Paskelbtas Miesto naujienos

Jonavos globos namuose – neramus laukimas

Penktadienis, 03 April 2020 11:35 Parašė 
D. Astrauskienei rūpesčių netrūksta. D. Astrauskienei rūpesčių netrūksta.

Koronavirusas siautėti nesiliauja, skelbiama vis daugiau atvejų apie sunkiai sergančius pacientus. Šis iki galo neištirtas virusas didžiausią grėsmę kelia vyresnio amžiaus (turintiems per 60 m.) žmonėms, kurie priskiriami rizikos grupei. Kokios nuotaikos vyrauja Jonavos globos namuose, su kokiais sunkumais susiduria čia dirbantis personalas, patirtimi pasidalijo įstaigos vadovė Dalia Astrauskienė.

Naujos patirtys

Šiuo metu Globos namuose gyvena 88 globotiniai, daugiau kaip pusė jų yra slaugomi, o kiti vaikšto arba juda neįgaliojo vežimėliais. Direktorė pripažįsta, kad COVID-19 privertė ne tik pakeisti suplanuotą veiklą, bet ir priimti naujus sprendimus.

„Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Civilinės saugos įstatymu, turėjome patvirtą „Ekstremaliųjų situacijų valdymo planą“, kuriame numatytos įvairios grėsmės, tarp jų – ir „žmonių ligos (pavojinga ar ypač pavojinga užkrečiamoji, ūmi ar lėtinė liga)“. Patvirtinus pandemiją, parengėme „Koronaviruso pandemijos valdymo planą“, su atsakingais asmenimis aptarėme veiksmus, – sakė D. Astrauskienė. – Kaip kitos institucijos, taip ir mes neturime jokios patirties, tad, susidarius nenumatytoms aplinkybėms, gali tekti skubiai priimti tokius sprendimus, kurių mūsų praktikoje iki šiol nereikėjo. Tokiems atvejams, manau, niekas negali iš anksto pasiruošti. Bet aš pasitikiu įstaigos kolektyvu, iki šiol drauge darniai sprendėme iškilusias problemines situacijas, todėl ir dabar tikiuosi darnaus komandinio darbo, atsakomybės pasiskirstymo ir racionalių sprendimų.“

Rezervo pakaktų mėnesiui

Anot pašnekovės, šiuo laikotarpiu Jonavos globos namai tapo uždara bendruomene – negalimi globotinių lankymai, uždraustas pašalinių asmenų įėjimas. „Didžiausią dėmesį skiriame darbuotojų apsaugai, nes virusas į mūsų aplinką galėtų patekti tik per juos. Viliuosi, kad kolektyvo nariai, jausdami asmeninę atsakomybę, imasi visų atsargumo priemonių ir elgiasi atsakingai ne tik darbovietėje, bet ir nedarbo metu“, – dalijosi mintimis įstaigos direktorė.

Ji pasidžiaugė, kad kol kas nėra nė vieno asmens, kuris būtų saviizoliacijoje, todėl dirbama įprastu grafiku, tokia pačia tvarka. Jeigu atsitiktų taip, kad virusas užkluptų personalą, situacija būtų sudėtinga, nes tiesiog pritrūktų darbuotojų. Siekiant užkirsti kelią viruso įsiskverbimui į Globos namų aplinką, imamės visų rekomenduojamų apsaugos priemonių: kiekvieną rytą darbuotojams matuojama temperatūra, dirbantieji dėvi apsaugines veido kaukes ir pirštines, naudoja dezinfekcines priemones. Per vasario mėnesį, prasidėjus karantinui, įstaigai prireikė apie 1000 vienkartinių kaukių, apie 4000 vienkartinių pirštinių, o kovo mėnesį sunaudota net 6000 vnt. pirštinių. 100 vnt. vienkartinių kaukių įstaigą parėmė rajono Savivaldybė.

„Apsauginių priemonių rezervo pakaktų maždaug vienam mėnesiui. Bet nelaukiame, kol jos bus sunaudotos – intensyviai ieškome galimybių atsargas  papildyti. Jaučiu didžiulę atsakomybę, nuolat ieškau rėmėjų, galinčių suteikti paramą. Apsauginių priemonių tiekimas šiuo metu gerokai sutrikęs, o kainos labai pakilusios. Išnaudojome daug lėšų, kurios buvo numatytos ne minėtoms prekėms, bet kitoms įstaigos funkcijoms vykdyti. Todėl jau šiandien aišku, kad vėliau teks „susiveržti diržus“. Tačiau dabar visą dėmesį esu sukoncentravusi į šią nepaprastąją padėtį“, – situaciją aiškino direktorė.

Specialūs ozonatoriai

Didelis dėmesys skiriamas švarai palaikyti. Visos įstaigos patalpos, durys, grindys dezinfekuojamos kasdien po kelis kartus – anksčiau pakakdavo tą patį daryti tik kartą per dieną. Todėl kovo mėnesį skysčio paviršiams dezinfekuoti sunaudota du kartus daugiau nei įprastai, o rankų skysčio – net aštuonis kartus daugiau.

„Maisto produktai tiekiami laikantis aukščiausių saugumo reikalavimų, sutrikimų nėra. Tikimės, kad ir ateityje trikdžių nebus. Tačiau mes pasirūpinome ilgai negendančių produktų atsargomis mėnesiui į priekį. Valgykla, kurioje valgo 30 globotinių, maisto gaminimo ir ruošimo patalpos, kaip ir didžioji dalis įstaigos patalpų, kasdien dezinfekuojamos ozonatoriais su ultravioletinių spindulių funkcija. Juos mums padovanojo įmonė „Arbor Medical Corporation LT““, – tęsė pasakojimą Globos namų direktorė.

Globotinių požiūris

Globotiniai nėra uždaryti savo kambariuose, jiems leidžiama bendrauti, organizuojamas mažesnės apimties užimtumas, nereikalaujama dėvėti apsaugines veido kaukes.

Direktorė pastebi, kad globotiniai domisi situacija tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Kasdien girdėdami ir suvokdami, kad priklauso rizikos grupei, daugelis jų jaučia nerimą. Psichologinei nuotaikai įtakos turi ir pasikeitusi globos namų aplinka – darbuotojai, vaikštantys su veido kaukėmis, užrakinti išėjimai, uždrausti susitikimai su artimaisiais, reikalavimas dezinfekuoti rankas.

„Džiaugiamės jų geranoriškumu ir supratingumu. Teisybė, yra keli globotiniai, kurie neįžvelgia koronaviruso grėsmės ir ją minimizuoja, piktinasi, kad neleidžiama jiems nueiti į parduotuvę ir nusipirkti alkoholio, pyksta ant darbuotojų. Laimei, tokių negatyviai nusiteikusių asmenų yra nedaug. Globotiniai nėra visiškai izoliuoti nuo pasaulio – jiems sudarytos galimybės bendrauti su artimaisiais ar draugais telefonu, darbuotojai organizuoja pokalbius kitomis alternatyviomis komunikavimo priemonėmis, pavyzdžiui, SKYPE programa. Džiugu, kad didžioji dalis mūsų darbuotojų nusiteikę optimistiškai, mokantys bendrauti su globotiniais ir, nepaisant sudėtingos situacijos, padovanoti jiems bent šypseną, paguodos žodį“, – pasidžiaugė D. Astrauskienė.       

Pasirengta blogiausiam scenarijui

Tačiau klastingas virusas gali užklupti net ir itin besisaugantį nuo jo žmogų. Tad Globos namų administracija yra pasirengusi ir pačiam blogiausiam scenarijui.

„Globotiniams izoliuoti esame paruošę patalpas, nesiribojančias su gyvenamaisiais kambariais. Deja, jos yra nedidelės – ten patalpintume iki 16 asmenų. Įtarus viruso užkratą, turime pasirengę pilnus komplektus asmeninių apsaugos priemonių, tai yra: veido apsaugines vienkartines kaukes, veido skydelius, specialius vienkartinius apsaugos kostiumus, vienkartinius apavus ant batų, pirštines, daugkartines dezinfekuojamas prijuostes, ozonatorius patalpų dezinfekcijai“, – vardijo pašnekovė.

Įstaigos vadovas, gavęs informaciją apie COVID-19 atvejį įstaigoje, turi operatyviai įvertinti situaciją, nustatyti pavojaus riziką darbuotojams ir globotiniams, galimą jiems poveikį ir pasekmes. Globos namuose veikia ekstremaliųjų situacijų valdymo pajėgos, susidedančios iš valdymo grupės.

„Aš, kaip vadovas, gavusi pavojaus signalą, kviesčiau į skubų pasitarimą ekstremaliųjų situacijų valdymo grupių narius ir supažindinčiau su esama situacija, kartu sutikslintume tolimesnių veiksmų eiliškumą, – aiškino D. Astrauskienė. – Taip pat skambintume karštąja koronaviruso linija tel. 1808, Bendrajam pagalbos centrui 112, Jonavos ekstremalių situacijų komisijai ir Savivaldybės administracijos Civilinės mobilizacijos tarnybai. Jei ekstremaliosios situacijos mastas viršytų Jonavos globos namų civilinės saugos pajėgų galimybes, minėtos tarnybos perimtų vadovavimą. Labai norėtųsi, kad Jonavos globos namams to nereikėtų patirti. “

Irena BŪTĖNAITĖ

Atnaujinta Penktadienis, 03 April 2020 11:39
Web Analytics