Paskelbtas Renginiai

Ačiū, kad mus stebinate!

Trečiadienis, 14 April 2021 11:59 Parašė 

Pridėkim ranką prie širdies ir prisipažinkim sau: esame išlepę ir norime vis daugiau. Ateiname į spalvingas šventes, kur viskas sustyguota nematomos rankos, ilsimės, linksminamės (vis tiek pandemija kada nors baigsis!), nepagalvodami, kiek triūso, bemiegių naktų, įtampos ir nervų kultūrnešiams kainavo tie įspūdingi renginiai. Švelniai tariant, kas švenčia, o kas įtemptai dirba.

Artėjant Kultūros dienai, kurią paminėti jau intensyviai buvo ruošiamasi, susitikau pasikalbėti su Jonavos kultūros centro (JKC) direktoriumi Sergejumi Jefimenka.

Kaip save pristato JKC? Kūrybingų žmonių bendruomenė. Tai – šviežias požiūris į Jonavos kultūrą. Tai – modernus laisvalaikio ir pramogų, meninio ugdymo, tautinių ir vietos tradicijų skleidimo bei saugojimo, kultūros ir meno centras. JKC priklauso 10 filialų rajono Šilų, Šveicarijos, Žeimių, Bukonių, Kulvos, Ruklos, Upninkų seniūnijose ir 3 skyriai: Teatro, Krašto muziejaus ir Turizmo informacijos centro.  

Pagrindinėmis veiklos sritimis įvardijama valstybinių, kalendorinių, profesinių švenčių organizavimas, jubiliejinių datų  minėjimas; masinių renginių, festivalių, forumų, konkursų organizavimas; krašto etnokultūros paveldo globa ir sklaida, ekspedicijų organizavimas, kraštotyrinės medžiagos kaupimas ir populiarinimas; laisvalaikio, poilsio bei pramoginių renginių organizavimas; edukacinių  programų rengimas ir įgyvendinimas; parodų organizavimas; kino filmų demonstravimas; ilgalaikių kultūros programų ir projektų kūrimas; profesionalaus meno sklaida; meninės veiklos skatinimas, neformalus ir formalusis  kultūrinis ugdymas; įvairių žanrų mėgėjų kolektyvų telkimas; metodinės medžiagos  rinkimas ir kaupimas.

Šiuo metu, pasak Sergejaus Jefimenkos, pagrindinis darbas – paraiškos Geriausio kultūros centro nominacijai gauti teikimas. Tai daroma jau ketvirtus metus ir jonaviečiai visada „išeidavo“ į finišo tiesiąją, būdavo antri ar treti. Kas sutrukdydavo laimėti? Tai pastatas nerenovuotas, tai vidaus patalpos nesuremontuotos. Šiemet jau viskas atlikta, o tai, kad „kultūros pusė“ – mūsiškių idėjos, inovacijos – geriausios Lietuvoje, pripažįsta ir Kultūros ministerija, ir Nacionalinis kultūros centras. Tikėkimės, kad šie metai JKC bus sėkmingi (pernai nominaciją gavo Plungės KC, nors balai ir pasiskirstė po lygiai).

Pralaimėjimo kartėlį kiek apmalšino Jonavos rajono savivaldybei įteikta „Auksinė krivūlė“ svarbiausiuose šalies savivaldos metų apdovanojimuose, nominacijoje „Savivaldybė – kultūros puoselėtoja“. Taip Lietuvos savivaldybių asociacija ir nominacijos steigėja Kultūros ministerija įvertino mūsų JKC, jo padalinių, muziejaus, Viešosios bibliotekos veiklą bei savivaldybės indėlį kultūros srityje.

Kuo JKC išskirtinis? Tai – „degantis“ ir labai kūrybingas kolektyvas. Jaunų žmonių ir vyresnių, patyrusių darbuotojų sintezė duoda gerą rezultatą. Vyresnieji jaunimo idėjas kiek pristabdo, pagražina, apgludina, įspraudžia į galimybių ribas ir tai duoda modernų, išbaigtą variantą.

JKC džiaugiasi, kad buvo vieni iš lyderių pandemijos metu: būtent jonaviečiai sugalvojo rodyti filmus, lazerių, šviesų šou, o vėliau tą nukopijavo ir kiti miestai. Pasiteisino sveikinimai įstaigoms, pvz., Jonavos ligoninei, važiavimai į kiemus. Mini koncertai buvo transliuojami tiesiogiai, o peržiūrų skaičius bylojo apie didžiulį populiarumą. Koncertą jonaviečių kieme dovanojęs Ligitas Kernagis sulaukė net 160 tūkst. peržiūrų.

Karantino metu nuotaikos nėra geros, tad JKC sugalvojo kurti žinių laidas, organizuoja virtualius pokalbius, koncertus, sveikinimus, susitikimus. Žmonėms tai patinka, jie seka, stebi socialinius tinklus.

– Nėra taip, kad renginys padarytas, užsirašėm pliusą. Mes džiaugiamės tuo, kad didelis susidomėjimas, dalijimasis, daug komentarų socialiniuose tinkluose, – sako JKC direktorius.

Šiuo metu, kalbant apie lauko renginius, yra ramesnis laikotarpis, tad gera proga susidėlioti vidines tvarkas, daug dėmesio skiriama kontrolei, tvarkomi dokumentai, žodžiu, atliekami „ūkio“ darbai.

Karantino metu JKC sutvarkė vidaus erdves – koridorius, kabinetus, dauguma kolektyvų turi savo atskirą patalpą. Savivaldybei iš „Naujienų“ redakcijos perpirkus kabinetus, jie tapo studija, kolektyvo ir repeticijų klasėmis. Sutvarkyta garso izoliacija, apšvietimas, žodžiu, viskas, ko reikia kolektyvui kokybiškai dirbti.

Šiemet susikūrė ir naujų kolektyvų: steigiamos grupės, nes patys vadovai nori veiklos. Ir jei, pavyzdžiui, dirbo su choru, tai dabar, kada kontaktuoti negalima, bandoma persiorientuoti į duetus, trio, į mažesnius kolektyvus – taip repetuoti kur kas paprasčiau. Tuo pačiu paprasčiau ateiti į studiją, įrašyti, solo, duetais koncertuoti atvirose erdvėse.

Beje, neseniai pasiekė gera žinia: Lietuvos kultūros taryba paskelbė 2021 m. Tolygios kultūrinės raidos I etapo projektinio finansavimo konkurso rezultatus. Jonavos kultūros centras šiam  konkursui pateikė 8 paraiškas, o dalinis finansavimas, 22 tūkst. eurų, skirtas 5 projektams:

„Baltų kultūros pėdsakais: respublikinis festivalis „Sutarysma““, edukacinis teatro projektas vaikams ir jaunimui su negalia „Lygybės medis“, „Šiuolaikinio meno festivalis „Rukla Art'XI““,

 Jonava. Pažintinis maršrutas kūrybiškai“, medžio apdirbimo amatininkystės tradicijų projektas „Medžio kultūra“ (apie juos „Alio Jonava“ jau rašė). 

Sergejus Jefimenka papasakojo, kaip intensyviai ruošiamasi Kultūros dienai: kartu dalyvauti kviečiama Viešoji biblioteka, Janinos Miščiukaitės meno mokykla, visuomeninės organizacijos. Žadama atskirose erdvėse pristatyti kultūros sritis – muziką, dailę, poeziją, šokį, etnokultūrą. Vyks koncertai, bus informuota, kur galima praeiti, pažiūrėti. Tai bus ne kontaktinis, ne masinis renginys. Tiesiog JKC primins jonaviečiams, jog jie yra, dirba, kad pandemija kolektyvų veiklos nesustabdė. Gyvenimas verda ir JKC filialuose. Bendradarbiaujama su seniūnijomis, minimos valstybinės šventės, kuriamos naujametinės, velykinės, kt. instaliacijos, kad žmonės galėtų ateiti, nusifotografuoti.   

Pandemija pakeitė teatro veiklą: dirbama nuotoliniu būdu, repetuojami skaitymai, miniatiūros. Ir visa tai galima pamatyti socialiniuose tinkluose: Grigorijaus Kanovičiaus, Vytauto Mačernio kūrybos skaitiniai, kt. Pernai, trumpo atokvėpio nuo pandemijos metu suorganizuotas festivalis „Gyvybės medis“, o į teatro festivalį DEK atvažiavo nemažai profesionalių ir mėgėjiškų kolektyvų.

Krašto muziejus, teatras, Turizmo informacijos centras, visi JKC filialai yra neatsiejami.

– Neskirstom, kad čia esam mes, o ten – jie, – sako Sergejus Jefimenka. – Jei kviečiame į susirinkimus, juose dalyvauja visi. Jei koks renginys – ūkine dalimi rūpinasi JKC, bet idėjos turi ateiti iš visų skyrių. Darbus pasiskirstome, vieni kitiems padedame. Pavyzdžiui, jei yra Muziejų naktis, tai nėra tik muziejaus reikalas, tai – visų mūsų darbas.

Tą dieną, kai kalbėjomės, į Meno galeriją buvo nešami didžiuliai paveikslai. Greitai pakvies nauja paroda? Kas dar nematėte Meno galerijos po remonto, ateikite. Čia labai jauku. Tą pastebėjo ir mūsų dailininkai. Dar prieš prasidedant karantinui, kai vyko pleneras, menininkai, atsinešę molbertus, Meno galerijoje ir kūrė. Buvo smagu pabendrauti su kolegomis, dalytis idėjomis: čia geros sąlygos, puikus apšvietimas, parinkta tinkama spalva demonstruoti paveikslus. Gerą aurą pelniusi Meno galerija tapo traukos centru: čia įrašinėjamos laidos, žinios, organizuojami pokalbiai.

Artėja vasara, kurios laukiame vildamiesi, kad karantino suvaržymų mažės. O tada tai bus! Joninės ir Miesto šventė – pagrindiniai renginiai, o visa kita priklausys nuo orų, sergamumo kovidu situacijos. Gal vėl džiaugsimės armonikierių, etnokultūros šventėmis, roko festivaliu? Prisiminkime, tais gerais prieškovidiniais laikais vasarą kiekvieną savaitgalį skambėte skambėjo Joninių slėnis. O festivaliai KC filialuose? JKC pasiūlius idėją, Šveicarijai „užsikabinus“, koks smagus vyko cepelinų virimo čempionatas, papildęs bendruomenės šventę „Rudens mozaika“! Išpopuliarėjo Kulvoje vykstanti vestuvių muzikantų šventė, į kurią suvažiuoja daugybė atlikėjų; Šilų bendruomenės renginiai ant piliakalnio, Mykolinės Upninkuose, o kai kurie kaimai „susikomunikuoja“ ir Jonines atšvęsti, ir Tautišką giesmę kartu sugiedoti.

Per metus JKC nuveikia tiek, kad reikia atskiro leidinio viskam aprašyti. Štai sugalvojo Ramybės skvere įrengti fotografijų parodą kaip miesto pristatymą. Tad dabar galime grožėtis Jonavos fotomenininkų darbais, o Kultūros dienos proga bus surengta kitokia paroda: šiuo metu JKC kolektyvas fotografuojasi žymesnėse miesto vietose  ir taip prisistatys mums, jų organizuojamų švenčių žiūrovams ir dalyviams.

Jau dabar po truputį dėliojamas Joninių scenarijus, kalbamasi su atlikėjais, svarstomi variantai, nes viską gali pakoreguoti iki gyvo kaulo įsiėdęs Covid-19. Dar nepamiršome pernykščių Joninių, kai džiaugėmės atlikėjais, edukacijomis, renginiais visiems skoniams. Nespėję į vieną koncertą, galėjo pamatyti socialiniuose tinkluose: JKC su šiuolaikinėmis technologijomis sutaria  gerai.

Kokia JKC vizija, tikslai, vertybės? Vizija: Jonava – prasmingo laisvalaikio miestas, kurio gyventojams nereikia televizoriaus. Tikslas: įkvėpti jonaviečius kurti, mėgautis kultūra bei gyvenimu ypatingame Lietuvos mieste. Vertybės: JKC kuria – skatina Jonavos žmonių kūrybą ir saviraišką; JKC nenuobodžiauja – plėtoja prasmingo laisvalaikio kultūrą, organizuoja renginius ir pristato nacionalinės bei pasaulinės kultūros reiškinius; JKC tariasi – įtraukia aktyvius jonaviečius į miesto laisvalaikio ir kultūros politikos formavimą; JKC nebijo kurti, nebijo klysti ir mokytis.

O mes, jonaviečiai, sveikiname Kultūros dienos proga, dėkodami už tai, kad savo kūrybingumu, išradingumu nenustojate mus stebinti ir džiuginti. A.Č.I.Ū.

Monika KRISTINAITYTĖ

logo srtrf