Paskelbtas Renginiai

Premijos idėja – iš meilės ir dėkingumo tėčiui

Antradienis, 10 May 2016 03:00 Parašė 

2013 m. iškilaus rašytojo, Jonavos garbės piliečio Grigorijaus Kanovičiaus sūnų – Dmitrijaus ir Sergejaus – iniciatyva buvo įsteigta G. Kanovičiaus premija gimnazistams, dalyvaujantiems rašinio apie Jonavos tautinių mažumų gyvenimo pėdsakus konkurse. Konkurso fondą sudaro rašytojo šeimos ir rajono Savivaldybės lėšos. I vietos laimėtojui mokiniui skiriamas 700 eurų, II vietos – 600 eurų ir III – 500 eurų vertės čekiai. Atitinkamai 250, 200 ir 150 eurų skatinami ir rašinių vadovai.

Prieš kelerius metus rašytojo sūnus D. Kanovičius yra sakęs, kad pagrindinė tokios premijos steigimo priežastis yra meilė ir dėkingumas tėvui, kuriuo jis labai didžiuojasi. Tuo pačiu ir Dmitrijus, ir Sergejus norėjo atsidėkoti Jonavai, kuri užaugino tokį žmogų, kaip jų tėvas. Tiesa, sūnų teigimu, pats rašytojas, iš prigimties labai kuklus žmogus, tokiai idėjai neprieštaravo, tačiau aktyviai ir nepalaikė.

2014 m. konkursui buvo pristatyta 11, po metų – 9, o šiemet – tik 6 rašiniai: 4 darbus konkursui pateikė Senamiesčio gimnazijos mokiniai ir 2 – J. Ralio gimnazistai. Vertinimo komisijos nutarimu ir atsižvelgus į rašytojo G. Kanovičiaus nuomonę, šiemet pirmoji vieta nebuvo skirta. Rašytojo šeimos siūlymu atra vieta paskirta J. Ralio gimnazijos 3ė klasės mokiniui Ignui Bulovui (darbo vadovė lietuvių k. mokytoja metodininkė Ona Bartušienė), o trečia vieta atiteko Senamiesčio gimnazijos 3a klasės mokinei Gitai Kerševičiūtei (darbo vadovė lietuvių k. mokytoja metodininkė gražina Boreišaitė).

Pasveikinti konkurso laureatų ir dalyvių iš Belgijos atvyko rašytojo G. Kanovičiaus sūnus Sergejus. Ir ne vienas – susitikti su Jonavos gimnazistais ir pedagogais pakvietė interneto dienraščio „Bernardinai.lt“ vyriausiąjį redaktorių Donatą Puslį („Bernardinai“ nuolat publikuoja konkurso laureatų rašinius) ir žurnalistę, rašytoją, teatro kritikę Rūtą Oginskaitę, kuri rašo monografiją apie rašytoją G. Kanovičių.

Pirmiausia garbūs svečiai apsilankė J. Ralio gimnazijoje – gimnazistai jiems padėjo priartėti prie senosios Jonavos vartydami tarpukario miestelio nuotraukų galeriją, meniškai skaitydami ištraukas ne tik iš G. Kanovičiaus romano „Miestelio romansas“, bet ir šios mokyklos moksleivių – Silvijos Baranauskaitės, Emilijos Milašiūtės, Žilvino Galimovo, Monikos Vaitkevičiūtės, Dominykos Krutkevičiūtės, Nedos Freitakaitės, Igno Bulovo – konkursui pateiktų rašinių ištraukas.

S. Kanovičius neabejojo, kad jo tėvelis būtų labai dėkingas, kad moksleiviai Jonavos istorijai skiria tiek nuoširdaus dėmesio. „Suprantu, kad galbūt ne visiems praeitis vienodai rūpi. Šiandieną kalbame apie grėsmes, apie tai, kaip apsiginsime. Todėl reikia tankų, pabūklų, karinės technikos. Sutinku, kad reikia. Tačiau ar suprantame, ką norime apginti? Ar tik žemės plotelį, ar ir praeities vertybes? Svarbu suvokti, kad norime apginti ne tik žemės plotą, o ir vertybes, kurias kuriame ne tik šiandieną, jų gauname iš praeities. Esu dėkingas, kad nuoširdžiai puoselėjate tas vertybes“, – gimnazistams kalbėjo poetas, eseistas, vertėjas S. Kanovičius.

Vėliau svečiai susitiko su Senamiesčio ir J. Ralio gimnazijų mokytojais – S. Kanovičius norėjo išgirsti lituanistų nuomonę, kaip paskatinti moksleivius, kad šie aktyviau dalyvautų konkurse. Žurnalistė, rašytoja R. Oginskaitė mėnesį svečiavosi Olgos ir Grigorijaus Kanovičių šeimoje Izraelyje. Jos žodžiais, šis konkursas yra didžiulė vertybė: „Dabar šifruoju iš diktofono, ką man Grigorijus papasakojo – toks jausmas, kad auksą kasu. Ir šis konkursas, žvelgiant iš šalies, man atrodo tarsi aukso kasimas, nes tiems jauniems žmonėms gyvenimas bus kur kas platesnis ir spalvingesnis, o ir miestas, kuriame jie gimė, atrodys įdomesnis, jų pačių pažintas“, – sakė R. Oginskaitė.

„Visi keliai veda į Jonavą“, – taip su tarybos nariais, moksleiviais ir jų mokytojomis Savivaldybėje pasisveikino S. Kanovičius. Konkurso laimėtojams jis drauge su meru Mindaugu Sinkevičiumi įteikė padėkos raštus, piniginius čekius, asmenines dovanėles.

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo padėka už stiliaus raišką ir akivaizdžią vertybių skalę įteikta Senamiesčio gimnazijos mokinei Simonai Gavelytei (mokytoja Rasa Saračinskienė). Pasveikinti ir kiti konkurso dalyviai, kuriems padėkos raštai įteikti už dalyvavimą konkurse: Dovilei Jakubauskaitei, Senamiesčio gimnazijos mokinei (mokytoja Teresė Jarmalienė), Jonui Stepšiui, Senamiesčio gimnazijos mokiniui (mokytoja Gražina Boreišaitė), Nedai Freitakaitei, Jeronimo Ralio gimnazijos moksleivei (mokytoja Alvida Maciulevičienė).

Pagal atnaujintus premijos skyrimo nuostatus, 2017 m. konkurse galės dalyvauti ne tik III–IV, bet ir II gimnazijos klasių mokiniai.

„Alio Jonavos“ skaitytojus norime supažinti su konkurso laureatų darbais: 4 psl. spausdiname II vietos laimėtojo Igno Bulovo rašinį „Memuarų šešėlyje“.

Laima SLOVIKIENĖ

Web Analytics