegimą, gydo odos pažeidimus. Aliejumi įtrinamos skaudamos vietos, jis naudojamas masažui.

Pelkinė vingiorykštė yra susijusi su aspirino atsiradimu. 1830 m iš šio augalo pirmą kartą buvo išskirti salicilatai – medžiagos, turinčios priešuždegiminį veikimą. Po 6 metų, farmacinė kompanija “Bayer” šių medžiagų pagrindu sukūrė acetilsalicilą, kurį pavadino aspirinu.

Tačiau, kad ir kokia naudinga ši žolė būtų, visuomet būtinos ir atsargumo priemonės. Prieš gydantis vingiorykščių preparatais, vertėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Atsargiai turėtų elgtis alergiški žmonės, ypač jei alerginę reakciją sukelia aspirinas, nėščios moterys, sergantieji hipotonija ( sumažėjusio kraujospūdžio liga).

Mūsų krašte be pelkinės vingiorykštės auga dar viena – paprastoji vingiorykštė ( Filipendula vulgaris).  Ji mėgsta sausas vietas, pievas, pamiškes, laukus. Tai taip pat daugiametis, žolinis, 30-80 cm aukščio augalas, tik smulkesniais karpytais lapais ir ne tokia vešlia žiedų šluotele. Ir žydi ji baltai rožiniais žiedynais. Gydomosios savybės abiejų vingiorykščių yra panašios.

Seniau pievinės vingiorykštės šakniagumbiai vartoti pelų duonai. Tam jie labai tiko. Bet dėl augalo retumo ir šaknų gumbų smulkumo dabar jis neturi vartojamosios reikšmės. Jį labai noriai ėda kiaulės, tad kai kur vadinama kiauline vingiorykšte. Tačiau vėlgi, dėl ne itin didelio gausumo  reikėtų labiau puoselėti šį augalą.

Vingiorykštė tinka pirčiai ir voniai – ramina, valo odą, teigiamai veikia nervų sistemą. Jos žiedų nektarą renka bitės, tačiau aštrus kvapas atbaido muses, uodus, aklius. Vingiorykštės žiedais aromatizuojamas midus ir kiti stiprieji gėrimai. O šaknys naudotos odoms raugti. Taipogi iš šaknų ruošiami juodi, o iš žolės – gelsvi dažai vilnai ir natūraliems audiniams dažyti.

Vingiorykštė – geros nuotaikos ir meilės magijos augalas. Kad vyrautų santarvė, o širdyje būtų jaučiamas pasitenkinimas ir pilnatvė, namuose barstomi vingiorykštės žiedai. Nuotakos puokštėje vingiorykštė simbolizuoja meilę ir santuokinę laimę. Tikima, kad jei moteris vakare kūną tepsis vingiorykštės aliejumi, ji dar stipriau mėgausis gyvenimu ir jaus ypatingą džiaugsmą.

Vingiorykštės žiedų hidrolatas  atgaivina sausą odą, veikia priešuždegimiškai, tinka paraudusiai odai. Veikia kaip antioksidantas, tonizuoja. Naudotinas visiems odos tipams, ypač brandžiai odai, jautriai, riebiai. Padeda įveikti bėrimus, aknę, egzemą. Tai itin vertingas priedas gaminant anticeliulitinius kremus. Ryškaus, vingiorykštei savito saldoko kvapo hidrolatas  tinka kaip priedas kvepalams gaminti. Ir  vietoje dezodoranto…

Liepos mėnuo – pats metas bristi į pievas ir mėgautis nuostabios vingiorykštės draugija. O priskynus puokštę ir parsinešus namo, galime  šį tą iš jos pasigaminti, kas pastiprins sveikatą bei suteiks džiaugsmo šaltą vėjuotą dieną. Tuo labiau, jog lengvas gaivus arbatos aromatas  vėliau primins saulėtą vasarą….

 Štai keletas paprastų, bet veiksmingų ir laiko patikrintų receptų:

 Pelkinės vingiorykštės žiedų ir lapų  arbata

1-2 arbatiniai šaukšteliai džiovintos žolės užpilama stikline verdančio vandens ir paliekama 10-15 min., kad pritrauktų. Rekomenduojama gerti 3 kartus per dieną arba dažniau, jeigu reikia. Dažniausiai tokia arbata geriama esant galvos ir migrenos skausmams bei karščiuojant. Išoriškai tokiu kompresu patariama gydyti ilgai negyjančias bei pūliuojančias  odos žaizdas, žvynelinę,  nudegimus, bei stiprinti plaukus skalaujant.

Vingiorykštės aliejus

Sausą dieną nuskinti žiedai sudedami į tamsų sandariai uždengiamą indą, kad užsipildytų iki pusės. Užpilama migdolų, alyvuogių ar kitu mėgstamu šalto spaudimo aliejumi, kad tik apsemtų žoleles. Stiklainį su gaminamu aliejumi  tris savaites laikyti šiltai, kasdien pakratyti. Tada perkošti ir supilti į tamsų butelį. Vartoti grožio procedūroms, masažui, odai, reumatui  gydyti.

Pelkinės vingiorykštės  tepalas

Ištirpinama 9 g vazelino ir 6 g sviesto ir sumaišoma su 5 g džiovintų vingiorykščių lapų milteliais. Tepalas paliekamas atvėsti. Laikomas šaldytuve. Gydo odos ligų pažeistas kūno vietas.

Radikulito, sąnarių  skausmams tepti ištirpinama 100 g kiaulių taukų arba vazelino ir sumaišoma su 2 šaukštais džiovintų vingiorykščių lapų ir žiedų milteliais. Paliekama atvėsti. Tepti skaudamas vietas 2 kartus per dieną.

Pelkinės vingiorykštės žiedų gėrimas

50 g šviežių pelkinės vingiorykštės žiedų; 50 g skysto medaus; 1 litro vandens. Žiedus 10 min virinti vandeny ant lėtos ugnies, nuovirą paskaninti medumi, vėl užvirti ir atvėsinti. Tai gėrimas atsigaivinti karštą vasaros dieną.

Vingiorykštės žiedų tinktūra

Švieži vingiorykštės žiedai užpilami ( santykiu 1:10) per puse su vandeniu atskiesta degtine. Butelis savaitei pastatomas tamsioje vietoje, kasdien pakratomas. Vėliau nukošiama ir supilama į tamsų butelį. Vingiorykštės žiedų tinktūrą rekomenduojama gerti po vieną arbatinį šaukštelį su ketvirčiu stiklinės vandens kartą per dieną. Po 21 dienos vartojimo daroma pertrauka. Geriama širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.

Parengė Jūratė VITKAUSKAITĖ

Web Analytics