Paskelbtas Renginiai

Karalius Mindaugas – Lietuvos valstybės pradžių pradžia

Trečiadienis, 07 July 2021 14:56 Parašė 

Liepos 6-ąją Jonavoje paminėta Valstybės diena paliko malonių įspūdžių. Joninių slėnyje vykusiame renginyje gausiai susirinkusius miesto gyventojus ir jų svečius pasveikino Savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius, jo pavaduotoja Birutė Gailienė, Lietuvos Respublikos Seimo narys Eugenijus Sabutis. 21 valandą vakarėjančiomis gatvėmis nuplaukė giedama „Tautiška giesmė“, suplevėsavo Jonavos skautų pakelta trispalvė, dangų perskrodė fejerverkai. Šventėje skambėjo grupės „Žalvarinis“ koncertas, buvo demonstruojamas filmas „Žalgirio mūšis“.

Vienybės ir stiprybės esmė

Rajono meras M. Sinkevičius, atskubėjęs iš susitikimo su šalies Prezidentu Gitanu Nausėda, pasidžiaugė, kad giedras dangus ir šiltas pavakarys sudarė puikias galimybes jonaviečiams susiburti į renginio vietą, kur visi drauge galės giedoti Vinco Kudirkos sukurtą Lietuvos himną.

Jis konstatavo, kad karalius Mindaugas buvo vienintelis valdovas, vienijęs valstybę ir protingu žodžiu, diplomatiškai, o iškilus būtinybei, ir kalaviju. M. Sinkevičius atkreipė dėmesį į gilias karaliaus Mindaugo įžvalgas apie valstybės kūrimą, nes valdovas suprato, kad tautos stiprybė yra žemių vienybėje. Todėl vienijo žemes, kūrė valstybingumą ir sulaukė dienos, kai buvo karūnuotas.

„Kiekvienas galime paklausti savęs: kas man yra valstybė? Kažkas pasakys, kad tai yra butas, namas, žemės sklypas, valstybinė kalba, trispalvė, himnas, šalies teritorija. Visi atsakymai yra teisingi. Kiekvienas galvojame apie tai, kas mums brangu, su tuo asocijuojasi valstybės samprata ir mūsų vaidmuo toje valstybėje. Man valstybė yra mano namai – Jonava, kur yra mano šeima, darbas, mylima aplinka, kurią kiekvieną dieną norisi puoselėti, palikti gražesnę savo vaikams ir anūkams. Toji veikla mieste matyti įvairiais pavidalais. Nesvarbu, kokį darbą dirbame, svarbiausia – susitelkimas, vienybė, kurios reikia ir šiandien, nes turime  nematomų priešų, nekviestų atvykėlių, kertančių mūsų valstybės sieną, norinčių čia įsikurti ir gyventi mūsų sąskaita. Tad tik tautos vienybė ir stiprybė gali padėti išspręsti įvairias problemas“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Rajono vadovas padėkojo jonaviečiams už supratimą, kad reikia skiepytis nuo koronaviruso  ir tokiu būdu išvengti naujų susirgimų. „Dėkoju už susitelkimą ir kantrybę tuo labai ilgu laikotarpiu, kai negalėjome bendrauti, gyvenome griežtame karantine. Tad šiandien džiaukimės, galėdami susitikti ir visi kartu švęsti Valstybės dieną, tai yra labai svarbu.  Būkime stiprūs ir vieningi, pakilios nuotaikos šį nuostabų Liepos 6-osios vakarą“, – mintimis dalijosi Savivaldybės meras.

Pagarba praeičiai

Vicemerė B. Gailienė linkėjo, kad istorinį faktą apie anuomet valdovui Mindaugui ant galvos uždėtą karūną kiekvienas su pasididžiavimu nešiotume savo širdyse. „Kaip tais laikais karalius Mindaugas, taip ir kiekvienas iš mūsų šiandien su savo valstybe,  jos žmonėmis, su savo artimu elgtumėmės su didele atsakomybe, atsidavimu, pagarba, meile ir dėkingumu“, – į susirinkusiuosius kreipėsi mero pavaduotoja B. Gailienė.

Parlamentaras E. Sabutis akcentavo, kad „Tautiška giesmė“, parašyta daugiau kaip prieš 120 metų, Liepos 6-ąją nuvilnija per visą pasaulį. „Ją kartu su kitose šalyse gyvenančiais lietuviais giedosime ir mes, Jonavos krašto žmonės. Mums nereikia  ieškoti prasmingesnių žodžių už tuos, kurie parašyti mūsų valstybės himne. Giedokime šią giesmę kiekviena proga, kai tą galime daryti. Tikiu, kad „Tautiškos giesmės“ žodžiai mus nuves ten, kur kiekvienas trokštame būti – į geresnį gyvenimą. Linkiu visiems daug sveikatos, stiprybės, gražios likusios vasaros. Dėkui, kad šiandien esame kartu“, – sakė Seimo narys E. Sabutis.

Saugumo klausimas

Meras M. Sinkevičius, dalydamasis įspūdžiais iš apsilankymo Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, kur dalyvavo ir Ukrainos Prezidentas Volodimiras Zelenskis, didelį dėmesį skyrė šios šalies siekiui tapti visateise Europos Sąjungos ir NATO nare. Jis pabrėžė, kad Lietuva, nuėjusi šį kelią, geriausiai žino jo sudėtingumą, reikalingas reformas, būtinus sprendimus, politinį sutarimą, tad kaimynams gali patarti kaip spręsti sudėtingų pokyčių klausimus.

„Kas nors gali paklausti: kodėl Ukraina nori tapti ES, NATO nare? Matyt, ši šalis supranta realias išorines grėsmes iš Rytų. Pastaruoju metu matome, kas dedasi Lietuvos  kaimynystėje – kiekvieną parą registruojame daug neprašytų, nekviestų migrantų, kurie bėga ne nuo karo kaip Sirijos gyventojai, bet yra ekonominiai pabėgėliai, ieškantys geresnio gyvenimo. Būdami Europos Sąjungos šalimi, galime tikėtis ES vadovų pagalbos atlaikant migrantų srautą ir apsisaugant kitomis fizinėmis priemonėmis. Tai padeda mums jaustis saugiems. Ne tik technika, ne tik kariuomenės dydis lemia mūsų saugumą. Tai lemia buvimas aljansuose, tokiuose kaip NATO, narystė Europos Sąjungoje.  Be abejo, saugumą stiprina ir mūsų pačių požiūris į valstybę, pasitikėjimas ja ir tikėjimas jos ateitimi, melagingų bei išgalvotų dalykų objektyvus vertinimas. Kai tai demonstruojame ne žodžiais, o darbais, taip pat prisidedame prie šalies stabilumo ir saugumo. Ukraina gerai supranta išorinius pavojus, todėl taip pat seka Lietuvos pavyzdžiu“, – situaciją komentavo M. Sinkevičius.     

Įdomios įžvalgos

Šventės vedėjas Paulius Skučas, apžvelgdamas Mindaugo karūnavimo laikotarpį, atkreipė dėmesį, kad Liepos 6-oji – tai kompensacija karaliui Mindaugui už jo nepatirtą šventę, nes, kaip byloja istoriniai metraščiai, kurių Lietuvoje nėra, karūnavimo procedūros vieta nenustatyta, tad neaišku kur jam buvo uždėta karūna. Yra nemažai mįslių ir apie mūsų valstybės kūrimą. Tad Jonavos kultūros centras, rašydamas scenarijų Liepos 6-osios minėjimui, programą papildė   susitikimu su mokslų daktaru, archeologu,  Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiuoju muziejininku Gediminu Petrausku, kuris pateikė daug įdomių pastebėjimų apie karaliaus Mindaugo valdymo laikotarpį, susijusį su Jonavos kraštu.

Svečio atsakymai į klausimus, kuriuos pateikė P. Skučas, nupiešė Lietuvos valstybės kūrimo pradžią, karaliaus Mindaugo išmintingumą, sumanumą, nuovokumą numatant veiksmų pasekmes, laidojimo papročius, Skarulių kaimą, kaip vieną seniausių gyvenviečių, rajono pilkapius ir piliakalnius, daugelį kitų įdomių dalykų.

„Jonavos, Elektrėnų, Trakų, Kaišiadorių kraštus galima vadinti Lietuvos širdimi. Nuo čia prasidėjo valstybė. Liepos 6–oji – gera proga atsigręžti į tuos laikus, nes karalius Mindaugas tikrai vertas dėmesio ir pagarbos. Iki šiol turime daug neatsakytų klausimų. O karūna laikoma to laikotarpio simboliu“, – atkreipė dėmesį svečias dr. G. Petrauskas.

Dėkodamas pašnekovui už įdomias įžvalgas, vedėjas akcentavo, kad karalius Mindaugas paliko didžiulį ir ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje: „Lietuva prasidėjo nuo Mindaugo, nes Mindaugas yra pradžių pradžia.“ 

Irena BŪTĖNAITĖ

Web Analytics